Riziko povodní v Česku přetrvává: Voda ohrožuje domy, ze silnic jsou laguny

V části Moravy a Slezska a na severovýchodě Čech dál hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Horní části rozvodněných řek by dnes již měly klesat, očekává se však rozvodnění jejich dolních úseků, kde by se situace měla uklidňovat od pátku. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Reklama

Nejvyšší nebezpečí záplav podle meteorologů platí od dnešního poledne až do odvolání v Pardubickém kraji pro Chrudimsko a Pardubicko, v Jihomoravském kraji pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a Židlochovic, v Olomouckém kraji pro Mohelnici a Přerov, ve Zlínském kraji pro Kroměříž, Uherské Hradiště a Otrokovice a v Moravskoslezském kraji pro Hlučín a Kravaře.

Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil dnes kolem 12:30 podle údajů meteorologů na deseti místech. Na dalších 23 měřicích stanicích dosahovala hladina druhého stupně. Proti ránu těchto povodňových stupňů ubylo, kolem 07:00 byl stav ohrožení na 14 místech a na 25 střední stupeň.

Déšť v noci na dnešek oproti středě výrazně zeslábl. "Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů," uvedli ráno meteorologové. Dnes proto očekávají pokles hladin většiny vzedmutých toků.

Třetího povodňové stupně dnes po ránu dosahovala Bečva v Dluhonicích, Morava ve Strážnici, Opava v Opavě, Chrudimka v Nemošicích či Novohradka v Úhřeticích. Druhý stupeň platil mimo jiné na Moravě v Olomouci, Opavici v Krnově nebo Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.

Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platí v Pardubickém kraji na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích a Doubravě v Pařížově. Vzestup hladin po středečních vytrvalých deštích se však již zastavil. Rozvodněné jsou i další toky v regionu.

Druhý stupeň značící pohotovost je podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Cerekvici a Dašicích a na Třebůvce v Hraničkách. Nad běžnými stavy jsou i Loučná, Třebovka, Chrudimka a Novohradka na dalších místech či Labe.

V Luži, kde ve středu Novohradka dosáhla třetího povodňového stupně, voda větší škody nezpůsobila. "Byly zaplavené některé zahrady, sklepy, garáže, stodoly. Do obytných částí se voda nedostala," řekla ČTK starostka Veronika Pešinová. Novohradka zalila také například pole v okolí Úhřetic. Podle ředitelky Regionální agrární komory Vandy Rektorisové záplavami utrpěla zasetá pšenice. Podobné to bude i v místech, kde pod vodou zůstaly ozimy, kvůli promáčené půdě bude obtížné pole znovu přeset. Výši škod zatím nedokáže odhadnout.

Hasiči od úterní noci do dnešních 7:00 museli vyjíždět k 184 zásahům. Nejčastěji odčerpávali vodu z budov i rozsáhlých lagun ze silnic, stavěli hráze a plnili pytle s pískem. Odstraňovali také popadané stromy a zlámané větve, uvolňovali ucpané propustky a nahromaděné klády a jiné překážky pod mostky stoupajících hladin řek, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Ve středu byl kvůli záplavám uzavřeno několik úseků menších silnic, dnes zůstává pod vodou jen komunikace podél Novohradky z Luže do Dolů na Chrudimsku.

Přehrady na Chrudimce a Doubravě jsou již zcela zaplněné. Pode Povodí Labe dnes bude pokračovat snižování vodních stavů na horních a středních úsecích vodních toků.

V Olomouckém kraji dnes ráno po předchozím vydatném dešti platí třetí povodňový stupeň na třech místech, a to na řece Bečvě v Přerově, Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Déšť v noci postupně ustal a výška hladina řek už většinou stagnuje nebo i mírně klesá, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Na několika místech stále zasahují hasiči, situace se ale podle jejich mluvčí Lucie Balážová v noci zklidnila.

"Dnešek by měl být již beze srážek. Bude tak pokračovat pokles průtoků, na dolních tocích pak kulminace a následný pokles průtoků. V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin," řekl dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladina řeky Bečvy v Přerově dnes ráno dosáhla 588 centimetrů, třetí stupeň je vyhlašován při 530 centimetrech. Hladina Bečvy v Přerově dnes ráno kulminuje a v příštích hodinách by už měla klesat. Na Třebůvce v Lošticích přístroje dnes ráno hlásily výšku hladiny 248 centimetrů, třetí stupeň je tam dosažen při 220 centimetrech. Časně ráno hladina Třebůvky klesla o několik centimetrů.

Hladina Romže v Kokorách do rána vystoupala až na 301 centimetrů, což je o 40 centimetrů více, než je hranice pro vyhlášení třetího stupně. Od rána už pozvolna klesá. Druhý povodňový stupeň dnes ráno platí na řece Moravě v Olomouci-Nových Sadech, Bečvě v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku a na Olešnici v Kokorách na Přerovsku. V Teplicích a Kokorách už hladina klesá, v Olomouci ještě mírně roste.

Ve středu hasiči kvůli vydatnému dešti zasahovali u více než 170 událostí, hlavně na Přerovsku. "Během noci byla situace celkem klidná. Čerpali jsme sklepy v Přerově, Lošticích a v Žulové. V Moravičanech jsme stavěli protipovodňové hráze," uvedla Balážová.

V Brodku u Přerova voda z Olešnice zaplavila pět ulic, takže hasiči tam postavili hráze z pytlů s pískem. "Voda ohrožovala 70 objektů, do 20 z nich vnikla do obytné části," řekla Balážová. Zatopený je v Brodku podjezd ve směru na Prostějov a Citov, který policisté uzavřeli. Hasiči tam přivezli velkokapacitní čerpadlo. "Neprůjezdná je i silnice z Dolního do Horního Žlebu a cyklostezka v Moravičanech," dodala Balážová.

Podle Povodí Moravy se voda rozlévá převážně mimo zastavěná území, na několika místech zaplavila komunikace. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic je stále uzavřena silnice mezi Teplicemi nad Bečvou a obcí Ústí na Přerovsku. Neprůjezdná je také silnice mezi Turovicemi na Přerovsku a Prusinovicemi na Kroměřížsku. Na Olomoucku je zaplavena silnice mezi Štěpánovem a Štarnovem. Kvůli propadlé vozovce je od středy uzavřena silnice ve Staré Červené Vodě na Jesenicku.

V Jihomoravském kraji dnes dopoledne platil třetí povodňový stupeň na třech místech, na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Vydatný déšť v noci ustal a hladiny řek na horních tocích už mírně klesají. Očekávají se ale vzestupy hladin v dolních částech toků. Hasiči evidují v souvislosti s vydatným deštěm devět desítek událostí.

Hladina Moravy ve Strážnici kulminovala kolem půlnoci, kdy dosahovala 702 centimetrů, třetí stupeň se vyhlašuje při dosažení 660 centimetrů. V 11:10 se hladina držela na 698 centimetrech a měla sestupnou tendencí. Hladina Svratky v Židlochovicích nyní dosahuje 439 centimetrů, stoupat by už neměla. Třetí povodňový stupeň, ohrožení, se vyhlašuje při dosažení 350 centimetrů. Od 7:40 je na třetím povodňovém stupni i Morava v Lanžhotě, vyhlašuje se při dosažení 530 centimetrů. V 11:10 hladina dosahovala 536 centimetrů se stoupající tendencí, jak voda postupně dotéká od Strážnice.

Druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost, je aktuálně vyhlášený na Svratce ve Veverské Bítýšce i v Brně na Poříčí, také na Svitavě v Bílovicích nad Svitavou a na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, je aktuálně vyhlášený na Trkmance ve Velkých Pavlovicích, na Jihlavě v Přibicích a v Ivančicích.

Hasiči od úterního večera evidují devět desítek událostí spojených s vydatným deštěm. "Ještě v průběhu noci jsme pokračovali s čerpáním vody ze sklepů. Od úterního večera jsme zasahovali celkem na 89 místech zejména na Blanensku a Hodonínsku," řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Na jižní Moravě pršelo celé úterý i středu. Pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a v oblasti Bučovic platí až do odvolání povodňové ohrožení, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

Hladiny většiny toků v Moravskoslezském kraji, jež výrazně stouply po vydatných deštích ve středu odpoledne, už klesají. Jsou po kulminaci. Stoupá pouze Odra, do které se vlévají hlavní toky v regionu. Dotok by měl trvat ještě několik hodin, Odra by tak měla maxima dosáhnout dnes v poledne. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Některý z povodňových stupňů dnes ráno platil v kraji na 24 místech. Ve středu ve stejné době to bylo na padesáti místech. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, je podle vodohospodářů na řece Opavě v Držkovicích, v Opavě a Děhylově. Na podobné úrovni je Polančice v Polance nad Odrou. "Hladina Opavy nyní stagnuje či klesá, Polančice klesá," řekla Vlčková. Dodala, že na šesti místech platí druhý stupeň a na 14 první.

Situace se uklidnila i v Kravařích, kde se ve středu připravovala možná evakuace obyvatel části Dvořisko. Šlo o stovku domů. Hladina tam podle měřicího čidla o 23 centimetrů překročila hranici třetího stupně a podle představitelů města hrozilo možné zatopení domů. V noci ale i tam hladina začala klesat a obavy se nenaplnily. Dnes ráno se v Kravařích hladina pohybovala nad limitem třetího stupně už jen o devět centimetrů.

"Za posledních 24 hodin spadlo v regionu do 24 milimetrů srážek. Předpovědi počasí, které avizovaly, že bude déšť ustávat, se tak potvrdily. Proto hladiny většiny řek během noci kulminovaly. Nyní stagnují či dokonce klesají," řekla Vlčková.

Dodala, že jedinou výjimkou je Odra. Do ní tečou řeky Opava či Olše. "Odra ještě stoupá. Kulminace by měla nastat okolo poledne. Nyní je na druhém stupni povodňové aktivity a do třetího jí chybí půl metru," řekla Vlčková. Míní, že o tolik by hladina stoupnout neměla. Navíc srážky v kraji mají nadále ustupovat. V noci na pátek už nemá pršet vůbec.

Hladiny toků ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se v noci vrátily do normálu. Pro region ale nadále platí varování meteorologů před záplavami. Vyplývá z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Přes den by mělo být zataženo, místy s občasným deštěm nebo mrholením.

Na návětrné straně Jizerských hor od úterního odpoledne místy napršelo přes 100 milimetrů vody a na třetí povodňový stupeň se dostala ve středu Smědá, Řasnice i další menší toky. Voda ale zaplavila jen silnici z Černous na Boleslav, jinak se rozlila hlavně do luk a zahrad.

Smědá v Předláncích kulminovala ve středu odpoledne na 259 centimetrech, dnes v 6:00 byla na 136 centimetrech. První stupeň je při dvou metrech. Horší byly červnové povodně, kdy spadlo v průběhu tří dnů na návětrné straně Jizerských hor bezmála 300 milimetrů srážek a hladina Smědé v Předláncích se dostala až na 287 centimetrů. Velká voda tehdy způsobila hlavně na Frýdlantsku škody za 65 milionů korun a vyřadila i nedávno modernizovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. Tentokrát budou škody zřejmě minimální.

Témata:  Počasí Povodně EuroZprávy.cz Déšť Jihomoravský kraj Moravskoslezský kraj Liberecký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Česká republika

Související

Léto POČASÍ

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Hasiči zasahují při likvidaci rozsáhlého požáru autovrakoviště v Ostravě DOMÁCÍ

Masivní požár v Ostravě: Po výbuchu hořelo vrakoviště, lidé neměli vycházet

Hasičům se po 12 hodinách podařilo dnes večer uhasit rozsáhlý požár vrakoviště automobilů v Ostravě-Vítkovicích. Na místě zůstává několik jednotek, které místo požáru monitorují. Příčina požáru a způsobená škoda zatím nejsou jasné. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Policie případ šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla ČTK mluvčí policie Eva Michalíková.

Ze společnosti

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna Alžběta II. dnes svým tradičním projevem zahájila nové zasedací období parlamentu a představila priority vlády na další rok. Má se zaměřit zejména na oživení ekonomiky po propadu způsobeném pandemií covidu-19 a chce změnit například celoživotní vzdělávání, zákon o policii či změny v pravidlech pro udělování azylu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 32 minutami

před 39 minutami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před hodinou

před 2 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 2 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 4 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 4 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama