KOMENTÁŘ | Putin staví Rusko do pozice Hitlerova Německa. Evropa bojuje o svou budoucnost

Prezident ruské federace Vladimir Putin nařídil „mírové operace“ v separatistických oblastech na východě Ukrajiny. Učinil tak hned po svém hodinovém projevu, v němž označil svého západního souseda za umělý stát, který nemá existovat. Za stát, který je zločinný a který páchá genocidu na svých nebohých obyvatelích. Vyvrcholilo tak podivné období válečného konfliktu, které na východě Ukrajiny trvá už od roku 2014, a který – jak je třeba zdůraznit – je od počátku rozdmýcháván a podporován ruskými zbraněmi, ale i vojáky. Rusko od té doby stihlo obsadit do té doby ukrajinský poloostrov Krym a ve východních ukrajinských oblastech stvořit tzv. Doněckou a Luhanskou lidovou republiku – loutkové pseudostáty se zhruba čtyřmi miliony obyvatel.

A právě na jejich „ochranu“ se ruský prezident Vladimir Vladimirovič rozhodl vyslat své vojáky. Už týdny se jich na ukrajinských hranicích hromadily desetitisíce. Vlastně se jen čekalo, jestli Putin jen řinčí zbraněmi, nebo hodlá se svými armádami překročit hranice. Bohužel, dopadlo to pravděpodobnějším, za to však horším scénářem. Vstupem ruské armády na území jiného svrchovaného státu, porušením jak mezinárodního práva, tak i tzv. Minských dohod.

Spekuluje se o tom, že se Putin samozřejmě nespokojí s obsazením separatistických oblastí, ale bude si chtít podmanit celou Ukrajinu. Jak nakonec sám řekl, není možné, aby Rusko mělo za souseda silně vyzbrojený stát, který usiluje o své místo v západních strukturách.

Je pozoruhodné, jak se se Putinovo zdůvodnění vojenské agrese podobá argumentům, které před 84 lety používal jiný vůdce dobyvačného režimu -  totiž jistý pan Hitler v roce 1938. I on navlas stejně zdůvodňoval, proč nemá Československo na mapě Evropy co dělat. Jak je neživotaschopným výtvorem západních mocností, jak je ohrožující pro bezpečnost Německa a jak moc ubližuje Němcům, kteří v něm žijí. Jen pro připomenutí – tehdejší německý tisk hrnul na své čtenáře titulky, ve kterých by stačilo vyměnit Němce za Rusy a Čechoslováky za Ukrajince – a mohly by se okamžitě použít znovu. Jen na ukázku pár z nich, konkrétně z Völkischer Beobachter ze září 1938: „Žena a dítě rozdrceny tankem; Zastřeleni jako vzteklí psi; Požár lesa má zničit obec – prchající ženy a děti v palbě kulometů; Českokomunistické přípravy k hromadné vraždě Němců…“

Navlas stejnou propagandou jsou Rusové masírováni už nějaký čas právě proti Ukrajincům. Ale o to vlastně až tak nejde. Podstatné není ani tak přesvědčení, jako spíš jednání. Nezáleží, co si nějaký pan Putin myslí o nějaké Ukrajině, podstatné je, že pan Putin poslal na Ukrajinu tanky.

Je třeba ocenit, že česká vláda tvrdě ruskou invazi odsoudila a je připravena poskytnout Ukrajině pomoc. V opačném táboře však panuje zmatek. Zdá se totiž, že tradiční přívrženci a obhájci Ruska naopak najednou nevědí, co si s agresí na Ukrajině počít.

Tomio Okamura mluví o „invazi na pozvání“, jako by nevěděl, jak to asi bude působit na národ, který si podobnou zkušenost, a to včetně „zvacího dopisu“ prožil v roce 1968. Prezident Zeman opravil svá jen několik dnů stará slova o tom, že „válka nebude, pro CIA je to blamáž“ na o něco snesitelnější konstatování, že Putinovy kroky „„zvyšují riziko vojenského konfliktu a snižují naději na diplomatické řešení,“ čímž v hloubce sdělení cosi tak samozřejmého a banálního, jako by říkal, že voda je mokrá a koule kulatá.

 A nakonec i samotný Václav Klaus si poplakal nad tím, že „rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů.“

Co naopak ocenit nelze, je neúspěšný pokus evropských lídrů o dohodu s Ruskem – jako by si nebyli z historie vědomi toho, že politika appeasementu nikam nevede. A ani to, že s teroristy se nevyjednává. Ale o to už taky nejde. Rusové postupují na svých tancích Ukrajinou.

Je na čase zaujmout tvrdý celoevropský postoj, to za prvé. Poskytnout Ukrajincům veškerou možnou pomoc. Protože tady nejde jen o ně. Hrajeme tu i o naši budoucnost. Stejně totiž tak, jak Putin zamítl samostatnou státnost Ukrajinců, může požadovat navrácení ruského vlivu i v oblasti střední Evropy. Už dokázal, že mu mezinárodní právo nic neříká.

Ne nadarmo už v šedesátých letech tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger říkával, že na Rusy platí jen tvrdost, ráznost a zásadovost. A dávám mu za pravdu. Dnešní ruský režim je připraven využít každou skulinu slabosti, kterou západ ukáže. 

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy