KOMENTÁŘ | Ceny potravin hýbou burzami. Může se to projevit v našich peněženkách

Pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří si myslí, že sledovat dění na světových burzách je nuda, ani dál tento komentář nečtěte. Fakt. Jenže, i v historii snad nejlepší autorka detektivek, Agatha Christie, moc dobře věděla, že čísla obchodování nejrůznějších komodit jsou nejen inspirací pro psaní napínavých románů, ale bohužel mají i rázný dopad na skutečný život každého z nás. Proto je dobré se nevyhýbat burzovnímu dění, ale naučit se z něj vyvozovat správné závěry. Tak třeba dění z posledních dní na komoditních burzách naznačuje, jak se s největší pravděpodobností budou ubírat ceny potravin v příštích týdnech a měsících. A že to může být pořádná detektivka není snad třeba dodávat.

S cenami potravin na burzách se to má tak. Podle Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů, tedy specializované agentury OSN se sídlem v Římě a založené už v roce 1945, dosáhly světové ceny potravin v říjnu letošního roku nového desetiletého maxima. Pravdou sice je, že když budete hledat v internetových vyhledávačích podobně znějící titulky či zprávy o tom, kdy naposledy potraviny a jak zdražovaly, naleznete řadu podobných už třeba z let 2011 či 2018. Jenže, nejeden analytik by k tomu s kritickým tónem dodal, že okolnosti zdražování komodit, ze kterých se vyrábějí základní potraviny pro lidstvo, nebyly ještě vskutku k dalšímu zhoršování cenového vývoje tak příznivě nakloněny jako nyní. Stačí si to připomenout, je to obehraná deska: energie, covid, inflace, zadlužení, nedostatek výrobních surovin, zaseklé přepravní kapacity a přístavy… a tak dále. A ke vší smůle se podle posledních světových hodnocení na tomto stavu podepisuje také výrazný nedostatek pracovní síly.

A o čem je tedy řeč? Global Food Price Index, který sleduje ceny 95 různých potravinářských komodit, jen za poslední rok stoupl o více než třicet procent. A jeho tempo růstu, nedojde-li brzy, jak rádi říkají analytici, ke konsolidaci, může ještě zrychlit. Připomenu, že tohle je „zprůměrované“ číslo, a jak to tak s těmi průměry bývá, padají do něj různé extrémy. Tak třeba - roční nárůst burzovní ceny u rostlinného oleje dosáhl minulý měsíc 74 procent. Začíná to připomínat ty ceny elektřiny a zemního plynu, pamatujete? Dobře, nebudu smažit hranolky každej den, řeknete si. No dobrá. Tak dál: roční zdražení burzovní ceny cukru vykázalo ve stejný čas 41 procent a obilovin jako pšenice, kukuřice či rýže pak dvacet dva procent. A o kávě či masu ani nemluvě.

Jinými slovy, když průměrná cena necelého kilogramu a půl chleba stojí v Česku dvacet sedm korun, může jen dle burzovního vývoje klíčové suroviny, poskočit jeho cena na téměř třicet tři korun. A to v tom ještě nemáme ty dražší energie, benzíny a tak vůbec. Možná nad výše uvedenými čísly mávnete rukou. Jenže, sami se na internetu můžete z reakcí potravinářů dozvědět, že cena chleba kolem čtyřiceti korun, podobně jako benzínu, nemusí být nereálná. Stále ok? Pak ale nejste, jak by řekla Agatha Christie, pozorným čtenářem detektivek, v tomto případě tím, kdo sleduje burzovní příběhy a správně je vyhodnocuje. V čem je potíž? Jednoduše v tom, že kvůli nynějšímu vývoji cen potravin zdraží úplně všechno. Doslova. A zřejmě nijak na krátko. Nebude to jistě znamenat hned konec světa, ale… Stačí připomenout, že v posledních týdnech není doslova den, kdy by nějaká potravinářská společnost neoznamovala navýšení svých cen. Pravdou ale je, že moc se s tím dělat nedá. Přestat jíst chleba sice dokáže asi každý, jenže ani jiné potraviny cenový růst s největší pravděpodobností nezastaví.

Tak co bude konkrétně dál? Je jasné, že dnes nikdo zatím moc odhalovat karty na další rok s cenami nechce. Výrobci a prodejní řetězce reagují na aktuální dění a dopředu se dívat s co nejkonkrétnějšími odhady cen nikdo moc nechce. Slyšíme, že výrobci musí reflektovat vývoj nákladů a nemohou dodávat do prodejen potraviny pod výrobní cenou. Ale jak už to tak v dobrých detektivkách bývá, vždy je po ruce nějaké to „eso“ v rukávu. A tak i když se všeobecně nedá moc čekat v cenách hned nějaký dramatický pohyb zpět, u potravin se můžeme třeba těšit na blížící se sklizně pšenice v Argentině a Austrálii. Podle komoditních analytiků by totiž, pokud z těchto zemí přijdou dobrá čísla, mohla cena pšenice uklidnit nejednu rozdováděnou křivku potravin na burze. „Vyhlídky na plodinové výnosy v obou zemích zatím vypadají slibně,“ zní komentáře k dění kolem pšenice. A tak možná, že cena chleba a rohlíků nakonec o výrazné částky nevyroste. Horší to ale může být s jinými komoditami. Tam totiž tolik optimismu není. Mějme ho tak alespoň my. I přes už tu dražší kávu a cukr.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo burza

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 2 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina potvrdila zásah vojenského letiště na Krymu

Ukrajina dnes oznámila, že její síly zasáhly ruské vojenské letiště na Krymském poloostrově, který Moskva nezákonně anektovala v roce 2014.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy