ROZHOVOR | Smrt královny je historický moment. Desítky milionů lidí nezapomenou, podobně jako na 11. září, říká expertka

Královna Spojeného království Alžběta II. zemřela ve svých šestadevadesáti letech v obklopení rodiny. Obavy o její zdraví trvaly delší dobu, ale její smrt je opravdovým šokem. „Je to moment, který si každý Brit zapamatuje. Jako když byl útok na dvojčata v New Yorku. Událost bude v jejich pamětech a všichni budou vzpomínat na to, co se zrovna dělo,“ říká expertka na britskou politiku Irena Hůlová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Co se ve Velké Británii teď změní?

Změní se hlava státu. Charles už oznámil, že se z něj stává král Charles III., a to je teď ta největší změna, kterou Britové zažívají.

Půjde Charles ve stopách svojí matky?

Myslím si, že v jejích stopách půjde. On měl celý život, aby se na tu roli připravil. Je to nejdéle čekající následovník trůnu. Jde do toho s velkou zkušeností. Na rozdíl od královny, která neměla zkušenosti a byla velmi mladá. Myslím si, že se instituce zmodernizuje s nástupem nové generace.

Jak byste Charlese popsala?

Myslím, že je těžké členy královské rodiny posuzovat. Drží si své dekórum. Čím je Charles známý, tak že se zajímá o životní prostředí a farmářství, to je mu velice blízké. Je to něco, za co aktivně lobboval už za svého života. Bude klást důraz na klimatickou změnu. Nedivila bych se, kdyby to bylo něco, v čem by se angažoval. Samozřejmě role panovníka ho bude velice limitovat, protože rodina drží své dekórum velice silně.

Myslíte, že po smrti Alžběty může být monarchie v ohrožení? Přece jen to pro Brity byla velká jistota a stálice na královském trůnu.

Monarchie má mezi Brity velkou podporu. Nemyslím si, že je v ohrožení. Ano, královna měla obrovskou podporu napříč všemi vrstvami společnosti. Charles si asi bude muset vybudovat tuto oblíbenost, ale myslím si, že instituce jako taková ohrožená není.

Má král nějaký významný politický vliv, kromě toho, že se každý týden sejde s předsedou vlády?

Nemají přímý vliv, ale scházejí se jednou týdně, panovníci jsou informovaní. Ať už se to týká tajných služeb nebo činnosti vlády. Další část jeho silné pozice je fakt, že královna byla i hlavou Commonwealthu. Sice to není pozice, která automaticky přechází, ale očekává se, že Charles hlavou tohoto společenství bude. Takže se stane také figurou Austrálie, Kanady a ostatních zemí. Na mezinárodní úrovni monarcha hraje velice silnou roli.

Bude tlačit i na změnu politiky k válce na Ukrajině? Británie je spolu s Polskem a USA jedním z jejích největších podporovatelů

Nevím, do jaké míry monarcha tohle ovlivní. Standardně jsou to věci, které jsou přenechané předsedovi nebo předsedkyni vlády a nemyslím si, že by Charles hrál nějakou roli v budoucím rozhodování Británie.

Jak vnímáte královninu smrt vy? K Británii máte zřejmě blízký vztah.

Je to konec jedné éry. Určitě odešla významná osoba, kterou lidé napříč světem znají. Nikdo si nedovedeme představit, jaký ten nový král bude. Alžběta tady byla tolik desítek let. Teprve teď si uvědomuju, co se stalo.

Zřejmě je její smrt historický okamžik…

Je to moment, který si každý Brit zapamatuje. Jako když byl útok na dvojčata v New Yorku. Událost bude v jejich pamětech a všichni budou vzpomínat na to, co se zrovna dělo. Nebudou to jen Britové, ale desítky milionů lidí po celém světě, kteří to takto budu cítit.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Velká Británie Královna Alžběta II. Irena Hůlová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy