KOMENTÁŘ: Češi za mobily stále platí přemrštěné ceny. Najde konečně ČTÚ bič na operátory?

Už nejeden týden svádíme lítý boj se zdražováním. A zatímco na té „celostátní“ úrovni sledujeme nesmlouvaný boj tuzemské centrální banky s rostoucími čísly inflace, zatímco se vláda snaží něco dělat se zděděnými dluhy a nesnižovat plošně za každou cenu DPH, aby byl benzín nebo potraviny levnější (byť, jak se ukazuje, nemá s tím zatím velké úspěchy), nám ostatním nezbývá než platit a platit. Ale zdá se, že bychom už konečně mohli najít onen „bod zlomu“, od kterého se (pevně v to věřme!) ostatní finanční i nefinanční strasti začnou lepšit.

Oním bodem má být aktivita Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) skutečně začít něco dělat s tím, že maloobchodní ceny mobilních služeb, zejména dat, jsou v Česku ve srovnání s evropským průměrem výrazně vyšší. A to nejen posledních několik měsíců, ale tak nějak už „pěkně dlouho“. ČTÚ proto vytáhl do boje proti vysokým cenám eso, kterým snad (také věřme) vytře zrak všem nevěřícím Tomášům. A hlavně dlouhodobě ne zlevňování cen za mobilní služby samotnými operátory.

Snad si také v souvislosti o povídánkách o tom, jak by měli nebo neměli mobilní operátoři, jejichž „výdělečný“ rybníček už léta pěkně zapáchá, ale pěkně vynáší, snižovat ceny vzpomenete opravdu se slzou dojetí v oku na bývalou ministryni průmyslu a obchodu za hnutí ANO, Martu Novákovou. To ona se doslova navěky zapsala do dějin české politiky nesmazatelným výrokem o tom (nebudu jí citovat úplně přesně), že mobilní data jsou v Česku drahá, protože každý jen hledá wifi. Takže doporučení, jak snížit datové tarify je ten, aby si každý koupil víc dat.

Logiku to má, což o to. Stejně jako levičácké výprodeje strategických zařízení, jako jsou plynové zásobníky a ropné rafinérie do soukromých rukou. A nesmíme taky zapomenout na tu vodu, že? Je totiž historickým faktem, že třeba ty ropné rafinérie, i kvůli kterým tu platí Češi jak mourovatí za benzín a naftu, ale také plyn, prodaly právě sociálně-demokratické vlády. No jo no.

Ale máte pravdu, milí čtenáři, rozlité mléko se už zpět do hrnce samo nevrátí. Tak třeba opravdu ten návrh ČTÚ, podle kterého jsou ceny za mobilní služby vysoko právě kvůli oligopolu telekomunikačních operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone. Velkoobchodní ceny, které nabízí ostatním operátorům, jsou podle ČTÚ dokonce vyšší než ty maloobchodní a znemožňují virtuálním operátorům nabízet konkurenceschopné tarify. Takže, návrh zní: přímo regulovat ceny velkoobchodních služeb.

Nový návrh na regulaci, který zohledňuje připomínky Evropské komise, jež mimochodem ČTÚ předchozí návrhy zamítla, zveřejnil na svých internetových stránkách. Na připomínky k novému návrhu navíc regulační úřad vypsal měsíční veřejnou konzultaci. Takže, dá se říct, vůbec neváhejme, vzkázat regulátorovi, jak by to mělo fungovat. Pravdou ale je, že ČTÚ svádí s tou „vyšší instancí“ ke které své návrhy ohledně regulace trhu musí posílat souboje, ze kterých odchází spíše poražen. A to třeba hlavně s návrhy ohledně trvalé regulace telekomunikačního trhu.

Buď jak buď, možná zdánlivě jednoduchá bitva o levné mobilní služby, která je však svou podstatou možná mnohem drsnější než jen rozhodnutí státu o tom, zda koupit zpět zásobníky na plyn (sic!) nebo vytvořit z nějaké části největší polostátní energetické společnosti v tuzemsku ‒ ČEZ ‒ firmu, která bude mít na ceny energií mnohem větší vliv než má stát teď, může být, povede-li se jí dotáhnout opravdu do vítězného konce, prvním vážným úspěchem v boji proti důsledkům zvyšování cen a dlouhodobého neřešení nefunkčních cenotvoreb.

Možná, že potom, pozbydou i na platnosti všechna ta doporučení, aby se lidé, když si vyjednávají nový mobilní tarif, snažili sami domluvit, kde by jim daný operátor mohl ulevit. Zlí jazykové jistě ale s chutí rádi dodají, že stejně nakonec nebudeme ušetřeni toho, abychom si na pobočkách na vlastní kůži vyzkoušeli s pracovníky daných firem „vyhandlovat“ maximum co půjde Různé zdroje říkají, že touto cestou jde snížit operátorem stanovenou cenu prý až o desítky procent. Snad nás pak nebude nějaká další odbornice na svém místě kritizovat za to, že místo „wifiny“ handlujeme.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři mobily

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 46 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy