Přinese rok 2022 konečně v náladě lidí v České republice změnu, klid a úlevu od starostí s vysokými cenami snad všech položek týkajících se života, jiné chování politiků či změnu ve fungováním státu? Snad každý z nás jistě přemýšlí o tom, zda už konečně s novým rokem přijde vysvobození od pravidelného zveřejňování počtu nakažených covidovým virem nebo si budeme (někteří už tak činí) muset zvyknout a přizpůsobit se všemu, s čím jsme se museli setkávat a potýkat za poslední dva roky. Jedno je jisté. Vláda levicového populisty Andreje Babiše končí. A když s koncem roku přichází ono zúčtování, sečtěme i jí, co se povedlo a co ne.
Hnutí ANO se vždycky tvářilo, že jedním z jeho klíčových bodů, kterým chce oslovit většinu tuzemské populace, je boj s korupcí. Tomu podřídilo všechno. Od podivné mluvy jeho představitelů, a především samotného Andreje Babiše, až po počiny jako EET (elektronická evidence tržeb). Za zdánlivě líbivé sliby, které v řadě případů i dávaly smysl, se postavily kdysi zářivé hvězdy, dnes ovšem (raději) již bývalí exponenti hnutí. Mimochodem ‒ z hvězd, které s úsměvem do televizních kamer tvrdili, že Andrej Babiš to opravdu myslí upřímně (omlouvám se autorovi původního citátu), dnes již u populistů zůstal vskutku jen málokdo. Seznam vyhozených nebo těch, co odešli dobrovolně z hnutí ANO, je opravdu dlouhý. I to svědčí o tom, jak a proč se sliby v ANO slibují a skutky (ne)konají.
Ale účet už byl sestaven. A nutno říct, že s hostinským. Server Demagog.cz, který od roku 2013 funguje hlavně jako - saturninovým slovníkem řečeno - „kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru“, totiž díky aplikaci Ověř to! umožňuje ověření si jakéhokoliv výroku politiků, který se objeví ve veřejném prostoru. Ve spolupráci s Nadačním fondem pro nezávislou žurnalistiku si vzal na paškál padesátku slibů populisty Babiše, se kterými vstupoval do vlády v roce 2018.
Výsledky napovídají, že to, jak si dle webu Demagog.cz vláda vedla v plnění slibů v oblasti hospodářství, životního prostředí, sociálního státu, vzdělanosti, právního státu a bezpečnosti, bylo podobné jako za poslední dva roky jejího rozhodování v pandemii. A to je smutné čtení. Rozhodnutí měnící se téměř každý den, nulová konzistence, rozhodování podle tweetu uživatelů, snad z rubriky Čau lidi, a ve výsledku spíše chaos než systémová řešení a náprava chyb nebo problémů. A to i přes zdánlivě „dobrá“ čísla v hodnocení. Každopádně z vyhodnocení padesátky oněch slibů, které zmíněné organizace uspořádaly do třech kategorií hodnocení vyplývá, že vláda z nich splnila 22 slibů (44 %), 13 splnila částečně (26 %) a zbývajících 15 slibů porušila (30 %).
Pokud by měl tento komentář hodnotit každý ze slibů vlády, byl by to opravdu nekonečný text. Vezměme proto výsledek touhy zavést a zprovoznit vlajkovou loď druhé Babišovy vlády, totiž ono zmiňované EET. Jeho model fungování, ale především poté schvalování, ukazuje na něo opravdu hodně shnilého ve státě českém, což odhalilo právě Babišovo vládnutí. Ukazuje nejen na to, že politiky nezajímají potřeby či zájmy státu, lidí v něm žijících, ale i úplně na něco jiného. Andrej Babiš a jeho lidi nebyli nejen schopni prodiskutovat, ale ani zcela jasně prosadit v zájmových a nejrůznějších profesních sdruženích a nakonec ani v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky takovou formu smysluplné elektronické evidence tržeb, která by byla respektovanou a uznávanou autoritou před daňovými úniky a plněním daňových povinností. Nakonec, a to je typické i pro řízení současné covidové pandemie ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, se z EET stal nenáviděný, nechtěný a proklínaný nástroj neschopné ministryně financí Aleny Schillerové, které pomáhal snad jen k tomu, aby „zaklekávala“ nepohodlné firmy a konkurenty holdingu Agrofert Andreje Babiše.
Co na tom, že online registrace tržeb je způsob jejich evidence, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka online posílány na státní správu? A ta tak může systémově ověřovat veškerou daňovou a finanční problematiku v zemi. Co na tom, že systémy úspěšně fungují třeba v Chorvatsku, v Maďarsku, ve Slovinsku nebo na Slovensku? Kvůli neschopnosti komunikovat, přistupovat na rozumné kompromisy a sledovat zájem státu, lidí a firem v něm, tu je kvůli populistům vykopán i ve smysluplné věci příkop, který rozděluje společnost. A to i přesto, že evidence tržeb nyní úspěšně funguje v 15 zemích Evropské unie. K účtu od hostinského za vládu levicových populistů z ANO je ale nutné pro tu další politickou reprezentaci dodat i něco se zdviženým prstem: Pokud nebudete umět mluvit s těmi, co nejsou u moci, nebudete umět přesvědčit lidi o tom, že to, co děláte, je v jejich zájmu a pro jejich dobro. A pokud budete měnit svá rozhodnutí každý den podle sociálních sítí, bude váš účet od hostinského za krátkou dobu stejně žalostný jako ten pro ANO. A vidět Babiše se Schillerovou, jak přesvědčují o tom, že EET musíme mít, snad už opravdu nikdo nechce.
Související

Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
komentář , Vláda ČR , Andrej Babiš , Alena Schillerová , elektronická evidence tržeb EET
Aktuálně se děje
před 59 minutami

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
před 2 hodinami

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
před 3 hodinami

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
před 4 hodinami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 6 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 7 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 8 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 9 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 10 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 11 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera
Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.
Zdroj: David Holub