KOMENTÁŘ | Česko potřebuje záchrannou brzdou zastavit Babišovo neúměrné plýtvání

Citelnému zdražování v Česku, zdá se, není konec. A aby se cenová hladina dále překotně nezvyšovala a neroztáčela svá kola ještě rychleji, rozhodla se jediná instituce v zemi, která má ze zákona povinnost hlídat stabilitu cen, že rázně zakročí. Výsledkem je to, že Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25procentního bodu na 2,75 procenta. Lze si o tom myslet své, ale jedinou věcí, na které se shodnou snad všechna tuzemská média je to, že jde o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Nemá cenu rozebírat, zda to byl od regulátora trhu správný krok nebo ne. Snad si taky řeknete, že lidé v čele centrální banky přece musí vědět, co dělají. Navíc ‒ bankovní rada má sedm členů, takže i kdyby měl někdo nějaký „divný“ názor, bude dozajista přehlasován. Okolnosti tohoto kroku ale ukazují (po kolikáté už za této vlády?) na mnohem závažnější skutečnosti, než je jen zdražování zboží a služeb.

Rozhodnutí centrální banky postavit se rázně rychle rostoucí inflaci, která by mohla dle její prognózy ke konci roku stoupnout až k sedmi procentům, je správné. Když nebudete chtít slyšet názory z politického spektra, nebo od ekonomů, stačí si kvůli němu zalistovat učebnicemi ekonomie a najít si tam kapitoly o tom, jak se chovat při různých mírách inflace. Ta sedmiprocentní už totiž není vůbec žádnou legrací a při nicnedělání by mohla ekonomika země opravdu tvrdě narazit. Spíše tedy jet rychle „šusem“ dolů.

Guvernér centrální banky Jiří Rusnok to tento týden vysvětloval. A aniž by bylo nutné opakovat řečené, jedno je jasné: ČNB se rozhodla razantně zastavit růst cen v zemi tím, že výrazně omezí utrácení nejen lidí a firem, ale i státu. Zvýšenými sazbami totiž zdraží všechno: úvěry, hypotéky, půjčky, ale třeba i splácení státního dluhu, takže příští vláda si už (snad!) nebude moci dovolit tolik utrácet.

Jde jednoduše o to, že zvýšením úroků se ČNB snaží snížit objem peněz v oběhu a tím tak bezprostředně zastavit růst cen. Když nebudou peníze, nebudete si nic kupovat, mělo by platit. A když si nic nebude kupovat, ceny tak rychle neporostou. Nehledě na to, že navýšení úrokových sazeb může mít příznivý dopad i na posilování kursu koruny ke světovým měnám, tedy v konečném výsledku také na možné zastavení růstu cen.

ČNB má na rozhodování o nástrojích k zajištění cenové a měnové stability země i bez výpadů lidí, kteří za to hodně mohou, nezadatelné a svébytné právo. Je jen problémem předsedy české vlády, že neumí nejen konzultovat, ale ani prosadit kroky a chování svých podřízených, včetně sebe sama, které by k podobnému chování centrální banku nenutily.

Možná to bude pro příznivce populistů fráze, ale reálné kroky ČNB z podzimu tohoto roku ukazují na to, že většina vládních rozhodnutí o masivním utrácení ze státního, doslova nad rámec možností této země, nebyly pro tuhle ekonomiku v pořádku. Předsedu české vlády s chutí citovala snad opravdu většina tuzemských médií, když se se zjevnou zlobou čílil na ČNB se slovy o tom, volně přeloženo, že podobné úrokové sazby nemá v Evropě nikdo a podobné prý mají jen v Chile a jiných podobných státech. ČNB je prý odtržena od reálného života. Pokud se omezíme na surové konstatování, tak pravdou je, že z webových stránek Evropské centrální banky vyplývá, že úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby mezní zápůjční facility a vkladové facility zůstávají beze změny, a to na úrovni 0,00 %, 0,25 % a -0,50 %.

Možná, že to, co říká Babiš, je pravda, na druhou stranu ale ani voliči šéfa populistů nebudou kvitovat s radostí to, že Česko má nyní pod vedením jejich guru vůbec jedno z nejrychleji rostoucích vládních zadlužení z celé Evropské unie, a tudíž je nutné před opravdovou katastrofou rychle zatáhnout za záchrannou brzdu. V jeho očích je to ale problém. Jak by pak mohli totiž věřit člověku, který bude možná chtít být jejich prezidentem, když je i přes všechno, co pro něj udělali, neváhal zadlužit zemi tak, že v příštích letech jim sotva nějak výrazně porostou penze, důchody a dávky, když bude muset Česko šetřit? A dost výrazně?

Ti, kdo se spoléhají na to, že razance práce centrální banky skončí, se ale mohou mýlit. Není totiž vyloučeno, že se úrokové sazby na nějakou delší dobu zastavily. Sám guvernér centrální banky to zasadil do výroku o tom, že cílem těchto opatření je navrátit inflaci do blízkosti dvouprocentního cíle za zhruba 12 až 18 měsíců. Věřme, že nová vládní koalice tak nebude nahrávat dalšímu zvyšování úrokových sazeb v zemi třeba tím, že na post šéfa státní kasy dosadí někoho, kdo té práci nerozumí.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Ekonomika ČNB

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy