ROZHOVOR: Rozhádání bratři Okamurové usednou ve Sněmovně. Lidsky mám Tomia rád, ale extrémisté do vlády nepatří, říká Hayato

Několik let spolu nepromluvili ani slovo. Vzájemně se proti sobě vymezují, jsou rozhádaní. Nyní se ale lidovecký Hayato Josef Okamura bude po letošních volbách pravidelně potkávat v nové Poslanecké sněmovně se svým bratrem Tomiem, šéfem SPD. Dokonce při ustavující schůzi, kdy ještě nejsou utvořeny kluby, sedí zákonodárci podle abecedy, a tak rivalové usednou do jedné lavice. „Jsem připravený a v Poslanecké sněmovně k tomu bude jistě příležitost, abychom se v kuolárech setkali, třeba na svačině a popovídali si. Jistě je to v Božím plánu, nejedná se o náhodu, že oba jsme se jako bratři dostali do parlamentu,“ řekl člen vítězné koalice Spolu Hayato Okamura reportérům, mezi nimiž byly i EuroZprávy.cz.

Hayato Okamura

Poprvé v historii Poslanecké sněmovně se na schvalování zákonů země budou podílet bratři. Nadcházející setkání Hayata a Tomia Okamurových je však plné napětí a otazníků. Politicky se totiž v ničem neshodnou, oba stojí na takzvané druhé straně barikády. Starší Hayato hájí jako lidovec v koalici Spolu demokratické principy, jeho o šest let mladší sourozenec prezentuje v SPD extrémisty, krajní pravici. „Podívejte se, já jsem křesťan, a tak svého bratra Tomia, stejně jako nejmladšího sourozence Osamu, který je děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, mám jako lidi rád. A to i přesto, že se ani s jedním politicky neshodneme. Pochopitelně mě mrzí, že Tomio se mnou už několik let nemluví, což je velká škoda,“ uvedl Hayato Okamura ve volebním štábu koalice Spolu složené z ODS, TOP 09 a právě KDU-ČSL.

Tomio si údajně nepřál, aby se bratr dostal do Dolní komory. Tvrdí, že jej cíleně pomlouvá a škodí mu. Hayato, který vystudoval teologii a religionistiku na Univerzitě Karlově, pronikl z patnácté pozice pražské kandidátky Spolu do Poslanecké sněmovny, a to díky preferenčním hlasům. Přes 24 tisíc voličů zakroužkovalo jeho jméno, což jej katapultovalo na šesté volitelné místo. Dostal o sedm tisíc více preferencí než jeho bratr, lídr SPD v Moravskoslezském kraji.  „Jsem rád, že je Tomiovo hnutí SPD vyšachované ze hry o vládu. Krajní pravice v žádné demokratické společnosti do ní nepatří. Bratr dosáhl předpokládaného výsledku, dokonce si oproti minulým volbám mírně pohoršil. Je vidět, že Češi dostali rozum, když nevolí ve velkém extrémisty,“ tvrdil průvodce turistů. Česko-japonský překladatel by se rád v nově vytvořené Poslanecké sněmovně dostal do zahraničního výboru. „Chtěl bych především hledat spravedlivou, přiměřenou cestu ve vztahu k Západu, Evropské unii a Číně. Není ale možné přehlížet její hrubé porušování lidských práv,“ měl jasno nejstarší z trojice bratrů Okamurových Hayato.

VĚŘÍCÍ KŘESŤANÉ SE MODLILI K BOHU ZA DEMOKRACII

Pane Hayato Okamuro, letošní volby přinesly také jeden paradox. V Dolní komoře se díky voličům, kteří vás na pražské kandidátce vykroužkovali z patnácté pozice na šestou, budete potkávat s bratrem Tomiem, šéfem SPD, proti jehož politice se ostře vymezujete a jeho uskupení považujete za extrémistické až prokremelské? Dokonce na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, kdy ještě nejsou utvořené kluby, sedí zákonodárci podle abecedy, a tak budete v jedné lavici sousedy. Co očekáváte od spolupráce s Tomiem ve Sněmovně? Před volbami jste otevřeně prohlašoval, že bratr má obavy, aby vás preferenční hlasy nevynesly do sněmovny, protože jeho hnutí pomlouváte.

Podívejte se, já jsem křesťan, a tak svého bratra Tomia, stejně jako nejmladšího sourozence Osamu, který je děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, mám jako lidi rád. A to i přesto, že se ani s jedním politicky neshodneme. Vždyť Osamu například volil Zelené. Pochopitelně mě mrzí, že Tomio se mnou už několik let nemluví, což je velká škoda. Ale já jsem připravený a v Poslanecké sněmovně k tomu bude jistě příležitost, abychom se v kuolárech setkali, třeba na svačině a popovídali si. Jistě je to v Božím plánu, nejedná se o náhodu, že oba jsme se jako bratři dostali do parlamentu.

Zmínil jste, že se sourozencem nejste dlouho v kontaktu. Neudělali jste přece jenom před volbami výjimku a nemluvili jste spolu, abyste si třeba před hlasováním popřáli štěstí?

Vůbec jsme spolu nehovořili, nestýkáme se.

Jak vůbec hodnotíte volební výsledek vašeho bratra Tomia, šéfa SPD.

Dosáhl jen očekávaného výsledku, atakoval desetiprocentní hranici, ale oproti minulým volbám z roku 2017 si mírně pohoršil. Všechny modely ukazovaly, že takto dopadne. Jeho číslo mě tedy nikterak neohromilo ani nepřekvapilo.

Co vlastně soudíte o jeho politice? Před volbami podmiňoval vstup do vlády referendem o vystoupení z Evropské unie, případně i z NATO.

Jelikož se SPD do vlády nedostane, je úplně zbytečné se zabývat tím, co by udělal, kdyby hnutí bylo součástí kabinetu. Jeho uskupení je vyšachované ze hry. Jsem rád, že se krajní pravice nedostala do vlády, stejně jako v Německu AFD (Alternativa pro Německo – pozn. red.). S krajní pravicí, která do slušné demokratické společnosti v žádném případě nepatří, se prostě nevyjednává.

Dostali tedy Češi rozum, když extrémisté v letošních volbách neuspěli a zvítězila v nich svoboda a demokracie?

Ano, dostali. Ani netušíte, kolik věřících křesťanů jako jsou kněží či řeholníci, anebo staré ženy na venkově se před letošními volbami modlili k Bohu, aby vše dobře dopadlo. Mohu říci, že přinášeli v rámci své víry osobní oběti, neboť si vroucně přáli žít v demokratické společnosti.

I BOLESTIVÉ KROKY MUSÍ VLÁDA VYSVĚTLOVAT SERIÓZNĚ

Musíte mít tedy obrovskou radost, že koalice Spolu, jejíž součástí jsou kromě ODS a TOP 09 i právě lidovci, dosáhla celkového triumfu, porazili jste i vládnoucí hnutí ANO…

Vítězství mě samozřejmě těší, ale důležité je, že obě demokratické koalice mají 108 mandátů, a tak mají ve Sněmovně jasnou většinu. A to je pro mě osobně důležitější, než kolik procent dostalo bratrovo SPD.

Můžete říci, co by budoucí nová vláda měla po svém zvolení udělat jako první? Národ třeba trápí ekonomické problémy, především drahota v podobě raketového růstu cen v obchodech.

Sice nejsem ekonomem, ale mohu už nyní říci, že nastávající kabinet nebude rozhodně jednat populisticky. K nastalým problémům se postaví věcně, což bude oproti vládě Andreje Babiše velký rozdíl. Nebude tedy převažovat PR reklama, jak je tomu v hnutí ANO, ale na prvním místě bude racionalita a občané takové vystupování přijmou. Už nyní je pochopitelně jasné, že budoucí řešení nebudou jednoduchá, protože situace, co se týče rozpočtu i hospodářství není ideální. Řada věcí může bolet, ale pokud se lidem vše vysvětlí věrohodně a seriózně, pak občané i nepopulární kroky přijmou. A já sám chci k důvěře národa v novou vládu přispět.

Čemu se hodláte v Poslanecké sněmovně konkrétně věnovat?

Kandidoval jsem jako odborník na zahraniční a bezpečnostní politiku. Budu tedy usilovat o to, abych se dostal do zahraničního výboru. Považuji se totiž za člověka s mezinárodní východoasijskou zkušeností. Chtěl bych především hledat spravedlivou, přiměřenou cestu ve vztahu k Západu, Evropské unii a Číně. Rád bych navázal i spolupráci s Japonskem, protože tamní vláda velmi stojí o jakousi alianci s Evropskou unii a tím pádem i s Českou republikou. Bude nesmírně důležité, aby demokratické státy, a to jak evropské, tak i asijské v čele s Japonskem a Jižní Koreou našly společnou řeč ve vztahu k Číně. Jsem ale zásadně proti tomu, aby se za každou cenu dělala konfrontace směrem k pekingskému režimu. Takový tah by moudrý politik nikdy neudělal. Je zapotřebí se snažit vcítit do druhé strany, poznat její kulturu, ale zase není možné třeba přehlížet hrubé porušování lidských práv v Číně. A druhou mou oblastí, na kterou se chci soustředit, je sociální politika.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Sněhu si zatím moc neužijeme? Předpověď počasí na měsíc

27.11.2021 06:30 Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19.…

Počasí: V části republiky může napadnout až 15 centimetrů sněhu

28.11.2021 06:30 V pásu od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše a Jeseníky může během neděle napadnout až deset…

Nakažený Zeman bude při jmenování Fialy premiérem za průhlednou stěnou

28.11.2021 08:44 Prezident Miloš Zeman dnes bude na zámku v Lánech při jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

KOMENTÁŘ: Ceny potravin hýbou burzami. Může se to projevit v našich…

27.11.2021 22:05 Aktualizováno Pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří si myslí, že sledovat dění na světových burzách je nuda, ani…

KOMENTÁŘ: Před sto lety se narodil Dubček, symbol pražského jara. Tragicky…

27.11.2021 12:05 Byl symbolem pražského jara, které po krutých padesátých letech náhle představovalo záblesk svobody…

KOMENTÁŘ: Babiš se už nemůže dočkat, až předá moc. Fialovo avizované…

26.11.2021 14:10 Jeho agónie nemusí trvat věčně. Premiér Andrej Babiš v demisi si musí oddychnout, že prezident…

ROZHOVOR: Babišova vláda podcenila v létě očkování třetí dávkou. Nemocnice…

24.11.2021 22:09 Aktualizováno Šéf Bohumínské městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se domnívá…

KOMENTÁŘ: Češi pijí stále více, zdražování navzdory. Hrozí druhá…

24.11.2021 08:00 Dlouhodobé statistiky ukazují, že spotřeba alkoholických nápojů o svátcích v České republice…

KOMENTÁŘ: Před 70 lety byl zatčen Slánský. Pomáhal rozpoutat komunistický…

23.11.2021 22:04 Aktualizováno Pomáhal rozpoutat komunistický teror, aby se později stal sám jeho obětí. Bývalý generální tajemník…

ROZHOVOR: Za propuštěním Hlůškové jsou stovky hodin vyjednávání. Šlo o…

22.11.2021 22:04 Aktualizováno Europoslanec Tomáš Zdechovský líčí, jak bylo těžké pozvat pákistánskou stranu k jednacímu stolu,…

KOMENTÁŘ: Slavík měl zůstat mrtvý. Konečně ale našel svou identitu

20.11.2021 22:04 Aktualizováno Česko má za sebou další předávání slavíků. Po čtyřleté pauze se pod taktovkou matematika Karla…

KOMENTÁŘ: Češi se hrdě označují jako Švejkové, jejich povaha ale nepřináší…

19.11.2021 22:04 Aktualizováno Zadlužení lidí, vývoj covidové pandemie, exekuce, finanční gramotnost. Pojmy, které spolu zdánlivě…

ROZHOVOR: Fascinovalo mě, jak rychle v Listopadu 1989 odešlo zlo. Havlovu…

17.11.2021 12:00 V jeho očích se objevovaly slzy dojetí, ačkoli si snažil zachovat profesionální nadhled. Bývalý…

Související:

Právě se děje

reklama