KOMENTÁŘ | Babiš kvůli volbám obětuje životy Čechů. Už podruhé

Situace se opakuje. Je září, počet nakažených stoupá, a po opatřeních není ani vidu, ani slechu. Stejnou situaci jsme zažili téměř přesně před rokem, kdy premiér Andrej Babiš kritizoval WHO, prohlašoval, že trasování se zvládá, a tvrdil, že omezení nebudou. Výsledek jeho předvolební agitace? Povolební lockdown a tisíce mrtvých během nejhorší vlny, jakou Česko od začátku pandemie zažilo. Zatím se zdá, že úspěšně směřujeme k tomu samému.

Opatření se politikům nehodí. Nejde o nejsilnější předvolební téma a navzdory tomu, že počty nakažených rostou, vláda naopak rozvolňuje. Jistě, můžeme tvrdit, že situace letos díky očkovaným nebude tak hrozná, jako loni, je ale třeba si uvědomit, že část české populace stále očkována nebyla, a díky mizerné komunikaci vlády zřejmě ani nebude. A také fakt, že očkování je funkční jen do určitých mezí.

Ačkoliv je primárním úkolem vakcíny zabránit nejtěžší formě covidu, ani očkovaní lidé nemají jistotu, že se nenakazí a neskončí na několik týdnů v karanténě či na nemocenské. To ekonomice rozhodně neprospěje. Co pak neprospěje nikomu jsou lidé hospitalizovaní a mrtví. A těch jsme loni měli enormní množství. Vláda loňský podzim podcenila, výsledkem čehož byl exponenciální nárůst nakažených, který vyvrcholil rekordním denním počtem 17 775 na přelomu roku. 

Navzdory povolebním snahám vlády šíření nemoci zastavit Česko od 20. září až do 11. dubna nezažilo jediný den, kdy by přibylo méně než tisíc nakažených. Částečné utlumení v průběhu podzimu situaci nijak dlouhodobě nevyřešilo a nakonec musela vstoupit v platnost tvrdá opatření, včetně omezení pohybu mezi okresy, nočního zákazu vycházení, či opakovaného uzavírání restaurací.

V této souvislosti stojí za to se podívat, jak předseda vlády Andrej Babiš komunikoval covid před touto drtivou pandemickou vlnou. Například 9. září loňského roku v předtočeném videozáznamu na Národním průmyslovém summitu v Praze řekl, že vláda už nebude zavádět omezení ekonomického charakteru.

O den později tvrdil, že chytrá karanténa funguje a vše je pod kontrolou, ačkoliv už tehdy bylo jasné, že není. A o pár dní dříve dokonce vyzval českou pobočku Světové zdravotnické organizace (WHO), která varovala před záměrem odklonit se od trasování kontaktů nakažených, aby mlčela.

Babiš se před krajskými volbami snažil utlumit jakékoliv pochybnosti o tom, že by jeho vláda nezvládala pandemii. A do jisté míry se mu to i povedlo, získal pětinu hlasů a utekl o zhruba 10 a více procent ostatním stranám. Za jakou cenu si jistě z novinových titulků následujících měsíců pamatuje každý.

Počty nakažených ale stoupají i letos, a zatím se zdá, že zanedlouho začneme opět atakovat tisícovku pozitivních denně. Nemocnice se zatím podle statistik neplní tak, jako loni, daleko od toho ale nejsou. A i když je nadpoloviční většina Čechů očkována, je třeba brát v potaz, že účinnost vakcín podle dostupných informací postupně vyprchává, ale i fakt, že stále zbývají miliony lidí, které dávku nemohou mít, nedostaly nebo odmítají. 

Důvody, kvůli kterým se lidé nechtějí očkovat, jdou také na vrub neschopnosti Babišovy vlády a jemu podřízených ministrů, jde však o segment, který je třeba považovat za potenciální osoby s vyšším rizikem hospitalizace a úmrtí, než u očkovaných. A není jich málo. Velmi rychle se tak při nepříznivé epidemiologické situaci může loňská situace opakovat, i když věřme, že ne v tak rozsáhlém měřítku.

To ale vládní představitele zatím moc nezajímá. Školy sice objednávají testy a hovoří se o případných lokálních opatřeních, je ale otázkou, kdy se začne něco dít. Jisté je, že před 9. říjnem to nebude. 

Do té doby nezbývá než se smířit s tím, že Babiš zkrátka nevnímá realitu a opakuje své chyby. Jinak by po roce nemohl opět přijít s výrokem "best in covid", který je výsměchem všem mrtvým během pandemie. Jak jinak si vyložit, že jej na twitteru zopakuje znovu, a dokonce s dovětkem "po roce to zase platí."

Česko spolu s Maďarskem (vezmeme-li v potaz členy V4, na které Babiš výrok směřoval) jsou mezi pěti státy s největším počtem mrtvých v přepočtu na populaci. Zjednodušeně řečeno jsme jedni z nejhorších na světě a vláda situaci absolutně nezvládla. Pokud je toto podle Babiše "best in covid", děsme se toho, co je "worst in covid".

Pokud ale budeme pandemii nadále ignorovat a pouze sbírat hlasy voličů, dost možná to brzy poznáme. Větší službu národu by přitom udělala konečně pořádná kampaň pro podporu očkování proti covidu nebo chřipce, která bude brzy také velkým tématem, než obrážení volebních mítinků. 

Správný politik obětuje sám sebe pro dobro národa, Babiš obětuje národ pro své vlastní dobro.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Otevírací doba obchodů o Velikonocích. Zatím není třeba s nákupem spěchat

Lidé ve čtvrtek naposledy v tomto týdnu vyrazili do práce, zítra začíná čtyřdenní velikonoční volno. To je orámované dvěma státními svátky, při nichž jsou v Česku někdy ze zákona zavřené obchody. Dnes ale ještě není třeba s nákupem spěchat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy