KOMENTÁŘ | Rusko neváhá nejen válčit a lhát, nyní už i tají podstatná data

Kdyby okolnosti zveřejnění následující zprávy nebyly opravdu nad míru vážné, určitě byste se tomu pousmáli. Posuďte sami: Agentura Reuters oznámila, že ruská centrální banka tento týden dočasně pozastavila zveřejňování údajů o zahraničním dluhu. Součástí zprávy byla i citace samotného regulátora, který tvrdí, že: „Banka Ruska dočasně pozastavuje zveřejňování čtvrtletních údajů o splátkovém kalendáři zahraničního dluhu Ruské federace". Říkáte si jistě: „A jéje, staré dobré praktiky utajování, lhaní a mlžení se jen a jen prohlubují. A v tom to právě je, kdyby to nebylo až příliš smutné, úsměvné. Vždyť v čele centrální banky, říkáte si, nesedí jen nějací hlupáci, kteří nevědí, která bije a co tímto krokem, chtě nechtě, ruský finanční regulátor způsobí. Jenže, to, co se nám zdá být „normální“ a „logické“, v Putinově říši zla už přestalo dávno platit.

Centrální banka Ruska vysvětluje zatajování dat o dluzích tím, že platby zahraničního dluhu jsou právě teď citlivým tématem, protože Rusko, zasažené západními sankcemi proti svému finančnímu systému, balancuje na pokraji možného selhání. Uff, takže lhaní a cílené zatajování informací není jen nějakou hříčkou v rukách mocných, ale skutečným nástrojem v oné hybridní válce vedené válečným zločincem Vladimirem Putinem a jeho lidmi proti těm, kteří jsou kritičtí vůči zabíjení nevinných lidí na Ukrajině a ničení tamních měst. A i když se nám nezdá být tento argument seriózní, protože, přiznejme si to, zavání až příliš silným odérem dezinformátorů a tvůrců fake news, je to tak. Lhaní o vlastním dluhu není ničím jiným než odvedení pozornosti od všeho zla, kterého se Rusko dopouští.

Co vlastně ta země získá, když lže a zatajuje důležitá data? Ve výhledu několika měsíců a let vůbec nic. Naopak může hodně ztratit, ale teď hraje o všechno, tedy minimálně o tzv. „Default“. Bankrot, chcete-li. A čím déle ho bude oddalovat, o to víc to pak může její nemocný vůdce za vítězství své taktiky a myšlenek. Achjo, řeknete si. A budete mít pravdu. Během prvních dubnových dní tohoto roku vydala mezinárodní ratingová agentura Moody's upozornění o tom, že pokud bude Moskva prohlášena za insolvenční, znamenalo by to první velké nesplácení zahraničního dluhu (v tomto případě dluhopisů) od bolševické revoluci v roce 1917, a to i přesto že Kreml vysvětluje hrozbu defaultu uvalením ochromujících sankcí. A buďme úplně upřímní, žádné podobné vysvětlování od ruských totalitářů ohledně vlastní neschopnosti platit své závazky nikoho z věřitelů moc zajímat nebude.

I proto je pozastavení zveřejňování údajů o zahraničním dluhu Ruska vnímáno nejen věřitelskou veřejností velmi negativně. Navíc k takovému kroku v novodobé historii dochází vůbec poprvé od roku 1997. Ti, co mají ale Vladimira Putina za obdivuhodného vůdce a zřejmě nejen potají k němu vzhlížejí a uctívají ho co to jen jde nad podobnými zprávami mávnou rukou. A také si přiznejme, že takových lidí, a nejen v té „normální“ části populace, ale i mezi politiky a lídry s rozhodovacími pravomocemi, není málo. A do karet jim stále více nahrává, dle některých, bezhlavost západních sankcí. Nebezpečné je to v tom, že pro tyhle lidi jsou zprávy o tom, jak bezprecedentní sankce zpomalí průmyslovou výrobu, sníží spotřebu a investice v Rusku a že tamní HDP se v roce 2022 sníží i díky tomu o nějakých až téměř 17 procent, doslova ničím. Navíc i řada ekonomů a finančníků upozorňuje na to, že podobná čísla nejsou vskutku něčím, co by válečnou mašinérii bývalého důstojníka KGB dokázalo zastavit před dalším válečným běsněním.

Je jasné, že zatajováním dat o svých dluzích ztratí Rusko na dlouhá léta přízeň velké většiny zahraničních investorů a institucí. Se stávající politickou reprezentací a vedením státu je mu to ale úplně jedno. Navíc je tu pořád dost dlouhý seznam zemí, které při zjištění výhodnosti nějaké možné výhodné transakce s Ruskem, nebudou váhat do nějakého finančně-ekonomického podniku jít. A to i bez ohledu na sankce či odsouzení Západem (bude-li stále nikým a ničím nevyvolaná ruská agrese na Ukrajině pokračovat). Putina a jeho příznivce totiž nezastaví ani „nějaká“ zpráva agentury Bloomberg, že Rusko už „default“ zažilo. A i když nebylo schopno splácet v roce 1998 „jen“ domácí dluh, naučilo se s tím žít. Nemůžeme se proto divit, že z Ruska zaznívá stále intenzivněji to, že zatímco Západní země se snaží všemi možnými způsoby, aby Rusko vyhlásilo platební neschopnost, zatímco ono se bude zase snažit najít nejen „jiné mechanismy“, aby k tomu nedošlo, ale i cesty, jak se svých existujících dluhů zbavit. Není těžké si představit, vzhledem k chování ruského agresora, co význam „jiný“ nebo „alternativní“ může v jeho myšlení znamenat. Zdá se tedy, že teď se tak nějak čeká na onu pověstnou poslední kapku, po které pohár přeteče. Jen abychom na to byli pořádně připraveni...

Související

Více souvisejících

Rusko Ekonomika komentář

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 2 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina poprvé vyrobí deset samohybných houfnic Bohdana na podvozku Tatra

Ukrajinské zbrojovky tento měsíc poprvé vyrobí deset ukrajinských samohybných houfnic Bohdana a v následujících měsících toto množství ještě vzroste, uvedl dnes na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy