ROZHOVOR | Viděl jsem spalovat těla nakažených, většinu populace zachvátil velký strach, popisuje z Indie student práv

V Indii každým dnem přibývá rekordní počet případů nákazy koronavirem a počet obětí přesahuje 200 tisíc. EuroZprávy.cz hovořily o vážné epidemické situaci v zemi, kterou způsobuje i nová mutace viru, se studentem mezinárodního práva Abdulrahmanem Subhim, který sice pochází z Jemenu, ale studuje v indickém Aurangábádu, kde právě dokončuje svou disertační práci.

Indie se v současnosti potýká s novou mutací koronaviru a zaznamenává nejvyšší počet nakažených na světě. Můžete nám, prosím, popsat, jaká je tam nyní situace?

Jak víte, Indie je druhou největší zemí na světě z hlediska hustoty populace na světě. Co se týče covidu-19 v Indii, tak je třeba zdůraznit, že země měla úspěšně první vlnu covidu-19 pod kontrolou. Počet případů v předchozím období byl zcela pod kontrolou zdravotnického systému i indické vlády, což způsobila preventivní opatření, která byla v té době přijata včas. Nicméně druhá vlna je mnohem horší. 

Čím to podle vás je?

Ke zhoršení stavu přispělo zejména znovuotevření letišť a nedodržování preventivních opatření, která Světová zdravotnická organizace a indická vláda doporučily. To všechno vedlo k rozšíření nové a mnohem horší mutace viru. Příznaky u této varianty se spíše objevují hned poté, co se vir dostane do těla a rychle napadne plíce. Potvrdilo to i mnoho mých kolegů žijících se mnou ve stejném městě, kteří svou zkušenost a průběh příznaků zveřejnili na svých facebookových profilech.

Jak to konkrétně vypadá v Aurangábádu?

Jistě víte, že Indie je jedinou zemí na světě, která se vyznačuje pozoruhodnou rozmanitostí náboženství a sekt. Právě různé nehygienické náboženské rituály významně přispěly k rychlému šíření viru v tomto období. Ze začátku jsem si myslel, že se jedná o zveličování situace. Nicméně když jsem viděl na vlastní oči, jak se spalují těla nakažených na hinduistickém a budhistickém hřbitově poblíž mého bydliště, začal jsem také cítit hrůzu a strach z nového viru.

Ovlivnil současný stav nějak váš studentský život?

Jako doktorand jsem z důvodu nedostupnosti knih a internetu musel psát disertační práci v univerzitní laboratoři určené pro doktorandy. Události po vypuknutí druhé vlny viru to zásadně zkomplikovaly. Navíc moje vedoucí profesorka, která dohlíží na mou disertační práci, byla nakažena virem a kvůli nedostatku specializovaných profesorů v této oblasti nemám jinou možnost než čekat, až se profesorka zcela uzdraví. Tyto komplikace platí pro mě, stejně jako pro ostatní kolegy, zejména pro ty, kteří pracují na čistě praktickém vědeckém výzkumu, který vyžaduje vybavené vědecké laboratoře.  Nemáme jinou možnost, než počkat, až se všechno opět otevře. 

Jak se v těchto dnech změnil každodenní život v Indii? 

My jako studenti žijeme v neustálém strachu a stresu z několika záležitostí. Například pokud si chcete koupit potřebné zásoby, zejména v tomto měsíci (ramadánu – pozn. red.), je důležité jít za úsvitu, abyste se seřadili v dlouhé řadě před supermarketem. Mnoho lidí najednou stojí dlouhou frontu, aby mohli vstoupit do supermarketu, dokud desátá hodina ráno neodbije. Aby toho nebylo málo, indická policie jedná se všemi přísně, po uplynutí doby stanovené pro otevření i za použití násilí. Ceny jsou navíc velmi vysoké. Nemocnice s vámi jednají jako s cizincem. I školní poplatky, které se platí dokonce i při uzavření univerzit, jsou vysoké a nevyhnutelné.

Zaznamenáváte ve společnosti paniku a strach z nové mutace, nebo je situace klidnější než obraz, který se objevuje v médiích?

Je jasné, že se lidé budou bát neznámého. O to více, když jde o smrtící vir. Panika a strach jsou v této situaci samozřejmé, a to zejména při neustálém nárůstu počtu mrtvých. Velká část populace nyní trpí velkým strachem, zejména když slyší zvuky sanitek nebo když se dozví o spalování mrtvol.

Přikračuje stát k přísnějším opatřením? Jsou podle vás nynější restrikce dostačující?

Už jsem se zmínil, že je indická policie velmi přísná vůči lidem, kteří nedodržují pravidla. Lidé mají vymezený čas na nákup svých potřeb. V tento čas se shromažďuje velký počet lidí najednou, což přispívá k rychlejšímu šíření viru v této kritické době. Podle mě by ke snížení rizika nákazy bylo lepší prodloužit otevírací dobu.

Jakým způsobem indická média pokrývají situaci?

Upřímně nesleduji denně zprávy. Ale to, o čem média dříve informovala, odráží to, čeho jsem osobně v současnosti svědkem.

V médiích se rychle rozšířily snímky z naplněných nemocnic a krematorií. Jaký je nyní stav zdravotnictví v zemi? Jsou ostatní zdravotnické služby dostupné?

Odpověď na tuto otázku omezím na město, ve kterém žiji více než pět let. Ve městě jsou čtyři velké nemocnice, z nichž jedna je vládní a je po celý rok přeplněná, jelikož je tam léčba chudým třídám zaručena zdarma.  Zbytek nemocnic je v běžné dny také často přeplněný. Nicméně rostoucí počty případů nakažených virem během tohoto období zvýšily tlak na nemocnice a donutily vládu vytvořit speciální tábory pro HIV pozitivní. Problém však spočívá v tom, že tábory nejsou plně vybavené jako v nemocnicích.  

Obecně jsou kapacity ve zdravotnictví extrémně vyčerpané a nemocnice nejsou dostatečně schopné účinně pokrýt všechny případy a zdravotnické služby všem. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

rozhovor Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Indie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy