KOMENTÁŘ | V Česku hrozí splasknutí realitní bubliny. Ceny však výrazně klesat nemusí

Snad každý člověk ví, že hospodářský cyklus má několik fází, které mohou být různě dlouhé. Definice říká, že se sestává obvykle z recese, kdy je tzv. ekonomická aktivita země podle statistik minimální, následovaná fází expanze neboli oživení, kdy je krize překonána a pak už je veseleji - přichází fáze tzv. konjunktury, či růstu ekonomiky a příznivého vývoje. No a celý cyklus by nebyl kompletní bez deprese, tedy poklesu výkonu celé ekonomiky. Tahle definice se dnes více než hodí, protože snad všichni dobře vědí a vidí, že nejen ČR, ale i celý svět neprožívá ekonomicky příliš příznivé období.

Navíc ‒ agentura Bloomberg důrazně upozornila, že v tuzemsku hrozí propuknutí dopadů spouštěče nepříznivého ekonomického vývoje, totiž tzv. „splasknutí“ realitní bubliny. Naše země je totiž podle Bloombergu zemí, kde je riziko tohoto ekonomického jevu vůbec největší. Jak proto zaznělo v domácím mediálním prostoru, déjà vu let 2008 a 2009 je zpět.

Je sice pravda, že příčiny realitní krize z uvedených let jsou i po nutných následcích z USA v tuzemsku jiné, ale jedním z dopadů podobného jevu může být i nepříznivý vliv na celou ekonomiku. Podle zmíněné analýzy Bloomberg Economics je u devatenácti zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) vyšší poměr ukazatelů cen realit vůči nájmům a příjmům, než tomu bylo před finanční krizí v roce 2008. Podle analytiku to ukazuje, že jsou ceny bydlení nezdravě vysoko. V celosvětovém žebříčku rizika možného pádu cen nemovitostí je Česko podle tohoto zdroje hned na druhém místě za Novým Zélandem. Ze zemí eurozóny je na tom s rizikem dramatického pádu cen nemovitostí nejhůře Portugalsko, dobře na tom nejsou ale ani Německo či Rakousko, které drží příčky kolem desátého místa.

Není těžké nejen v ekonomických analýzách najít vysvětlení, proč je tento problém, byť by se zdálo, že by snížení cen nemovitostí mohlo po uvedeném splasknutí bubliny přinést větší dostupnost bydlení, pro ekonomiku i samotné lidi ale dosti nebezpečné. Tedy krátkodobě. Jistě, neznamená to, že by se měly ceny nemovitostí držet i kvůli všem příčinám a důvodům tak vysoko, jako v ČR, vždyť ceny těchto položek v letošním prvním čtvrtletí pokračovaly v rychlém růstu, což vyplývá z HB Indexu. Byty zdražily meziročně o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky o 23,7 procenta, což je za 11 let zveřejňování indexu dosud nejvíc. Jenže…

Přehřátí realitního trhu v podobě růstu cen, vedle růstu úrokových sazeb zdražujících hypotéky, může přinést problémy se splácením těchto úvěrů. Do potíží se tak mohou nejen sociálně, ale i ekonomicky dostat kvůli velmi rychlému růstu nesplácených úvěrů samotné banky, ale i stavební společnosti, které kvůli omezování poptávky po výstavbě bytů a domů (právě ty vysoké úroky, nedostupnější financování a omezení poptávky) nemohou investovat, zaměstnávat, a tak dále a tak dále. Jistě, nemá cenu strašit černými scénáři, ale hrozba splasknutí realitní bubliny se může projevit ještě větší nedůvěrou společnosti, což může mít dosti neblahý vliv právě na ekonomický růst a příznivý vývoj poptávky v zemi. Server Novinky.cz v této souvislosti citoval výsledky analýzy ČNB, která konstatovala, že byty jsou pro domácnosti s mediánovým příjmem nadhodnoceny již zhruba o 40 procent. Loni ČNB uváděla, že ceny bytů jsou nadhodnocené o 15 až 25 procent (!).

Splasknutí realitní bubliny může sice přinést pokles cen nemovitostí, ale ten je většinou po krátké době vystřídán dalším růstem cen. Což ale je, jak dodává řada ekonomů, zcela přirozený jev. Navíc je nutné si uvědomit, že kvůli růstu cen nejen stavebních materiálů, nemusí být cenový propad nafouknutých cen nemovitostí opravdu reálný. Takže ‒ i když je hrozba splasknutí realitní bubliny veliká a v podstatě pro ekonomiku ne zcela příznivá událost, jde o přirozenou reakci ekonomických „pochodů“. Mezi signály, které navozují růst rizika splasknutí realitní bubliny patří kromě dat o poklesu ekonomiky, také růst úrokových sazeb a obecně pokles poptávky. Jak už bylo řečeno, černé scénáře v důsledcích dopadů splasknutí realitní bubliny nejsou zatím ani v tuzemsku důvodem obav z kolapsu, který nastal po stejném jevu v roce 2008. Hodí se ale o to víc být na krizové momenty opravdu připraven.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář Byty Bydlení reality nemovitosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy