KOMENTÁŘ: Jít na jedno se nám nejspíš prodraží. Kolik může výhledově stát pivo?

Milí Češi, tohle se vám ale opravdu nebude líbit. Při přerušení dodávek zemního plynu, se kterým už počítá v rychle se blížící topné sezóně snad celá Evropa, by tuzemské pivovary, alespoň tak to uvedla agentura ČTK, byly schopné vyrábět a prodávat (pivo) jen v omezeném množství. ČTK říká, že podle nejznámějšího domácího pivovaru, tedy Plzeňského Prazdroje, by přerušení dodávek plynu mělo zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně dodavatelů. Když tohle člověk slyší, říká si, zda pak bude platit i pro vládu země, která za tohle může, lidové moudro o tom, že právě taková vláda, která zdraží pivo, padne.

Pivo, ilustrační fotografie.

Ale vážně, věc totiž zas tak úsměvná není. Neskutečné energetické vydírání Evropy ruskými válečnými agresory, kteří se zastavením dodávek komodit Evropě mstí za sankce uvalené za krvavou válku na Ukrajině, totiž může nejen ohrozit, ale i zastavit existenci řady firem, a právě i ze snad nejcennějšího českého ekonomického oboru – pivovarnictví.

Možná, že si řeknete, no tak co, nějaká firma skončí, vznikne nová, ale pivo se snad vařit nepřestane, ne? A když s pomocí plynu, tak pomocí něčeho jiného, přece. Nebudu teď zbytečně zacházet do výrobních procesů a podrobností, ale nutné je říct, co omezení výroby piva může přinést. Není totiž nutné chodit daleko pro to správné slovo, které, milí čtenáři, jistě sami tušíte. Je to zdražení. Ekonomická teorie, zjednodušeně řečeno, říká, že pokud je něčeho nedostatek a na trhu se v co nejkratším čase nezmění poptávka po tomto nedostatkovém zboží, přivodí výrobní nedostatek většinou zvýšení ceny.

S trochou nadsázky se dá říct, že plyn se může stát pověstným hřebíčkem, člověku se ani nechce napsat k čemu. Agentura ČTK to formulovala v případě tuzemské pivovarnické jedničky zcela jasně: Plzeňskému Prazdroji loni kvůli dopadům pandemie koronaviru druhým rokem klesl prodej piva v ČR, když se vloni snížil meziročně o tři procenta na 6,5 milionu hektolitrů. O rok dříve byl meziroční pokles osmiprocentní. Přičteme-li letošní cenové vývoje ve všech známých i neznámých kategoriích, až dosud to vedlo k tomu, že v českých restauracích a hospodách se půl litru tankového piva prodává dle statistik již přes 50 korun a lze najít i místa, kde cena zlatavého moku atakuje za tradiční půllitr dokonce 60 korun. Je sice malou náplastí to, že ve srovnání s řadou jiných evropských států se Česko pohybuje spíše v „levnější“ části cenového žebříčku, protože v některých zemích Evropy je cena piva klidně i čtyřnásobně vyšší.

Nemá cenu zastírat, že lidí, kteří si v restauracích a hospodách dají orosenou sklenici piva stále víc ubývá. Právě kvůli zdražování a růstu cen. Ale o tom, co se bude s cenou piva dít dál, se zatím detailně nikomu moc mluvit nechce. A není divu. Jasné totiž je, že strmý cenový růst i u piva se hned tak nezastaví, a při nedostatku plynu by to bylo právě naopak. Není se proto čemu divit, že nejen pivovary, ale i celé dodavatelské řetězce jsou z této situace nervózní a nechtějí předjímat žádný scénář. S velkou mírou pravděpodobnosti by další zdražení piva znamenalo další propad návštěvnosti v restauracích, které se podle mnoha hodnocení nejen lidí z oboru, ale i ekonomických analytiků, ještě ani zdaleka nestačily zotavit z následků covidových uzavírek a omezení. Hrozba zastavení dodávek plynu tak ukazuje i na to, že se domácí ekonomika a odpovědné úřady budou muset připravit nejen na to, aby dokázaly efektivně a účinně pomoci obyvatelům země, v případě nouze nejvyšší, ale i tuzemskému průmyslu a firmám. Bez nich totiž ekonomika fungovat nebude.

A tak i když může pivo stát třeba stovku za půl litr, neměl by stát rezignovat na záchranné brzdy, které dokážou udržet ekonomický vlak v jízdě, ale ani my ostatní. Nikoho přece nemůže bavit pořád si číst jenom o tom, co všechno a o kolik zdražilo, nebo to, že sami při nedostatku ruského plynu budeme platit ročně místo nějakých desítek tisíc korun při spotřebě plynu v rodinném domě sta tisíce. Dejme si proto raději už dneska o jedno pivko víc, ať máme nápady a sílu na taková řešení, která nás dodávek, byť důležitých komodit, ale od nevyzpytatelných dodavatelů, navždy zbavit. Pak zmizí i úvahy o tom, kolik bude stát pivo, když se Rusové rozhodnou vypnout plyn.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

KOMENTÁŘ: Týrání národů mu není cizí. Teď už se Putin obrací i proti svým…

04.10.2022 16:20 Jedním z posledních kroků, kterými si ruský prezident Vladimir Putin mohl zachránit pozici, je…

KOMENTÁŘ: Česko na prvním místě? „Vlastenci“ jsou sice vidět, v případě…

02.10.2022 10:40 Společnost se štěpí na dva hlavní tábory - ty, co vyčítají současnou krizi vládě Petra Fialy, a ty,…

ROZHOVOR: Jaderné zbraně jsou jasná červená čára, Ukrajina by je zřejmě…

30.09.2022 22:02 Aktualizováno Náčelník vojenské policie Otakar Foltýn v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak se liší boj…

KOMENTÁŘ: Putin ztrácí poslední zbytky zdravého rozumu. Doufejme, že…

27.09.2022 12:10 Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zřejmě došly možnosti, jak před svými vlastními občany…

ROZHOVOR: Putin je v této situaci schopen všeho, říká expert Dvořák.…

26.09.2022 15:50 Odborník na ruskou politiku a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v rozhovoru pro EuroZprávy…

ROZHOVOR: Ukázalo se, že komunální volby nejsou referendem o vládě.…

25.09.2022 11:10 Hlasy v komunálních volbách a prvním kole senátních voleb jsou sečteny. Co do absolutního počtu…

KOMENTÁŘ: Populismus je rakovinou demokracie. A Babiš mu holduje tělem i…

24.09.2022 08:43 Včerejšek a dnešek ukáže, jak úspěšné byly předvolební kampaně jednotlivých stran a hnutí. Jejich…

ROZHOVOR: Současná situace si vyžádá turbulentní nárůst „slibovosti“…

23.09.2022 12:50 Profesor české politické historie a politického myšlení Vratislav Doubek z Univerzity Karlovy v…

ROZHOVOR: Lidé se vůči politikům vymezují, škodí jim i nekorektní…

23.09.2022 08:22 Tiskový mluvčí Jihlavy Radovan Daněk vnímá společnost nejen na Vysočině, ale v celé republice jako…

ROZHOVOR: Volby asi vyhrají nezávislí kandidáti. Levice je v předsmrtném…

22.09.2022 21:58 Aktualizováno Podle pražského zastupitele Ondřeje Miffka (nez.) je odliv voličů od spíše pravicové vládní koalice…

Související:

Právě se děje

reklama