Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

Reklama

Středověkou historii v našich zemích nepředstavují jen hrady, tvrze a zámky, případně jejich zříceniny, ale také lomy, pole, vesnice, komunikace atd. Jejich relikty jsou dnes mnohdy těžko detekovatelné, neboť pokud se dochovaly, najdeme je jen tam, kde nedocházelo k intenzivnímu zemědělskému obdělávání země. Na mysli máme hůře dostupné oblasti a především lesy. 

Obdobný příklad představují starší stopy historie ze starověku či pravěku. U nás se jedná především o skromnější relikty sídlišť či hradišť, ovšem například v jižní či západní části Evropy můžeme najít rozsáhlé a složité architektonické komplexy. Někdy skryté pod travinou, jindy v lesích. To samé platí i o exotičtějších částech světa, kde mnohdy velkolepá díla pokryla nejen zemina, ale také husté pralesy.

Jak ovšem najít zbytky zástavby v tak rozsáhlém prostoru, navíc při problému, jsou-li zbytky zástavby či lidské činnosti při obvyklém terénním průzkumu jen těžko rozlišitelné od okolní přírody? V našich poměrech se s tím můžeme setkat například právě v oblastech s lesním porostem, kde se skrývají terénní relikty například zaniklé tvrze v podobě pahorku, obvodového příkopu a valu. Cvičené oko již takové stopy rozezná, ovšem v daných podmínkách může nastat problém se zaměřením objektu apod. I proto archeologové v posledních letech hojně využívají tzv. LIDAR.

Zkratka LIDAR je odvozená od originálního anglického názvu Light Detection And Ranging, tedy v překladu detekce a zaměření pomocí světla. Jedná se o nedestruktivní metodu, to znamená, že při její aplikaci nedojde k žádnému narušení terénu či archeologického objektu. Lze ji popsat jako metodu dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Obvykle se využívá spektra 1064–1540 nm, pro batymetrická měření cca 530 nm. K samotnému procesu dochází při kombinaci využití letadla, které vysílá směrem k zemskému povrchu paprsek, a satelitů, které umožňují přesné zaměření.

LIDAR lze použít pro měření vzdálenosti, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj. Výsledkem mapování je mračno bodů, které se po zpracování může interpolovat do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů budov a jiných objektů. Po aplikaci filtrů je možné z mračna bodů získat digitální model terénu.

Právě tyto 3D terénní mapy slouží archeologům jako zdroj pro objevování, ale také zaměření a analýzu nespočtu zaniklých či doposud skrytých objektů a pozůstatků lidské činnosti. Zaniklé vertikální stavby budou mít na modelu podobu pahorku, který svým tvarem a umístěním oproti okolní přírodní konfiguraci napoví, že je uměle vytvořen. Obdobně například stopa po vodní nádrži či dolování bude mít charakter terénní deprese, tedy prohlubně, která se v terénu objevuje bez návaznosti na okolní přírodní podmínky.  

Rozsáhlé, de facto celosvětové skenování a zaměřování zemského povrchu umožnilo dosud nevídaný boom a možnosti při identifikaci zaniklých objektů, které by při zemském průzkumu lidskému oku unikly. Nejedná se přitom jen o jednotlivé stavby, ale i celé areály, případně města.

Dobrým příkladem můžou být v naší zemi objevy jinak těžko identifikovatelných zbytků středověkých polí, tzv. lánů v intravilánu dnešních obcí. Platí to i o objevech zázemí hradů či tvrzí, případně dalších subkomplexů obléhatelských ležení a táborů. Data navíc umožňují dokonalé zaměření, což vede k opravě starších výsledků či jejich doplnění.

Velký přínos LIDARu je spojen především s výzkumem zaniklých staveb a měst Mayů ve střední Americe. Zde se totiž vyskytují všechny výše popsané problémy. Problematická terénní prospekce, špatná dostupnost, hustý porost v podobě pralesa apod. Navíc mayské stavby někdy představovaly obrovské konstrukce tzv. plazy, tedy v překladu oproti okolnímu terénu lehce vyvýšená náměstí, na nichž mohly stát další stavby v podobě paláců či chrámů. Zatímco ruiny mayských pyramid jsou i lidským okem lépe rozeznatelné, poznat v terénu zmíněné plazy, které dosahují i několika stovek metrů čtverečních, je de facto nemožné. Díky LIDARu byla objevena a zdokumentována mnohá doposud neznámá města dávné mayské civilizace, včetně po dlouhou dobu jen předpokládaných předměstí známého města Tikal. To umožnilo opět lépe poznat mayskou kulturu a opravit některé naše starší hypotézy o době jejich rozkvětu a náhlém zániku.

Témata:  archeologové Archeologie

Související

Evžen Neustupný TECH+

Zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný, proslavil Česko ve světě

Ve věku 87 let dnes zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný. ČTK o tom informovali zástupci Akademie věd ČR, kde dříve Neustupný působil. Neustupný v roce 2014 převzal cenu Nadačního fondu Neuron za svůj přínos k tomu, že se česká archeologie stala moderním oborem mezinárodního dosahu.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 4 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 6 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 7 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 7 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 8 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 9 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama