KOMENTÁŘ: Drahé potraviny mohou přinést další krize. Srazit ceny se můžeme pokusit i my sami

David Malpass, ředitel Světové banky, tedy World Bank, jedné ze dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě byl v rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC dost nekompromisní. „Válka na Ukrajině zdraží potraviny až o 37 procent a nastupující potravinová krize způsobí v mnoha chudších zemích lidskou katastrofu. Tato krize nejvíce dolehne na ty nejchudší, kteří budou jíst méně a budou mít i méně peněz na další věci, včetně například zaplacení školného. Kvůli dopadům na nejchudší je svým způsobem nefér krize, stejně jako to bylo za pandemie covidu-19,“ citovala i řada tuzemských médii Malpassovo vyjádření BBC.

Nákupy, ilustrační fotografie.

Uvedený rozhovor se dá ale číst několika způsoby. Jedním z nich je jasné poselství o tom, že nesmyslná ruská agrese na Ukrajině destabilizuje po léta těžko budované mechanismy, na základě kterých nyní dojde k rychlému zpřetrhání potravinových zásobovacích cest a řetězců, zejména pro regiony Afriky a Asie. Dalším, možná ne tak zřetelně nazvaným problémem je to, že z výše uvedených slov plyne jedno ‒ právě kvůli potravinové krizi se dá do pohybu další uprchlická vlna i do západní Evropy, nyní nejen za lepšími životními podmínkami, ale hlavně za jídlem a vodou. A v neposlední řadě se dá číst prohlášení Davida Malpasse i tak, že i bohatí lidé na Západě se musejí připravit na to, že si za jídlo budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Možná posledním poselstvím je to, že si v mnoha případech můžeme za nepříznivé ceny často sami. Ale bez ohledu na to, že teď nekomentují důvody daného stavu, je nutné jasně říct, že viníkem posledního zdražování jídla nejsou národní nebo evropské či americké úřady, je jím válečný zločinec Vladimir Putin a jeho agresivní a teroristické Rusko.

Server EuroZprávy.cz v citaci zmiňovaného rozhovoru šéfa Světové banky pro BBC uvedl, že David Malpass upozornil, že ve světě je dost potravin pro všechny a v porovnání se situací v minulosti jsou vysoké i jejich zásoby. Je ale potřeba změnit způsob distribuce, aby se potraviny dostaly tam, kde jsou potřeba. Například iniciativa EIT Food, která se řadí mezi přední evropské iniciativy pro inovace v oblasti potravin a usiluje o to, aby byl potravinový systém udržitelnější, zdravější a důvěryhodnější, říká, že se každoročně v Evropě, tedy Evropské unii, vyhodí 88 milionů tun jídla.To je zhruba pět tun jídla na hlavu. Z toho čísla, a to bez ohledu na nějakou příslušnost, či politickou preferenci, opravdu mrazí. Hodí se tak zopakovat: Pět tun jídla na hlavu se v Evropské unii ročně vyhodí.

Bez ohledu, že i na tuzemské obyvatele všech sociálních vrstev dopadá stále více inflační krize, pociťovaná právě u potravin a často rétoricky řádně „podkuřovaná“ nejen populistickou opozicí bez skutečně reálných návrhů řešení krize, které by český stát neuvrhly do ještě větších makroekonomických potíží, trpí dneska hlady ve světě podle statistik přes 820 milionů lidí. Neznamená to ale, že by neexistovaly žádné cesty, jak tato strašná čísla snížit. A právě ono zmiňované plýtvání je jakousi „největší“ a nejčastěji zmiňovanou cestou k možné nápravě světového hladu. Nemusíte být přímo zemědělští odborníci nebo specialisté na výživu, aby i vám bylo jasné, že další důležitou položkou je snižování „nedostatku“ půdy pro pěstování potravin. Například World Resources Institute, globální výzkumná nezisková organizace, říká, že i když se půda pro pěstování potravin rozšíří do roku 2050 od roku 2010 o oblast dvakrát tak větší, než je Indie, pořád to nemusí stačit. A to byla jen opravdu malá ukázka toho, kde má lidstvo největší Achillovy paty v potravinové otázce.

Jenže aktuálně řeší snad celá Země otázku zdražování potravin. Zatímco ještě v průběhu jarních měsíců jsme považovali zprávu Svazu pekařů a cukrářů České republiky o tom, že v létě může stát kvůli válce na Ukrajině chleba šedesát korun doslova za pověstné „UFO“, dnes se šíří českým internetem zprávy o tom, že potravina může být i za dvě stě korun. Pravdou ale je, že Ukrajina a Rusko jsou dva nejdůležitější vývozci mj. obilí, takže co se týká potravin, platí analytiky často zmiňovaná teze o tom, že vyšší cena se dají dál očekávat právě u pekárenské produkce a tam, kde převažují rostlinné komodity. Nejvyšší nárůsty cen, a to na světových burzách, jsou u cen pšenice, kukuřice a olejnin. A co víc ‒ rychle také zdražuje maso, a to nejen vepřové, ale i hovězí a drůbeží. Redakce zpravodajského serveru Aktuálně.cz si dala tu práci a sestavila žebříček 20 potravin, které meziročně vylétly v cenách nejvíce. 

Co bude dál? V poslední době se často říká, vzhledem k chování válečného agresora a zločince Vladimira Putina, že nikdo nemá křišťálovou kouli. A už i v českých médiích se stále více rojí hlasy o tom, že lídra nemocné Ruské federace nemůžeme pořád štvát, jinak se konce války nedočkáme. Konec války je ale mimochodem snad všemi ekonomickými a finančními experty považován za onen „Kámen mudrců“, který by mohl přetnout rychle se zvyšující křivky cen na trzích nejen u potravin, ale i u dalších pro svět nyní životně důležitých komodit. Na druhou stranu, ústupky Putinovi, třeba v podobě změny rétoriky, nemusejí přinést vůbec nic, navíc mohou probudit jiné, zatím jen spící zlo. Tak snad abychom přestali plýtvat potravinami a jedli jenom to, co vskutku potřebujeme.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 12:09 Ruské síly se chystají obnovit útočné operace ve směru na města Jampil a Siversk v Doněcké oblasti…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Počasí: Bouřky dnes ustanou, o víkendu bude až 25 stupňů

21.05.2022 06:30 V pátek večer a v noci na sobotu se Českem přehnaly bouřky. Dnes podle meteorologů ustanou a počasí…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

KOMENTÁŘ: Česko v září čeká stávka proti chudobě. Půjde v ní o…

20.05.2022 17:55 Letošní září má být horké. A to nikoliv podle posledních modelů superpočítače Aladin, který…

KOMENTÁŘ: Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na…

19.05.2022 21:15 Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí…

ROZHOVOR: Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit…

19.05.2022 08:45 Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku.…

ROZHOVOR: Proti Klausovi nestáli „hledači třetích cest“, tvrdí 30 let po…

18.05.2022 00:01 Uplynulo 30 let od zahájení první vlny kupónové privatizace v tehdejším Československu. Její…

ROZHOVOR: Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky…

15.05.2022 13:30 V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice…

KOMENTÁŘ: Česku hrozí zhoršení ratingu. Co to znamená pro běžné občany?

13.05.2022 21:59 Aktualizováno Dalo by se říct, že si v Česku budeme muset po letech zdánlivého klidu rychle zvyknout na život s…

KOMENTÁŘ: Zdražování v Česku téměř nemá v EU konkurenci. Konec inflační…

10.05.2022 21:55 Aktualizováno Říká se, že zjednodušovat stav věcí není nikdy dobré. Ale přesto to řeknu a napíšu. Když si totiž…

KOMENTÁŘ: Maďaři a Slováci proti všem? EU je na prahu utnutí finančních…

05.05.2022 14:55 Putinovo agresivní a dobyvačnou válkou posedlé Rusko má utrum. Tedy alespoň nyní co se dovozu ropy…

ROZHOVOR: Macronovská Francie bude víc počítat s Českem, její politika…

02.05.2022 12:52 Francouzský prezident Emmanuel Macron obhájil svůj mandát, když ve volbách získal přes 58 procent…

ROZHOVOR: Dezinformace pomáhají šířit sociální sítě, nastavením podporují…

30.04.2022 10:00 Dezinformační weby hledají stále nové cesty pro šíření svého obsahu. Přesouvají se na jiné domény…

Související:

Právě se děje

reklama