KOMENTÁŘ: Covid tvrdě dopadl na firmy a podnikatele. Tak kde berou peníze na vyšší mzdy?

Česká ekonomika, nutno ale hned na začátku přiznat, že nejen ona sama, čelí v posledních měsících ataku nejen nejrůznějších krizí, ale i rychlému nárůstu snad všech cen, které existují. Dá se proto říct, že zpráva, kterou tento týden vydala agentura ČTK, je téměř malým zázrakem. O čem je řeč? O tomhle: agenturní novinka říká, že podle výsledků průzkumu personální agentury Grafton Recruitment z konce roku 2021 mezi 432 podniky jich chce 59 procent v letošním roce nabírat nové zaměstnance a tři čtvrtiny z nich chce nové lidi do svých stavů získat zvyšováním mzdy. Což o to, je to super zpráva, jenže, když si uvědomím, že následky řešení covidové pandemie, zvláště v tuzemsku, dopadly často dosti tvrdě na řadu firem a podnikatelů, tak jak to, že najednou se všude nabírá a mzdy letí nahoru? Zkrátka, kde na to ty firmy vezmou?

Zaměstnání, ilustrační foto

Ani se tomu nechce věřit, že navzdory stále trvající pandemii očekávají personalisté větší poloviny firem ze zmiňovaného průzkumu růst svých společností. Jak již bylo uvedeno, nabírat hodlá až 59 procent respondentů průzkumu, dalších 30 procent pak předpokládá, že velikost firemního týmu se v nadcházejících 12 měsících nijak nezmění. Nejčastěji chtějí firmy zvyšovat počty zaměstnanců o méně než pět procent.

Podle ČTK, která čerpala data z onoho průzkumu, se nyní firmy velmi často snaží řešit své personální otázky i motivací zaměstnanců k přesčasům. Jenže to zřejmě není ani podle zpravodajskou agenturou citovaným ředitelem Graftonu Martinem Malem dlouhodobě udržitelné, takže bude růst tlak na větší zaměstnávání cizinců. Otázka proto zůstává stejná, kde na to ty firmy po covidových útrapách za poslední dva roky vezmou?

Jedním argumentem k vysvětlení může být, že je otázkou, v jakých konkrétních odvětvích české ekonomiky se průzkum uskutečnil. I podle zaměstnavatelských svazů jsou totiž odvětví, kterým se i přes nejrůznější překážky opravdu daří ‒ patří mezi ně rozhodně e-commerce firmy, ale i průmysl, vyjma viditelně strádajícího automotive segmentu a jeho dodavatelů, IT atd.

Další faktorem, který možná vysvětluje „přidávání“ na mzdách, může být to, že dorůstá generace, pro kterou jsou kromě výše platu důležité i jiné benefity. Jednoduše řečeno, jak mi řekl známý z byznysu: „Kdybych měl podnik v gastru, tak asi happy nejsem, ale pokud tady někdo dělá mobilní aplikace nebo ozubená kolečka do elektrokol, tak se má rozhodně dobře a má na to, aby přilákal nové lidi na zvýšenou mzdu.“ Není proto divu, že řada lidí dnes říká: „Kdyby mě chtěl dneska někdo přetáhnout do své firmy, tak plat je vskutku ten nejmenší problém…“.

Faktem ale je i to, že když položíte otázku na ziskovost firem v Česku na rok 2022 (tedy na možné zdroje financování růstu mezd) milému online příteli Googlu, dostanete odpověď: Firmy a podnikatelé v Česku vyhlížejí nadcházející rok 2022 s mírným optimismem. U zisku předvídá pro letošek zlepšení 29 procent firem a podnikatelů, naopak zhoršení 22 procent oslovených. Necelá polovina pak doufá v udržení profitability na úrovni minulého roku. Situace se liší podle odvětví. Co se proto týká zvyšování mezd, zdá se, s použitím citátu jednoho z českých politických matadorů, že zdroje tu jsou. V loňském roce třeba podle ČTK navýšila plošně mzdy téměř polovina podniků v Česku.

Letos se k tomuto kroku kvůli situaci na trhu práce a inflaci chystá mnohem více zaměstnavatelů. Dle zmiňovaného průzkumu Grafton má jít nejčastěji o pětiprocentní růst mezd, necelá třetina firem však zvažuje růst desetiprocentní. Dobrou zprávou je, že naopak snižovat mzdy plánuje pouhé jedno procento firem. Odměny se chystá tento rok zvýšit 15 procent firem, stejně jako v případě mezd jde nejčastěji o zvyšování o pět procent.

Navyšování mezd tak opravdu může být jedním z klíčových nástrojů pro rozšiřování výroby a produkce. Jde ale pořád o byznysové rozhodnutí, za kterým nehledejme jenom risk a střílení od boku. Jak totiž vyplývá z dalšího průzkumu, tentokrát poradenské společnosti PwC a to mezi 4446 generálními řediteli v 89 zemích a teritoriích světa loni v říjnu a listopadu, na 77 procent z nich předpovídá pro letošek zlepšení globální ekonomiky, zatímco 15 procent očekává zhoršení podmínek.

Optimismus tak dosáhl desetiletého maxima a je o procentní bod vyšší než před rokem a o 54procentních bodů vyšší než v roce 2020, kdy více než polovina z nich předpovídala pokles ekonomiky. Zdá se tedy, že letošek může přinést nejen strasti spojené se zdražováním, covidem a dalšími krizemi, ale třeba i radost z toho, že si vás váš zaměstnavatel bude chtít v práci udržet tím, že vám přidá na platu.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 13:34 V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý,…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

KOMENTÁŘ: Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o…

23.05.2022 18:05 Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“.…

KOMENTÁŘ: Česko v září čeká stávka proti chudobě. Půjde v ní o…

20.05.2022 17:55 Letošní září má být horké. A to nikoliv podle posledních modelů superpočítače Aladin, který…

KOMENTÁŘ: Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na…

19.05.2022 21:15 Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí…

ROZHOVOR: Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit…

19.05.2022 08:45 Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku.…

ROZHOVOR: Proti Klausovi nestáli „hledači třetích cest“, tvrdí 30 let po…

18.05.2022 00:01 Uplynulo 30 let od zahájení první vlny kupónové privatizace v tehdejším Československu. Její…

ROZHOVOR: Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky…

15.05.2022 13:30 V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice…

KOMENTÁŘ: Česku hrozí zhoršení ratingu. Co to znamená pro běžné občany?

13.05.2022 21:59 Aktualizováno Dalo by se říct, že si v Česku budeme muset po letech zdánlivého klidu rychle zvyknout na život s…

KOMENTÁŘ: Zdražování v Česku téměř nemá v EU konkurenci. Konec inflační…

10.05.2022 21:55 Aktualizováno Říká se, že zjednodušovat stav věcí není nikdy dobré. Ale přesto to řeknu a napíšu. Když si totiž…

KOMENTÁŘ: Maďaři a Slováci proti všem? EU je na prahu utnutí finančních…

05.05.2022 14:55 Putinovo agresivní a dobyvačnou válkou posedlé Rusko má utrum. Tedy alespoň nyní co se dovozu ropy…

ROZHOVOR: Macronovská Francie bude víc počítat s Českem, její politika…

02.05.2022 12:52 Francouzský prezident Emmanuel Macron obhájil svůj mandát, když ve volbách získal přes 58 procent…

Související:

Právě se děje

reklama