KOMENTÁŘ: Češi za mobily stále platí přemrštěné ceny. Najde konečně ČTÚ bič na operátory?

Už nejeden týden svádíme lítý boj se zdražováním. A zatímco na té „celostátní“ úrovni sledujeme nesmlouvaný boj tuzemské centrální banky s rostoucími čísly inflace, zatímco se vláda snaží něco dělat se zděděnými dluhy a nesnižovat plošně za každou cenu DPH, aby byl benzín nebo potraviny levnější (byť, jak se ukazuje, nemá s tím zatím velké úspěchy), nám ostatním nezbývá než platit a platit. Ale zdá se, že bychom už konečně mohli najít onen „bod zlomu“, od kterého se (pevně v to věřme!) ostatní finanční i nefinanční strasti začnou lepšit.

Ilustrační foto

Oním bodem má být aktivita Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) skutečně začít něco dělat s tím, že maloobchodní ceny mobilních služeb, zejména dat, jsou v Česku ve srovnání s evropským průměrem výrazně vyšší. A to nejen posledních několik měsíců, ale tak nějak už „pěkně dlouho“. ČTÚ proto vytáhl do boje proti vysokým cenám eso, kterým snad (také věřme) vytře zrak všem nevěřícím Tomášům. A hlavně dlouhodobě ne zlevňování cen za mobilní služby samotnými operátory.

Snad si také v souvislosti o povídánkách o tom, jak by měli nebo neměli mobilní operátoři, jejichž „výdělečný“ rybníček už léta pěkně zapáchá, ale pěkně vynáší, snižovat ceny vzpomenete opravdu se slzou dojetí v oku na bývalou ministryni průmyslu a obchodu za hnutí ANO, Martu Novákovou. To ona se doslova navěky zapsala do dějin české politiky nesmazatelným výrokem o tom (nebudu jí citovat úplně přesně), že mobilní data jsou v Česku drahá, protože každý jen hledá wifi. Takže doporučení, jak snížit datové tarify je ten, aby si každý koupil víc dat.

Logiku to má, což o to. Stejně jako levičácké výprodeje strategických zařízení, jako jsou plynové zásobníky a ropné rafinérie do soukromých rukou. A nesmíme taky zapomenout na tu vodu, že? Je totiž historickým faktem, že třeba ty ropné rafinérie, i kvůli kterým tu platí Češi jak mourovatí za benzín a naftu, ale také plyn, prodaly právě sociálně-demokratické vlády. No jo no.

Ale máte pravdu, milí čtenáři, rozlité mléko se už zpět do hrnce samo nevrátí. Tak třeba opravdu ten návrh ČTÚ, podle kterého jsou ceny za mobilní služby vysoko právě kvůli oligopolu telekomunikačních operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone. Velkoobchodní ceny, které nabízí ostatním operátorům, jsou podle ČTÚ dokonce vyšší než ty maloobchodní a znemožňují virtuálním operátorům nabízet konkurenceschopné tarify. Takže, návrh zní: přímo regulovat ceny velkoobchodních služeb.

Nový návrh na regulaci, který zohledňuje připomínky Evropské komise, jež mimochodem ČTÚ předchozí návrhy zamítla, zveřejnil na svých internetových stránkách. Na připomínky k novému návrhu navíc regulační úřad vypsal měsíční veřejnou konzultaci. Takže, dá se říct, vůbec neváhejme, vzkázat regulátorovi, jak by to mělo fungovat. Pravdou ale je, že ČTÚ svádí s tou „vyšší instancí“ ke které své návrhy ohledně regulace trhu musí posílat souboje, ze kterých odchází spíše poražen. A to třeba hlavně s návrhy ohledně trvalé regulace telekomunikačního trhu.

Buď jak buď, možná zdánlivě jednoduchá bitva o levné mobilní služby, která je však svou podstatou možná mnohem drsnější než jen rozhodnutí státu o tom, zda koupit zpět zásobníky na plyn (sic!) nebo vytvořit z nějaké části největší polostátní energetické společnosti v tuzemsku ‒ ČEZ ‒ firmu, která bude mít na ceny energií mnohem větší vliv než má stát teď, může být, povede-li se jí dotáhnout opravdu do vítězného konce, prvním vážným úspěchem v boji proti důsledkům zvyšování cen a dlouhodobého neřešení nefunkčních cenotvoreb.

Možná, že potom, pozbydou i na platnosti všechna ta doporučení, aby se lidé, když si vyjednávají nový mobilní tarif, snažili sami domluvit, kde by jim daný operátor mohl ulevit. Zlí jazykové jistě ale s chutí rádi dodají, že stejně nakonec nebudeme ušetřeni toho, abychom si na pobočkách na vlastní kůži vyzkoušeli s pracovníky daných firem „vyhandlovat“ maximum co půjde Různé zdroje říkají, že touto cestou jde snížit operátorem stanovenou cenu prý až o desítky procent. Snad nás pak nebude nějaká další odbornice na svém místě kritizovat za to, že místo „wifiny“ handlujeme.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

KOMENTÁŘ: Stát má lidem pomáhat. Nikoliv však "divně" a na úkor budoucnosti

28.06.2022 12:50 Pamatujete si na to, jak jsme všichni rádi říkali: Všechno je relativní? Tak tedy je. Začnu ale…

KOMENTÁŘ: Konec války v nedohlednu. Vládu čeká těžká volba

28.06.2022 00:01 Válka na Ukrajině trvá více než čtyři měsíce a její konec není v dohledu. Pro kabinet Petra Fialy…

KOMENTÁŘ: V Česku hrozí splasknutí realitní bubliny. Ceny však výrazně…

25.06.2022 11:00 Snad každý člověk ví, že hospodářský cyklus má několik fází, které mohou být různě dlouhé. Definice…

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na…

24.06.2022 00:01 Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že…

Pohonné hmoty jsou v Česku rekordně drahé. Faktorů je vícero

17.06.2022 09:40 Při pohledu na rychle se měnící cenovky na stojanech benzínových pump se může lidem zdát, že „ty…

KOMENTÁŘ: Pomoc domácnostem ohroženým inflací nesmí být „divná“. Nechceme…

08.06.2022 11:20 Definice účetnictví říká, že jde o písemné zaznamenávání informací o hospodářských aktivitách a…

KOMENTÁŘ: Dovolené zdražují, Čechům to ale nevadí. Sáhnou si hlouběji do…

02.06.2022 21:55 Aktualizováno Už jen několik týdnů zbývá do startu letních dovolených, kdy se dají po Evropě do pohybu desítky…

ROZHOVOR: Všechny doopravdy důležité věci jsou v našich snech, říká…

30.05.2022 12:42 Rudolf Havlík stále známější filmový režisér, scenárista, ale také spisovatel, který už vydal…

KOMENTÁŘ: Zdražování paliv v Česku nepředstavuje tak závažný problém. Proč?

28.05.2022 20:10 Taky vás už v poslední době pořádně štve (dosaďte si třeba i jadrnější sloveso, které bude lépe…

Související:

Právě se děje

reklama