KOMENTÁŘ: Česku hrozí zhoršení ratingu. Co to znamená pro běžné občany?

Dalo by se říct, že si v Česku budeme muset po letech zdánlivého klidu rychle zvyknout na život s hodně nedobrými zprávami. Zatímco se intenzivně řeší následky a důsledky v podobě raketově rostoucích cen, způsobené velkou měrou i vyhazováním peněz plnými hrstmi - jak se říká „z vrtulníku“ - především za éry populisticko-levicových vládnoucích reprezentací, možná že ještě důležitější zpráva z tohoto ranku někde zapadla. Stojí proto za připomenutí, že už minulý týden mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila výhled hodnocení České republiky, když oznámila, že nám hrozí zhoršení hodnocení schopnosti splácet naše závazky. Agentura Fitch ve svém novém posouzení uvedla, že výhled Česka zrevidovala ze stabilního na negativní stupeň. Říkáte si, že to vás přece nemusí zajímat, to tak ale úplně není.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Možná, že ještě větší výtka od vás, milých čtenářů, zazní k tomu, že se přidávám na stranu těch, kdo kritizují za vše špatné předchozí vládu. Co na to říct? Když si dáte tu práci a na internetu sami pohledáte informace o tom, za jak dlouho či v jaké periodě si mezinárodní ratingové agentury dokáží vypracovat hodnocení firem, států či jakýchkoliv „účetních“ jednotek, rychle zjistíte, že každá z trojlístku těch nejprestižnějších, mezi které svět počítá Moody's, Standard & Poor's, a Fitch, mění, pokud je to nutné, své hodnocení schopnosti vybraného subjektu každé čtvrtletí (většinou u privátních společností a firem) či každý rok. Možná si také říkáte, proč vlastně takovou „blbost“, jakou je podle mnohých, jistě i laskavých, ale většinou jen anonymních „odborníků“ na sociálních sítích, kteří s takovou charakteristikou u této zprávy často šermují, potřebujeme.

Inu, potřebujeme. Onen tzv. úvěrový rating je totiž důležitým vodítkem pro investory, chcete-li i země, které by byly ochotny půjčit Česku nějaké ty peníze na financování jeho chodu, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Nebudete to snad považovat za nějaké zpochybňování soudnosti, laskaví čtenáři, když řeknu, že není snad nutné dodávat, že takový „rating“, tedy právě to hodnocení, má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či firmě nebo instituci půjčovat peníze či měnit podmínky půjčky, například úrokovou sazbu. Dále platí také to, že pokud se hodnocení zmíněných globálních ratingových agentur nachází v tzv. spekulativním pásmu, což je fakt špatná vizitka, nemohou do dluhopisů (prostřednictvím kterých se většinou ony půjčky uskutečňují, pozn. red.) dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy, ale ani pro státy to pak není jednoduché a bezproblémové. Zkrátka řečeno, platí teze, že za všechno se platí. A v našem případě, za horší rating o to víc.

Agentura ČTK k tomu doplnila, že Česko od roku 1998 nikdy nečelilo negativnímu výhledu, Fitch zemi rating zhoršil roku 1997, o rok později pak i Standard & Poor’s. Ke svému současnému rozhodnutí Fitch dospěla na základě snížení očekávaného hospodářského růstu ČR, silných inflačních tlaků a vzestupu rizik souvisejících se závislostí na ruských energiích. Utlumení dopadů inflace a náklady na pomoc Ukrajině podle agentury významně zatíží fiskální výdajová opatření. Je tak jasné, že horší ratingové hodnocení přinese to, že si bude ČR půjčovat peníze na mezinárodních trzích za vyšší úrok. Faktem sice také, jak konec konců konstatovala i agentura ČTK, že další ratingová globální firma ‒ Standard & Poor’s nedávno potvrdila pro ČR dosavadní rating i výhled. Tato agentura hodnotí dlouhodobý korunový dluh Česka stupněm AA, dluh v cizích měnách AA-.

A pokud jste si mysleli, že „ten rating je fakt blbost“, tak není. Když využijete informací třeba od společnosti Investopedia, která od přelomu milénia na webu radí, poskytuje informace a recenze všem investorům, zjistíte, že úvěrové ratingy pomáhají dluhovým investorům změřit riziko nákupu dluhového závazku. Úvěrové ratingy pomáhají investorům činit obezřetná investiční rozhodnutí, takže bez nich, lze dodat, nikdo neudělá pro Česko vůbec nic. Tedy neudělá... Nepůjčí peníze. A když ten rating bude špatný, pak nás to všechny, a nejen ty hochy a děvčata, za kterých bylo prý líp, proto chtějí zase ukazovat, jak dobré to bylo a tak vykřikují veřejně své cenné rady, vyjde pěkně draho. Bude proto určitě nutné zachovat skutečnou, nejen teoretickou snahu, proměněnou v rychlé a reálné skutky, hlavně v omezování plošných výdajů státu, snaze a ochotě vlády smysluplně chránit nejohroženější sociální skupiny obyvatel a zbytečně neohrožovat hospodářský růst a podněcovat růst cen. Doufejme, že i nové vedení České národní banky bude mít na tyhle cíle ne-li stejný, tak rozhodně podobný názor. Jedině tak nebudeme muset za mezinárodní peníze platit víc.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

V Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi na palubě, probíhá pátrání

29.05.2022 11:39 V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě.…

KOMENTÁŘ: Zdražování paliv v Česku nepředstavuje tak závažný problém. Proč?

28.05.2022 20:10 Taky vás už v poslední době pořádně štve (dosaďte si třeba i jadrnější sloveso, které bude lépe…

KOMENTÁŘ: Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o…

23.05.2022 18:05 Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“.…

KOMENTÁŘ: Česko v září čeká stávka proti chudobě. Půjde v ní o…

20.05.2022 17:55 Letošní září má být horké. A to nikoliv podle posledních modelů superpočítače Aladin, který…

KOMENTÁŘ: Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na…

19.05.2022 21:15 Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí…

ROZHOVOR: Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit…

19.05.2022 08:45 Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku.…

ROZHOVOR: Proti Klausovi nestáli „hledači třetích cest“, tvrdí 30 let po…

18.05.2022 00:01 Uplynulo 30 let od zahájení první vlny kupónové privatizace v tehdejším Československu. Její…

ROZHOVOR: Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky…

15.05.2022 13:30 V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice…

KOMENTÁŘ: Zdražování v Česku téměř nemá v EU konkurenci. Konec inflační…

10.05.2022 21:55 Aktualizováno Říká se, že zjednodušovat stav věcí není nikdy dobré. Ale přesto to řeknu a napíšu. Když si totiž…

KOMENTÁŘ: Maďaři a Slováci proti všem? EU je na prahu utnutí finančních…

05.05.2022 14:55 Putinovo agresivní a dobyvačnou válkou posedlé Rusko má utrum. Tedy alespoň nyní co se dovozu ropy…

ROZHOVOR: Macronovská Francie bude víc počítat s Českem, její politika…

02.05.2022 12:52 Francouzský prezident Emmanuel Macron obhájil svůj mandát, když ve volbách získal přes 58 procent…

Související:

Právě se děje

reklama