KOMENTÁŘ | Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o vlastní pohodlí

Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“. Potvrzují to i nynější nálezy nejednoho tuzemského zpravodajského serveru o tom, že i když už nejspíš máme po covidových zákazech a příkazech o uzávěrách a (ne)chození do práce (kanceláří), stále je problém najít v těch místnostech víc lidí, tedy aspoň takový počet, který tam byl před pandemickou krizí. Proč? Nechce se těm lidem odcházet z pohodlí domova, nebo zkrátka firmy zjistily, že mohou za menší náklady „vytěžit“ od lidí z kanceláří ne-li stejné, tak hodně podobné výkony? Sami tušíte, milí čtenáři, že pravda může být někde uprostřed.

Věřme snad, že nově oznámené tzv. komunitní šíření opičích neštovic, které se podle některých novinových titulků šíří Evropou, není ono nové, osudové zlo, před kterým varují nejen seriózní, ale o to více i ta obskurní a dezinformační média. Jak to tedy bude s těmi lidmi v kancelářích? Zůstanou poloprázdné, nebo se budou zakrátko zase plnit lidmi ve velkém?

„Pandemie (covidu, pozn. red.) u zaměstnanců skončila. V dělnických profesích je vše při starém, ve firmách se už ani netestuje a konečně si všichni užívají normální provoz bez omezení. Samozřejmě je otázka, na jak dlouho,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Luboš Rejchrt, provozní a personální ředitel a jednatel Plaček Pet Products, „Bílé límečky to mají ale jinak. A pandemie byla pouze katalyzátor změn. Do kanceláří se už nikdy nevrátí ve stejném čase stejný počet zaměstnanců,“ tvrdí Luboš Rejchrt. Podle něj firmy, které jsou postavené pouze na zaměstnancích v kancelářích mění svůj space planning, protože více lidí dlouhodobě využívá kombinaci home office s přítomností na pracovišti. „Je to otázka přístupu k work life balance, který je u stále více a více zaměstnanců důležitým aspektem pro rozhodování, zda nabídku přijmout či nikoliv,“ vypočítává personální ředitel společnosti Plaček Pet Products.

I několik dalších lidí z byznysu, které jsem s problematikou (ne)zaplněnosti kanceláří oslovil, mi jasně řeklo (nezávisle na sobě), že jsou pozice, u kterých je úplně jedno, kde ti lidé pracují. Zkrátka to funguje tak, že zadáte úkoly a vy jako manažer musíte vidět, jestli je nebo není hotovo. Řada firem fungovala i v lockdownech předchozí dva roky a šlo to. Dáte mi určitě za pravdu, milí čtenáři, že sami znáte firmy, které si dneska najmou člověka z druhého konce republiky, jednou měsíčně ho nechají přijet do centrály, ať má pocit, že je součástí kolektivu a funguje to. A když ne, pak…

Zajímavé ale je, že se při těchto diskusích objevil názor, že lockdownová éra je v tuzemsku velkým procentem zaměstnavatelů brána jako promrhaná politická příležitost. „Všichni ti lidi, kteří v Praze pracují na pozicích, které se dva roky vykonávaly dálkově, tam odněkud přišli. A já nikde neviděl kampaň: Pojďte bydlet za svůj pražský plat k nám do regionu, za 4KK tady zaplatíte jako za 1KK vzdálené dvacet minut od metra a divadla, tady to máme taky a často i výrazně levnější, řekl mi majitel průmyslové firmy s 50 zaměstnanci, který si přál zůstat v anonymitě. Prý aby zbytečně nezavdával příčinu svým zaměstnancům být „laxnější“ v práci.

A má pravdu, předseda, řekla by dozajista známá postava ze seriálu o lokálních fotbalistech a jejich starostech. Podle posledních statistik jsme totiž v Evropě stále zemí s nejdelší dobou, kterou trávíme prací, jenže nejen generace Z a mileniálové chtějí více času pro sebe a rodinu. To vše přináší změny do stylu kancelářské práce a lidi pracují více z domova a nikomu to vlastně nevadí. Když si tohle všechno dáte dohromady a začnete hledat „systémová“ řešení, třeba na internetu, rychle zjistíte, že i média udělala rešerše a vyhledávání. Dostanete tak informaci o tom, že home office v podobě třeba 2 + 3 nebo 3 + 2, což znamená, že chodíte dva dny do kanceláře třeba v centru Prahy a tři dny jste doma se zadaný úkolem, chcete-li hybridní pracovní režimy, nebo podobné modely, se stále více hlásí o slovo i v tuzemsku.

Je tu velké ale. Na vlastní kůži jsme si zažili, a to opakovaně, fatální přešlapy, chce se říct rovnou neschopnost ministerských úředníků, právě v období covidové pandemie, s řešením nejen zaměstnaneckých záležitostí, proto není snad ani nutné dodávat, že i budoucnost pracovních režimů, systémové nastavení právě třeba hybridních systémů práce a dalších „postcovidových“ zaměstnaneckých idejí nesmí uniknout dobrému řešení nynější vlády. A bude jistě možná nošením dříví do lesa prohlášení, že čím dřív to bude, tím lépe pro všechny. Bez ohledu na nejrůznějších krize a útrapy, které nás bolí a zatěžují nám život. Moudří (a možná i modří, dle známé říkanky) už totiž moc dobře vědí, že umožnit lidem pracovat z prostředí, které jim vyhovuje, může přinést nečekané užitky. A to všem.

Související

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 
Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?

Více souvisejících

komentář Kancelář firmy zaměstnání práce

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy