KOMENTÁŘ: Proč se nadále zdražuje? Inflaci ovlivňují i důchody či nevyřešené problémy

Když český finanční regulátor, tedy Česká národní banka (ČNB), v roce 2010 oznámil, že tzv. inflačním cílem je meziroční přírůstek indexu spotřebitelských cen ve výši dvou procent, jistě nikdo netušil, že za 12 let budou čísla znehodnocení cen mnohem vyšší. A i když má tento způsob držení inflace pod krkem (tedy onoho cílování inflace) nejen své příznivce, ale i odpůrce, dnes by si mohli být názory víc blízcí. A to v tom, že právě dnes je možná až příliš optimistické čekat, že inflace v dohledné době klesne právě na ona dvě procenta za rok.

Ilustrační fotografie.

Ne příliš příznivé výhledy nedávno potvrdila i jedna z klíčových globálních institucí, totiž Bank of England, když konstatovala, že inflace ve Spojeném království vyvrcholí ke konci roku 2022 na více než třinácti procenty a k onomu (ve většině západní Evropy) „chtěnému“ dvouprocentnímu inflačnímu cíli se přiblíží až během dalších dvou let, a to kvůli řadě globálních vlivů. To je to důležité, proč se takovým prohlášením zabývat.

Jenže nejen pro lidi v tuzemsku jsou taková oznámení noční můrou. Značí totiž, že výhledy bankéřů, finančníků a peněžních specialistů nevěstí ohledně všech cen vůbec nic dobrého. K jejich pesimismu je vede hned několik důvodů. Řada britských médií k tomu napsala, že mezi ty hlavní patří nejen donedávna i centrální bankou Evropské unie držená „ultra uvolněná měnová politika“, která vytvořila díky mizivým úrokům vysokou poptávku v době, kdy byly narušeny výrobní kapacity a dodávky levné energie a dovozu.

Podle mínění některých analytiků se touto politikou „vytisklo“ velké množství peněz na nákup snad všech typů aktiv od nemovitostí přes akcie, drahé kovy, kryptoměny a tak dále, takže zmíněné nákupy začaly nafukovat v jednotlivých segmentech velké cenové bubliny. To vytvořilo rekordní úrovně nerovnosti a dál zvýšilo poptávku po všem, protože lidé vlastnící zmíněná aktiva mají pocit, že si mohou dovolit utratit více. Výsledek? Deník The Conversation to řekl jasně: „Domácnosti i firmy se levně (kvůli výše popsanému) zadlužily, aby financovaly nemovitosti a investice, nebo jen aby se udržely nad vodou.“

A jak to souvisí s tím nepříznivým výhledem na nižší inflaci v nejbližší době? Kvůli popsaným skutečnostem, vedoucích k vysokým dluhům a vysokým cenám aktiv, budou muset centrální banky postupovat velmi opatrně, tedy co se týká právě zvyšování úrokových sazeb v boji proti inflaci. Jde totiž o to, že pokud úrokové sazby zvýší jen mírně, inflace zůstane vyšší déle.

Ve světě se tak nyní hraje v boji s inflací dost divoký hokej. Globální hráči, hlavně EU a USA usilují o zatraktivnění svých měn, do kterého se dost výrazně míchá také boj s ruskou plynovou krizí a strukturálními ekonomickými problémy v zemích jako Itálie a Španělsko, které nebyly nikdy vyřešeny. Euro se tak poprvé za dvě desetiletí posunulo pod paritu s americkým dolarem.

A do všeho nejen problémy s globalizačními trendy, od kterých se i vlivem dopadů pandemie stále více teritorií odvrací a volá se po stále větším uzavírání se do sebe. A hádejte, milí čtenáři, jak to souvisí s inflací? Inu, jednoduše. Jak třeba uvedl Augustin Carstense, šéf Banky pro mezinárodní zúčtování (často označované jako centrální banka centrálních bank), stavění bariér do volného obchodu zvýší ceny produktů a udrží inflaci na vyšší úrovni, než by v následujících letech mohla být. A nesmíme zapomenout na významnou položku, která se na globální inflaci podepisuje také výraznou měrou. A navíc je to i v tuzemsku, jak naznačují poslední činy a kroky vlády, velmi citlivé téma. Totiž důchody.

Generaci českých „Husákových“ dětí má i většina zemí západního světa a ta pomalu míří do důchodu. A s tím souvisí dost velký problém, totiž že spotřeba těchto lidí poklesne, když přestanou pracovat. Možná si říkáte, že už by ten výčet faktorů, které udrží inflaci nejen ve světě, ale i v tuzemsku příštích několik let vysoko, stačil. Máte pravdu. Stačil.

Není snad nutné dodávat, co přijde, když inflace nezůstane pod onou magickou hranicí dvou procent, stanovenou nejen ČNB, ale i řadou západních centrálních bank, ale bude mnohem, mnohem vyšší. Pokles spotřeby je už vidět nyní, což bude mít vliv na celkovou ziskovost nejen ekonomik, ale hlavně firem a společností, což poté může ovlivnit platební schopnost všech entit, ale třeba i akciový trh, nemluvě o celkovém hospodářském růstu. Chce se říct: Pán Bůh s námi a zlé pryč.

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

ROZHOVOR: Rusko by při střetu s NATO nemělo šanci. Jaderná válka by ale…

06.10.2022 09:30 Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozornil, že…

KOMENTÁŘ: Týrání národů mu není cizí. Teď už se Putin obrací i proti svým…

04.10.2022 16:20 Jedním z posledních kroků, kterými si ruský prezident Vladimir Putin mohl zachránit pozici, je…

KOMENTÁŘ: Česko na prvním místě? „Vlastenci“ jsou sice vidět, v případě…

02.10.2022 10:40 Společnost se štěpí na dva hlavní tábory - ty, co vyčítají současnou krizi vládě Petra Fialy, a ty,…

ROZHOVOR: Jaderné zbraně jsou jasná červená čára, Ukrajina by je zřejmě…

30.09.2022 22:02 Aktualizováno Náčelník vojenské policie Otakar Foltýn v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak se liší boj…

KOMENTÁŘ: Putin ztrácí poslední zbytky zdravého rozumu. Doufejme, že…

27.09.2022 12:10 Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zřejmě došly možnosti, jak před svými vlastními občany…

ROZHOVOR: Putin je v této situaci schopen všeho, říká expert Dvořák.…

26.09.2022 15:50 Odborník na ruskou politiku a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v rozhovoru pro EuroZprávy…

ROZHOVOR: Ukázalo se, že komunální volby nejsou referendem o vládě.…

25.09.2022 11:10 Hlasy v komunálních volbách a prvním kole senátních voleb jsou sečteny. Co do absolutního počtu…

KOMENTÁŘ: Populismus je rakovinou demokracie. A Babiš mu holduje tělem i…

24.09.2022 08:43 Včerejšek a dnešek ukáže, jak úspěšné byly předvolební kampaně jednotlivých stran a hnutí. Jejich…

ROZHOVOR: Současná situace si vyžádá turbulentní nárůst „slibovosti“…

23.09.2022 12:50 Profesor české politické historie a politického myšlení Vratislav Doubek z Univerzity Karlovy v…

ROZHOVOR: Lidé se vůči politikům vymezují, škodí jim i nekorektní…

23.09.2022 08:22 Tiskový mluvčí Jihlavy Radovan Daněk vnímá společnost nejen na Vysočině, ale v celé republice jako…

Související:

Právě se děje

reklama