ODS čeká jen decentní oslava. Fialovu moudrost musí smíchat s rebelstvím. Pak její koktejl může chutnat

KOMENTÁŘ – Pomyslně sfoukává z narozeninového dortu třicet svíček. Občanská demokratická strana je mladou dámou, která má však za sebou mnohé turbulence, skandály, přešlapy a trvalý rozchod se svým otcem zakladatelem Václavem Klausem, který se jí zřekl. Na svůj věk si prožila větší útrapy než její vrstevnice. I když má kulatiny, na bouřlivé oslavy není čas ani vhodná chvíle. Až sněmovní volby ukáží, zda se ODS definitivně vzpamatovala z kauzy Jany Nagyové a jestli se předsedu Petru Fialovi podařilo část veřejnosti přesvědčit, že je dobrým lídrem, který stranu definitivně odstřihl od minulosti, která ji málem pohřbila.

Reklama

Marně bude čekat na gratulaci i pugét květin od svého otce zakladatele Václava Klause, který ji přesně před třiceti lety na ustavujícím kongresu v Olomouci hrdě ukazoval světu a pak s ní ovládal politickou tuzemskou scénu. Dcera se mu odcizila a její otec se odmítl smířit s jejím jiným směrováním, zkrátka, že vyspěla, má jiný názor i nové nápadníky. Ačkoli je nyní bývalý prezident považován za dezinformátora, který bagatelizuje covid-19, nedodržuje epidemiologická opatření, před třiceti lety se vyprofiloval jako vizionář.

Demokraté se hlásí k Havlovi a tím zavrhli Klause

Moc dobře si uvědomoval, že Občanské fórum, které přispělo k pádu nenáviděného komunismu, už nemá žádnou budoucnost a brzy bude patřit jen do čítanek dějepisu. Zrozením ODS zcela změnil politický systém v zemi a situace se díky ní zpřehlednila. Stala se synonymem prozápadního směřování a definitivně utnula rozjímání některých členů z OF, kteří by se tak úplně nebránili pokračování socialismu s lidskou tváří, kterou zardousily sovětské tanky s Varšavským paktem v srpnu roku 1968.

Klaus byl tehdy motorem, který zemi poháněl vpřed, vystupoval sebevědomě až arogantně, což bylo pro řadu Čechů, kteří se během totality báli vyjádřit svůj názor, dost imponující. Přes šest let byla ODS víceméně premiantem. Pak ale přišel rok 1997 a nejasné financování kolem strany i vzbouření Jana Rumla a Ivana Pilipa, kteří se postarali o takzvaný Sarajevský atentát, jenž vedl k předčasným volbám. Pro lidi byl skandál tehdy šokem, mysleli si, že švindly se novému režimu vyhnou a země bude jen prosperovat. Najednou přišly památné ekonomické balíčky. Z ničeho nic přišlo první velké vystřízlivění z polistopadové euforie, které tehdy ani tolik nenarušil rozpad federace.

A voliči ODS zjistili, jak velký příkop je mezi Václavem Klausem a tehdy nedotknutelným prezidentem Václavem Havlem, který pro vzpomínané období vytvořil pojem blbá nálada. Bývalý disident a nepřekonatelný dramatik tehdy ukázal, že když se mu něco nelíbí, umí se i rázně rozohnit a vyvrátil tak u davů přesvědčení, že se jedná o státníka, který má jen plachý úsměv, rozkošně ráčkuje a obdivem jej zahrnuje Západ. V památném projevu ve Dvořákově síni v pražském Rudolfinu z 9. prosince 1997 k oběma komorám dal průchod svým emocím. Řekl, že v této zemi se vyplácí lhát, krást a že ač politické strany bez rozdílu mluví o čestných úmyslech, jsou tajně manipulovány podezřelými finančnímu skupinami. Jeho nebývale drsná a ostrá rétorika tehdy jasně narážela na ODS.

Je zajímavé, že současní představitelé strany na téměř čtvrtstoletí zdrcující kritiku zapomněli, anebo ji už dokonale strávili, neboť demokraté se v současné době čím dál více hlásí k Václavu Havlovi, který se po projevu stal úhlavním nepřítelem Václava Klause a jejich napětí trvalo až do prezidentova skonu. Zejména předseda Senátu Miloš Vystrčil při každé příležitosti neopomene zdůraznit Havlovu statečnost a zřejmě i pro něj byl inspirací, když se loni na podzim rozhodl letět na Tchaj – wan, ačkoli diktátorská Čína si misi na ostrově nepřála a hlava státu Miloš Zeman se vztekala a durdila. Přihlášení se k odkazu Václava Havla definitivně u šéfů ODS znamenalo, že Václav Klaus se jim odcizil a s ODS jej bude pojit jen historie, a to jen v přednáškách politologů, kteří budou hodnotit devadesátá léta.

Demokraté po Sarajevském atentátu a takzvaném utahování opasků, což neustále Klaus v rozhovorech zmiňoval, přestali být pro část elektorátu atraktivní. Navíc opoziční smlouvu či toleranční patent s ČSSD mnozí brali jako podtrh a přestali věřit velkým stranám. ODS však vždy situaci nějak vybalancovala a věřila, že volební výsledek z roku 2006, který ji přihrál téměř 36 procent, je trvalý. Jenže se jednalo o krutý omyl. Na jaře 2009 přišel krutý podraz od Jiřího Paroubka, který paradoxně i za pomoci dvou rebelů z ODS Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela svrhli Topolánkovu vládu uprostřed Evropského předsednictví. Před dvanácti lety si konzervativci mysleli, že nic horšího už je potkat nemůže a zase se zvednou k závratným výšinám. Místo toho následoval tvrdý pád, který málem stranu zlikvidoval a trvale zahubil.

Strana se z razie na vládě doposud nevzpamatovala

Přišlo datum 13. června 2013 a s ním i kauza Jana Nagyová. S jistotou lze říci, že ODS se ze zásahu na Úřadu vlády České republiky, kde měly být miliony v hotovosti a tuny zlata, které měly svědčit o prorůstání zločinu do vrcholné politiky, stále ještě nevzpamatovala. A část voličů dává najevo, že hlas jim už nikdy do urny nevhodí. Už neexistující Útvar pro odhalování organizovaného zločinu srazil ODS na naprosté dno, rezignovala Nečasova vláda a v duši ODS zbyla velká jizva, která stále ještě není zacelená. A výsledek tehdejší akce skončil fiaskem.

Obvinění se nepotvrdila a nikdo nebyl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Dodnes nikdo neví, proč musel Nečasův kabinet padnout. Přetrvávají různá podezření, která však nejsou relevantní. Je ale zarážející, že krátce po zásahu na politickou scénu vstoupilo do té doby neznámé hnutí ANO v čele s velkopodnikatelem Andrejem Babišem, jehož étosem se stal boj proti korupci. Nikomu se však nepodařilo spojení mezi Babišem a zásahem nikdy prokázat. Mnohým však stále v uších rezonují slova Petra Nečase, který loni prohlásil, že razie na úřadu vlády byla pučem a pokusem svrhnout vládu.

Strana se tak začala doslova topit, její kritici navíc upozorňovali na bratříčkování s takzvanými kmotry, lobisty. V roce 2013 se ODS skutečně ocitla ve stavu klinické smrti, vždyť v tehdejších předčasných volbách neobdržela ani osm procent. Pro subjekt, který byl zvyklý na dvouciferné výsledky hraničící s třicetiprocentním ziskem, šlo o naprostou zkázu. ODS ale aféra nepoložila a částečně se očistila. Odešli z ní lidé, kteří v ní setrvávali jen kvůli osobnímu profitu, vale dali i kmotři, jejichž přítomnost tolik vadí části lidí, pro něž je kvůli minulosti s lobisty nevolitelná.

Do rozervané a zdecimované ODS vstoupil v lednu 2014 jako její předseda profesor politologie Petr Fiala. Jeho osoba však příznivce polarizuje. Části vadí, že jako lídr je nevýrazný, nemá charisma a pouhou slušností neprorazí. Zakladatel ODS Václav Klaus o něm tvrdí, že navíc neumí dělat politiku. Ano, Petr Fiala určitě nestrhne davy. Ale každý jsme jiní, jen komunisté za socialismu žádali, abychom byli všichni stejní, což je hloupost. Je opravdu nutné, aby předseda strany a opoziční politik neustále bouchal do stolu, vztyčoval jako Mirek Topolánek ve Sněmovně prostředníček či neustále zvyšoval hlas?

Podle Čechů musí být lídr drzý, jinak neimponuje

Většina Čechů propadla názoru, že lídr musí být drzý, občas užívat drsnou až vulgární rétoriku, jinak nebude imponovat. Hysterická představení se od Petra Fialy nikdy nedají očekávat a pro ODS je to jen dobře. Je smutné, že slušnost a moudrost v roce 2021 je brána jako přitěžující až odpuzující. Je nutné si uvědomit, že místopředseda Poslanecké sněmovny přebral partaj v dezolátním stavu a pozvolna se zvedá, což nejvíce dokázaly loňské krajské volby a zisk čtyř hejtmanů, které straně předtím jedenáct let chyběli. A i když Fiala není rozeným charismatickým lídrem, je nutné si uvědomit, že on ODS do krize nepřivedl, nepoškodil ji, naopak za jeho vládnutí neměla strana jediný skandál.

Ovšem jisté zápory každopádně přetrvávají. Zejména mladí vůbec na ODS neslyší. Fialova vzdělanost a klidná rétorika opravdu není tím, co generaci narozenou po roce 2000 přitáhne a v dobrém slova smyslu poblázní. Tady ODS s Piráty jednoznačně prohrává a jejich výhodu do voleb nedožene. V jejím středu se zatím neobjevil žádný Dominik Feri, který TOP 09 získává sympatie benjamínků a nic na tom nemění ani skutečnost, že ODS vytvořila předvolební alianci SPOLU právě s TOP 09 a lidovci. Vedení demokratů by potřebovalo osvěžit, nové tváře jsou nutností, neboť stávající členové v užším vedení mladé opravdu neohromí. Než se najdou talentovaní politici, měla by ODS více využít jména, jako jsou Jan Skopeček či Jana Černochová. Nebojí se občas říci štiplavou větu, nedělá jim obtíže se takzvaně odvázat a stranické fráze vůbec nepoužívají. Jejich přítomnost v nejužším vedení může jedině pomoci.

Ať už ODS budí jakékoli emoce, jedno je jisté. Ctí základní demokratické principy. Podílela se na vstupu země do NATO i do Evropské unie, už třicet let se hlásí k prozápadnímu směřování a ostře se vymezuje proti diktátorským režimům z Ruska a Číny. To je její hlavní devíza v současné době. I tak ji dnes čeká jen decentní oslava, kdy by pouze měla jen zvednout zatím prázdné číše a přiťuknout si, že veškeré turbulence během třiceti let přečkala. Samostatná devítiprocentní podpora opravdu nezavdává příčinu pro bujarý flám. ODS musí smíchat Fialovu moudrost s mírným a sympatickým rebelstvím, které bylo, je a vždy bude pro mladé atraktivní. Pak zmíněný koktejl může zachutnat i dalším voličům.

Témata:  ODS Petr Fiala (politolog, ODS) politika jana černochová Jan Skopeček (ODS) Václav Klaus Mirek Topolánek

Související

Koalice Spolu slibuje nízké daně, malý digitální stát a nezpochybnitelný prozápadní směr DOMÁCÍ

Koalice Spolu slibuje nízké daně, malý digitální stát a nezpochybnitelný prozápadní směr

Koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu slibuje před volbami ozdravit veřejné finance, nezvyšovat daně, posílit školství, držet nezpochybnitelné prozápadní směřování země, ale také podpořit zemědělství či digitalizaci. Lídři stran dnes virtuálně na sociálních sítích představili program i krajské lídry, se kterými půjde koalice k říjnovému hlasování o novém složení Sněmovny. 

Koalice Spolu představila pražskou kandidátku, vede ji Pekarová Adamová DOMÁCÍ

Koalice Spolu představila pražskou kandidátku, vede ji Pekarová Adamová

Na pražské kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) pro podzimní sněmovní volby jsou například poslanci Dominik Feri (TOP 09), Bohuslav Svoboda či Marek Benda (oba ODS) nebo starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici do voleb povede předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, lídryní ODS a dvojkou kandidátky je poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Koalice dnes kandidátku a své priority představila na tiskové konferenci na Petříně.

Ze společnosti

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.
Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 43 minutami

před hodinou

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 2 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 2 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 2 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 3 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 4 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 5 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 5 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 5 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama