GLOSA | GLOSA: Politická kultura v Česku neupadá? To se jen šíří nějaká fáma

Životopis někdejšího místopředsedy ČSSD a bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška se skládá z mnoha zajímavých kapitol. V úterý začal tento nepřehlédnutelný sociální demokrat psát novou.

Právnický titul získal na fakultě ve slovenském městě o šesti tisících obyvatel, kterou čeští akademici opakovaně kritizovali pro nestandardní pravidla studia. Měl neexistující mluvčí, za kterou se vydávala kontroverzní lobbistka. A když jednoho dne po parlamentních volbách v roce 2013 mluvil v České televizi sám, stalo se mu to osudným.

„To je nějaká fáma, která se šíří.“

Tak zněla slova, která před lety použil Michal Hašek v televizním rozhovoru s novinářkou Danielou Drtinovou ve chvíli, kdy už do médií prosakovaly informace o tzv. lánském puči. Za pár desítek vteřin byl přímo ve vysílání usvědčen ze lži.

Tehdejší pokus se zbavit Bohuslava Sobotky jistě přispěl k úpadku české sociální demokracie až do její aktuální kondice, ale o tom jindy. Nyní se pojďme bavit o úpadku české politické kultury, který nynější návrat bývalého místopředsedy ČSSD na výsluní symbolizuje.

Pravda, Hašek ze scény nikdy úplně nezmizel. Neustále je jihomoravským zastupitelem, ještě v pondělí však šlo v podstatě o jedinou pozici, kterou během svého ústupu ze slávy nevyklidil. Jenže v úterý jeho stranický šéf Jan Hamáček oznámil, že si jej vybral do role náměstka na ministerstvu vnitra.

Na západ od našich hranic by pouhým spekulacím o angažování člověka s pověstí podobnou té Haškově nepřikládali váhu, s použitím jeho slovníku by se mluvilo o „nějaké fámě“. V Česku jsme postaveni před hotovou věc, přesto se zvedne jen relativně malá vlna nevole. Volání po rezignaci podobných figur už se v zásadě míjí účinkem.

Hašek to dobře ví, jako dlouholetý člen sociální demokracie pamatuje, když její premiér Stanislav Gross skončil ve funkci, protože neuměl vysvětlit, kde vzal milion na koupi bytu. Ano, čtete dobře, milion. To se psal rok 2005.

Dnes jde v případě úřadujícího předsedy vlády Andreje Babiše možná až o desítky diskutabilně získaných milionů v kauze dotací pro Agrofert, kdy je premiér podle Evropské komise ve střetu zájmů. A jak víme, rezignace opravdu není na pořadu dne.

Politická kultura je zkrátka jiná než v devadesátých nebo nultých letech. Oproti polistopadovému vývoji v jiných oblastech lidské činnosti však nutně neplatí, že v politice jsme také zaznamenali posun k lepšímu. Posuďte sami… 

Související

Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.

Více souvisejících

Michal Hašek glosa

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 14 minutami

před 40 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy