ROZHOVOR | Současná situace si vyžádá turbulentní nárůst „slibovosti“ opozice, říká profesor politické historie

Profesor české politické historie a politického myšlení Vratislav Doubek z Univerzity Karlovy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal svůj pohled na předvolební situaci v rámci republiky. „Krize je náročná ve svém tlaku a nepochopitelná ve své složitosti. Lidé proto intuitivně vyhledávají nabídky jednoduchých a zjednodušených řešení,“ míní. V dnešní krizi vidí ideální situaci pro posílení extremistických stran. „Extrém sílí se svými úspěchy, vyplňuje volný prostor, který mu ponechává ne dosti přesvědčivá či opravdová realistická politika,“ pokračuje profesor Doubek. V rozhovoru se věnoval také vlivu situace v Německu na naši politiku. „Pro starší generace nadále doznívá jisté emocionálnější přijímání Německa na základě historicky sdílených klišé,“ dodává s tím, že mladší generace už jsou v tomto přístupu racionálnější.

Mají celorepublikové preference stran v průzkumech vliv na komunální volby?

Jen do té míry, pokud se tyto strany ve volbách nabízejí a jsou vnímány hodnověrně. To platí zejména pro větší města. U menších obcí tyto celostátní preference naráží a podléhají místním volebním uskupením, tím spíš, že pokračuje jistá vlna (v části politického spektra uměle přiživovaná) nedůvěry v politické stranictví jako takové. Má to svůj logický aspekt, komunální volby zdůrazňují lokální rovinu a pro ni se „velké“ stranictví nemusí zdát dostatečně důvěryhodné. V případě, že se i třeba nezávislý kandidát rozhodnete využít krytí určité strany s vírou, že převezme kredit jejího obecného postavení, bude to s ohledem na místní podmínky strategie dosti riskantní. 

Na druhou stranu z dlouhodobějšího pohledu se, myslím, tento trend neprohloubí, kampani celostátních stran se podaří ve větší míře než v minulosti přesvědčit voliče, že si situace žádá podporu jejich stranických kandidátek. 

Čím byste zdůvodnil přeliv voličů od koalice SPOLU a PirSTAN směrem k populistickým a extremistickým stranám?

Tím ovšem odbíháme od komunálního rozměru. Na druhou stranu, kdy jindy už by se měly prosadit hlasy populistických stran než v době, která je tak zatížená skutečnými i účelově definovanými či hypertrofovanými démony. Velké i malé strachy se slévají a přelévají do těžko pochopitelného a únosného tlaku. Tou nejlepší a nejžádanější pomocí je pak jednoduchost až trivialita sdělení. Kdy jindy by měl přinést úspěch apel politického národního izolacionismu než v době, která se mnohým zdá nepochopitelná právě v tom, jak masivně se v ní prosazuje vnější politika a dění.   

Dá se říct, že v obdobné krizi se lidé vždy kloní k extrémnějším názorům a tím pádem i stranám?

Krize je náročná ve svém tlaku a nepochopitelná ve své složitosti. Lidé proto intuitivně vyhledávají nabídky jednoduchých a zjednodušených řešení. Mezi ně bohužel patří i zjednodušená hierarchie moci a ideologie, hledání dostatečně silných a přesvědčivých vůdců a dostatečně jednoduchých a přesvědčivých ideálů. To může být výzbroj extrému, byť třeba ne původní záměr. Extrém sílí se svými úspěchy, vyplňuje volný prostor, který mu ponechává ne dosti přesvědčivá či opravdová realistická politika.

Jelikož vím, že se zabýváte Německem, má momentální politická a ekonomická krize v Německu přímý vliv na českou politiku?

Jakýkoli ekonomický a politický pohyb v Německu má a musí mít na českou realitu velký vliv. Ale je tu ještě další rovina. Německo je v očích české společnosti stále ještě zatížené generačním vnímáním. Pro starší generace nadále doznívá jisté emocionálnější přijímání Německa na základě historicky sdílených klišé. Mladší generace již operují racionálnějším hodnocením vztahu.

V tom či onom se ale nadále pro mnohé Čechy pojem Německa překrývá s pojmy Západu, Evropy, evropanství. To jsou identifikační pojmy, které v současnosti zažívají svoji prověrku, i pod tlakem propagandistického třeštění Kremlu. Takže ať už si lidé uvědomují, že je Německo naším největším obchodním a silným politickým partnerem, v jejich úvahách jde o více než jen o prostý vztah. Tento vliv, tuto roli Německa při formování kolektivní identity, sdílení hodnot partnerství a spojenectví bych vedle onoho ekonomického a politického nepodceňoval.

Označil byste nějakou stranu za prorusky smýšlející?  

V současné situaci platí širší souvislosti toho, co jsem naznačil výše. Proruství se dnes odehrává a projevuje na celé škále aktivit, vztahů a deklarací. Nemusí se zdaleka jednat o otevřené vzývání agresivního režimu Putina, ale o postoje těchto stran a jejich členů i sympatizantů vůči civilizačním a ideovým hodnotám, na něž Rusko útočí.

Ptejme se jak ta, která politická strana pracuje s vědomím naší přináležitosti k liberálnímu a demokratickému světu, se zodpovědností vůči našim partnerům a k závazkům, které jsme převzali, jak se staví k podpoře Ukrajině, která se pro tentokrát stala cílem agresora, ale nedobrovolně též prostorem, v němž se staví hranice dvou vzdalujících se kulturně-civilizačních světů. V tomto širším kontextu bych jako „prorusky“ smýšlející jednoznačně chápal strany SPD a Trikolora. 

Koho předpokládáte jako celkového vítěze komunálních voleb?

V obecnějším srovnání budou tradičně silná lokální uskupení. Ve stranickém srovnání se potvrdí trendy posledních průzkumů veřejného mínění.

Co by podle vás teoreticky přineslo zvolení ANO a SPD, potažmo i KSČM, při příštích volbách do Poslanecké sněmovny?

Tak tady se již od komunálních voleb dostáváme k prognózám voleb parlamentních.

Populistická politika dokáže být úspěšná v hospodářsky sílících či alespoň stabilních etapách. Neschopnost plnit předvolební sliby potom vedou k dorovnávání tohoto „handicapu“, k tlaku na přizpůsobení se podmínek vývoje, ať v rovině správní, právní, či hospodářské. A stávající situace si pravděpodobně vyžádá až turbulentní nárůst „slibovosti“ opozice. Ale největší obavu bych v této konstelaci měl o zahraničně politické směrování České republiky. Tím důležitější bude proto výsledek předcházejících voleb prezidentských.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

rozhovor Volby Vratislav Doubek

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy