Profesionální sport dostal zelenou. Kdy začnou své soutěže fotbal a hokej?

"Dohodly se výjimky pro soutěže, které chtějí hrát za přísných opatření. Testování bude probíhat před každým zápasem, budou se muset dodržovat rozestupy a limitovaný počet lidí na zápasech, aby na něm mohli být hráči, realizační týmy i média," uvedl na úterní tiskové konferenci šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička. O následujícím víkendu se tak čeští sportovní fanoušci budou moct v televizi zase na co dívat a to poprvé od 11. října, kdy se naposledy před zavedením nouzového stavu profesionální české sportovní soutěže hrály. Potřebné výjimky ale zatím žádná ze soutěží nedostala, přičemž o jejich udělení se bude ještě jednat.

Reklama

K tomu, aby se mohly začít profesionální sportovní soutěže v tuzemsku opět konat, je potřeba, aby všechny tyto profesionální soutěže dodržela všechna potřebná hygienická opatření. Která to všechno budou, tak o tom ještě budou jednat jednotlivé soutěže s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. "Musíme každé soutěži ušít podmínky na míru, dnešní situace si to vyžaduje," řekl k tomu Hnilička.

Podle něj se tedy domluvený restart sportovní soutěží týká všech těch profesionálních, což se tedynetýká jenom těch nejsledovanější fotbalových a hokejových soutěží. Hygienická opatření jsou podle Hniličky schopni dodržet i basketbalisté a volejbalisté. Co se týče oněch výjimek, tak jedna se bude týkat i pro pořádání blížícího se mistrovství Evropy v judu, které se uskuteční za několik dní v Praze. A týkat se budou i přípravy na podobné akce.

Kromě restartu profesionálních sportů je od pondělí vládou rozhodnuto i o trénincích profesionálů a to i ve vnitřních sportovištích. Na ta se tak nebudou vztahovat jinak přísné podmínky. Kluby se tak budou moci připravovat i v případě, že jejich soutěž se nebnude moct uskutečnit.

Český fotbal by rád získal výjimku pro páteční předehrávku. O tu by se postaral duel Jablonec vs. Brno

Všechny profesionální soutěže by tedy nejraději odstartovaly pokračování svých soutěží už o následujícím víkendu a český fotbal samozřejmě není výjimkou. Nejraději by zřizovatel fotbalových profesionálních soutěží, kterým je Ligová fotbalová asociace (LFA), zažádal o takovou výjimku, která by umožňovala páteční předehrávku. "Děláme vše pro to, abychom hráli už o víkendu. Máme na pátek už naplánovanou předehrávku Jablonec - Brno, takže chceme, aby se ty dva týmy zítra otestovaly. Chceme být připraveni na udělení výjimky, kterou ještě dnes v ruce nikdo nemá. Chceme udělat vše pro to, aby nás nezaskočilo nepřipravené," uvedl Dušan Svoboda, šéf LFA.

Ten připomněl, že je oproti jiným sportům v doržování přísných hygienických podmínek ve výhodě, neboť už si je vyzkoušel na jaře, kdy se jako jediný tuzemský sport restartoval po první vlně pandemie. "V připravenosti jsme logicky nejdál, máme ohromnou výhodu, že můžeme čerpat z okolních lig i přísného protokolu UEFA pro účastníky svých pohárových soutěží. Děláme všechno pro to, abychom začali už v pátek předehrávkou Jablonce proti Brnu," pokračoval Svoboda.

"Už se tedy chystáme na tento víkend. Věřím, že se soutěž zase rozehraje, ale hlavně doufám, že záchyt mezi hráči bude malý a nestane se, abychom museli nějaké zápasy odkládat. Chceme prostředí fotbalu ochránit. Máme tři zástupce v Evropské lize, kteří byli významně sportovně hendikepováni. Naší snahou je, aby do dalších zápasů takhle hendikepovaní nebyli, protože do budoucna je úspěch našich klubů klíčový. My si s opatřeními určitě poradíme, jsme rádi, že jsme dostali povolení," dodal fotbalový funkcionář.

Hokej je rád za restart soutěží především kvůli reprezentantům-juniorům

Zprávu o restartu profesionálních soutěží přijal s radostí pochopitelně i šéf Českého hokeje Tomáš Král. Ten by byl rád, kdyby se Tipsport extraliga i Chance liga rozjely už tuto neděli. "My jsme samozřejmě strašně rádi, protože jde také o mezinárodní program a reprezentace. Dvacítka se připravuje na mistrovství světa, zatím jsme jediný tým, který není na ledě. Čeká nás mužský turnaj čtyř, IIHF stále počítá s konáním mistrovství světa," připomněl Král.

Není si však jist, zda potřebná hygienická opatření, jež jsou podmínkou pro pořádání profesionálních soutěží, dokáže splnit právě druhá nejvyšší hokejová soutěž Chance liga. "Podle mého je správně, že se může konat každý sport, který dokáže dodržet podmínky. Neočekávám, že se to stane, ale také může nastat varianta, kdy nedokážeme dodržet podmínky a hrát nebudeme. O extraligu strach nemám, otázkou zůstává druhá nejvyšší soutěž. My jsme ale ochotni materiálně i finančně pomoci," řekl Král.

Ten tak připomněl jiný jízdní řád oproti fotbalu, který hraje jednou týdně, zatímco hokej hraje v Česku třikrát za týden. Zřejmě se tedy bude jednat i o výjimce pro hokej v otázce testování. "Máme jinou situaci (než ve fotbale), hrajeme třikrát týdně. My se přizpůsobíme, jsme připraveni testovat před každým zápasem, ale budeme se snažit domluvit nějakou rovnici, že otestujeme třeba jednou týdně. Když budeme muset testovat před každým zápasem, budeme testovat, ale věřím, že se dokážeme domluvit na jiném řešení," dodává Král.

"Pokud se bude třeba někde hrát ve dvou dnech za sebou, je možné, že ministerstvo zdravotnictví posoudí, že je možné, aby test ne starší 72 hodin stačil," doplnil ho pak Hnilička s tím, že by byl rád, kdyby se rozjela vedle xtraligy i druhá nejvyšší hokejová soutěž. "Podle mého je správně, že se může konat každý sport, který dokáže dodržet podmínky. Neočekávám, že se to stane, ale také může nastat varianta, kdy nedokážeme dodržet podmínky a hrát nebudeme. O extraligu strach nemám, otázkou zůstává druhá nejvyšší soutěž. My jsme ale ochotni materiálně i finančně pomoci."

Témata:  sport EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Petr Smejkal DOMÁCÍ

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Svěrákovi mohou být právem hrdí: Kolja slaví čtvrtstoletí!

Film Kolja režiséra Jana Svěráka, který měl premiéru v Praze 15. května 1996, se řadí k nejúspěšnějším snímkům české kinematografie. V hlavních rolích příběhu, který se odehrává koncem 80. let v normalizačním Československu, zazářili Zdeněk Svěrák, jenž k filmu napsal i scénář, a šestiletý ruský chlapec Andrej Chalimon.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla v noci obnovila útoky na Gazu, nejméně deset mrtvých

Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Petr Smejkal

Smejkalova odborná skupina odmítá kritiku, kterou vůči ní vznesla skupina lékařů

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

před 8 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Na Českobudějovicku se při nehodě čtyř aut zranilo sedm lidí

U obce Čejkovice na Českobudějovicku se dnes odpoledne na silnici I/20 srazila čtyři auta. Při nehodě, jejíž okolnosti policie dál zjišťuje, se zranili čtyři lidé. Další tři byli do nemocnice převezeni na pozorování a zjištění stavu. Silnice byla po nehodě přes tři hodiny neprůjezdná. Provoz byl obnoven po 16:00. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

V Liberci se demonstrovalo proti očkování dětí, testům a rouškám

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ruské velvyslanectví v Praze.

Česko a USA jsou na seznamu nepřátel kvůli krokům proti Rusku

Ruské rozhodnutí zařadit jediné dvě země, Spojené státy a Česko, na seznam nepřátelských států zaznamenala média v nejrůznějších částech světa. Množství zpráv na toto téma se objevilo ve sdělovacích prostředcích ve střední Evropě, kroku Moskvy se věnovaly mimo jiné všechny přední zpravodajské portály na Slovensku nebo v Polsku.

před 11 hodinami

Rudolf II.

Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

před 11 hodinami

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Pražané vyrazili na nákupy. Kupují hlavně oblečení, boty či nábytek

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

před 11 hodinami

krimi

Policistu vinili ze dvou vražd. Na jeho zahradě se našlo dalších deset těl

Policie v Salvadoru objevila na pozemku bývalého policisty pohřbená těla sedmi žen a tří dětí. Generální prokurátor středoamerické země v pátek oznámil, že muž je vyšetřován pro podezření ze sexuálních zločinů a několika vražd. Podle úřadu již policie zatkla několik údajných spolupachatelů a klientů, kteří si bývalého policistu na vraždy najímali. O případu dnes informovala agentura DPA.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama