ROZHOVOR | Za nákup stejných produktů si Češi připlatí. Vyjít s příjmy pro ně bude stále těžší, říká ekonom

Od začátku letošního roku v Česku narůstá inflace, za stejné zboží může zákazník v obchodě zaplatit více než dříve. V době největšího nárůstu cen pohonných hmot lidé panikařili a tankovali do zásoby, což benzinu a naftě prodej paradoxně zvýšilo, tvrdí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. V rozhovor pro server EuroZprávy.cz sdělil, za co lidé v poslední době nejvíce utrácejí a jak si v tomto směru vedou maloobchodníci. Podle něj se zdražování promítne především na spotřebitelích, může pro ně být obtížnější vystačit si s jejich příjmy.

Maloobchodní tržby vykázaly v únoru meziroční růst o 4,6 %. Za co lidé nejvíce utráceli?

Nízká srovnávací základna z loňského roku vedla k některým pozoruhodným výsledkům. Například tržby za prodej oděvů a obuvi vzrostly o astronomických 119,3 procenta. Tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 34,6 procenta a tržby za výrobky pro domácnost narostly o 17,3 procenta. Tyto výsledky jsou dány hlavně tím, že letos již nebyla ekonomika svázána do pandemické svěrací kazajky jako v loňském roce.

Je však třeba upozornit, že lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, budou platit stále více peněz. To zajistí nominální růst tržeb obchodníků. Otázkou však zůstává, jestli vzhledem k vysoké inflaci budou do budoucna narůstat i reálné tržby obchodníků.

Začali lidé více utrácet za dražší položky – spotřebiče, elektroniku, šperky a podobně?

Tržby skutečně rostou, ale jak jsem zmínil v předchozí odpovědi, může se jednat o statistický klam. Když se podíváme na čísla u prodeje potravin, které šlo v loňském roce nakupovat jen s minimálními omezeními, tak u nich došlo k meziročnímu poklesu tržeb o 3,8 procenta. Obchodníci, kteří měli v loňském roce značně omezené možnosti prodeje, si letos výrazně polepšili a týká se to většiny sortimentu. Rovněž je z dat zřejmé, že se část lidí vrátila z eshopů do kamenných prodejen.

Jak se na lidech promítl nárůst cen pohonných hmot, co se týče ochoty utrácet?

V době nejvyšších nárůstů cen pohonných hmot vznikla panika, která vedla k tankování do kanystrů a tvoření zásob. Takže paradoxně růst cen pohonných hmot zvýšil jejich prodej. To je však pouze dočasný jev. Celkově lze říct, že tržby obchodníků narůstaly a nezdá se, že by v tom ceny pohonných hmot hrály klíčovou roli.

Nakupují lidé obecně méně, nebo více? 

Tím, že srovnáváme data s pandemickým obdobím, došlo k nárůstu útrat. Někteří lidé si pak chystají zásoby, aby nakoupili produkty levněji, než se zdraží kvůli vysoké inflaci. Lze předpokládat, že lidé letos za nákupy vydají více peněz, ale uvidíme, jestli si toho skutečně více koupí. Je možné, že kvůli inflaci nakoupí podobné množství jako v loňském roce, ale zaplatí za něj více.

Jaký vliv to má na maloobchodníky?

Konec pandemických opatření je samozřejmě příznivý. Navíc do České republiky přišly statisíce uprchlíků, kteří budou navštěvovat obchody jako Češi, takže maloobchodu se určitě bude dařit více než v loňském roce.

Jsou Češi zvyklí nakupovat online, nebo upřednostňují spíše kamenné prodejny?

Pandemie koronaviru vedla ke skokovému růstu zájmu o online nakupování. Dokonce se masově začaly nakupovat i potraviny přes internet, což dříve nebylo obvyklé. Nyní se část lidí vrací do kamenných prodejen, ale rozhodně ne všichni. Část lidí bude již napořád preferovat eshopy. Z tohoto hlediska pandemie kamenným obchodům uškodila a eshopům umožnila růst.

Jaká bude podle Vás situace po zbytek roku?

Vysoká inflace může vést k tomu, že mnozí lidé již nebudou mít dostatek peněz na nákup zbytečností či luxusních produktů. Celkově lze očekávat, že se mnohým lidem sníží životní úroveň a bude stále obtížnější, aby vyšli se svými příjmy.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika rozhovor Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy