Vichřice dál trápí Česko: Popadané stromy, utržené střechy, domácnosti bez proudu

Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Pardubickém kraji od nedělních 13:00 do dnešních 7:00 ke 131 zásahům. Museli hlavně odstraňovat stromy a větve popadané na silnice, na vedení vysokého napětí i na chaty. Na některých místech spadlo třeba i pět či šest stromů najednou, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Reklama

Kvůli spadlým kmenům je stále uzavřena silnice II/337 v úseku Padrťský Mlýn - Bojanov na Chrudimsku. Podobně brání stromy provozu mezi Vortovou v témže okrese a Herálcem.

Hasiči také odklízeli dva telefonní sloupy spadlé na osobní automobil v Holetíně. V Dolním Újezdu a Chlumu - Hlinsku museli odstranit a provizorně upevnit utržené plechy nebo lepenku ze střech. Na Chrudimsku bylo zásahů nejvíce, celkem 75.

Časně ráno rovněž likvidovali požár seníku v Kamenci u Holic na Pardubicku. Zásah komplikoval silný vítr, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů, profesionální z Holic a dobrovolní z Holic, Ostřetína a Dolní Rovně.

Vítr také v Pardubickém kraji způsobil deset poruch na vedení vysokého napětí. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové bylo přes 3000 domácností bez energie. "Naši technici byli v terénu celou noc a jsou i nyní a poruchy odstraňují a situace se výrazně zlepšila. Poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška," uvedla Lapáčková Beránková.

Hasiče na Olomoucku stále zaměstnává silný vítr

Podle policie napáchal silný vítr nejvíce škod především v okolí Zlatých Hor, na Javornicku a Jesenicku. Největší komplikace působil v dopravě. "Kvůli popadaným stromům a velmi nebezpečné situaci museli policisté uzavřít hned několik komunikací, úplně odříznutý tak zůstal například Rejvíz a Ondřejovice nebo silnice z Uhelné na Nové Vilémovice. Popadané stromy doslova ochromily dopravu," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Na silnici kvůli popadaným stromům uvízly i dva linkové autobusy, v jednom případě zajistili náhradní dopravu hasiči. V úseku mezi Dolním Údolím a Zlatými Horami spadl v neděli vpodvečer na projíždějící octavii smrk. "Zraněnou spolujezdkyni převezli kvůli nebezpečné situaci na místě k sanitnímu vozu policisté," uvedla Vybíhalová.

Vítr působil škody i na budovách, odnášel plechy, páchal škody na zaparkovaných vozech i drátech elektrického vedení. "Aktuálně řešíme tři poruchy vysokého napětí v okolí Zlatých Hor, kde je bez proudu zhruba 500 odběratelů. V terénu máme všechny dostupné zaměstnance i techniku, abychom i přes stále nepříznivé povětrnostní podmínky obnovili dodávku elektřiny během odpoledne," řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Hasiči například v noci v Šumperku sundávali billboard hrozící pádem. Brzy ráno odstraňovali stromy ležící přes železniční trať v Žulové, Tomíkovicích a Horní Lipové, uvedla jejich mluvčí Lucie Balážová. Zajišťovali také střechu na budově jídelny základní školy ve Zlatých Horách, ve Vápenné odstraňovali kusy střechy z komunikace i mostu.

Popadané stromy také na řadě míst zastavily dnes časně ráno železniční dopravu. Vlaky nejezdily mezi Horní Lipovou a Lipovou-Lázněmi, Horní Lipovou a Ostružnou a v úseku mezi Velkou Kraší a Žulovou, výluka je však již ve všech případech ukončena, uvedly České dráhy.

Hasiči i policisté s ohledem na platící výstrahu pro okres Jeseník a Šumperk apelují na lidi, aby nechodili do lesa a při jízdě automobilem snížili rychlost a byli obezřetnější.

Kvůli větru byly tisíce domácností na jihu Moravy bez elektřiny

Několik tisíc domácností na jižní Moravě se dnes muselo obejít bez elektrické energie. Z ranních 4200 jich kolem 11:00 zůstávalo ještě asi 1500. Výpadky způsobil silný vítr, který shazoval větve a stromy na elektrické vedení. Energetici pracují na opravách, informovala ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Kolem 11:00 společnost E.ON evidovala v kraji 12 poruch. Nejvíc domácností bez proudu zůstávalo Tasovicích, Vysočanech a Štěchově na Blanensku, v Újezdě na Znojemsku, ve Velké nad Veličkou, Suchově a Nové Lhotě na Hodonínsku a také v některých obcích na Vyškovsku a Brněnsku.

Silný vítr zaměstnával také jihomoravské hasiče. Ráno vyjížděli do Želešic na Brněnsku k požáru spadlého stromu. V noci na řadě míst odstraňovali stromy a větve ze silnic, konkrétně zasahovali v Mašovicích a Žerůtkách na Znojemsku nebo v Louce a Kunčině Vsi na Blanensku.

Na distribučním území E.ON, které zahrnuje také další kraje, momentálně evidují 37 poruch na vedení vysokého napětí. "Vymezením poruch, následnou manipulací a opravami se nám podařilo snížit počet domácnosti bez dodávek elektrické energie na 5041 z původních 12.000," uvedla Herodesová.

Problémy na Vysočině

Na Vysočině jsou kvůli poruchám způsobeným větrem bez proudu ještě stovky domácností. Společnost E.ON evidovala dvě hodiny po poledni v kraji devět poruch na vedení vysokého napětí. Na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku kvůli tomu bylo bez elektřiny 600 domácností. ČTK to sdělila mluvčí firmy Božena Herodesová. Firma ČEZ měla po poledni na Havlíčkobrodsku dvě poruchy, výpadek se tam týkal desítek odběratelů. Kvůli spadaným stromům byly stále neprůjezdné některé silnice.

Podle krajské správy a údržby bylo v 08:30 na Vysočině neprůjezdných sedm úseků silnic, některé se už podařilo otevřít. Policie kolem poledne uvedla, že odklízení vyvrácených stromů pokračuje u obcí Stáj a Zhoř na Jihlavsku a mezi Humpolcem a Krasoňovem na Pelhřimovsku.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí na Vysočině od nedělního odpoledne, prodloužená byla z dnešních 20:00 do půlnoci.

V neděli zaznamenala stanice Svratouch ve Žďárských vrších, která je několik kilometrů od hranic kraje, nárazový vítr s rychlostí až 117 kilometrů v hodině. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku měl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsilnější náraz větru v neděli rychlost 95,4 kilometru v hodině. Dnes do 10:00 foukal ve Svratouchu vítr rychlostí až 107 kilometrů v hodině, v Přibyslavi až 98 kilometrů. ČTK to sdělil Miloslav Hradil z brněnského pracoviště ČHMÚ.

Hasiči na Vysočině zasahovali od nedělního poledne do dnešních 14:00 kvůli počasí přibližně u 270 událostí, od dopoledne se podle jejich mluvčí Petry Musilové situace postupně uklidňuje. Nejčastěji hasiči odklízeli stromy a větve ze silnic, na některých místech, například v Kynici u Světlé nad Sázavou, Krucemburku nebo Jihlavě, dnes také pomáhali se zajištěním uvolněné střešní krytiny.

U Stříteže na Třebíčsku byl nad ránem v autě mimo komunikaci zemřelý muž. Podle policie vozidlo nebylo havarované, úmrtí mohly podle jejího předpokladu způsobit zdravotní potíže řidiče.

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

Uvedli to dnes zástupci horské služby a lanové dráhy. Mimo provoz byl horní úsek i o víkendu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. "Předpokládáme, že horní úsek nepojede kvůli silnému větru ještě asi dva dny. Lyžařské areály tak opět musely uzavřít. Netýká se to ale městských systémů a lanovek, které jsou v provozu v létě, takže my, pokud to počasí dovolí, jedeme," řekl dnes ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Od neděle 27. prosince v Česku platí pátý nejpřísnější stupeň protiepidemického systému (PES). V Krkonoších přesto mohou turisté využívat nadále některé lanovky. Ve SkiResortu Černá hora - Pec je v provozu kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a sedačková lanovka Zahrádky v Peci pod Sněžkou, a to pro pěší a až připadne sníh tak i pro běžkaře, uvedli dnes zástupci SkiResortu.

Podle meteorologů má být dnes v Krkonoších zataženo až oblačno, později odpoledne a večer na většině území sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia až nulou. Vítr může i dnes dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h, na hřebenech až 110 km/h, k večeru má slábnout.

Podle sdělení polské horské služby dosahoval dnes ráno vítr na Sněžce v nárazech rychlosti až 108 km/h, teplota byla okolo minus sedmi stupňů Celsia.

Podle meteorologů Sněžka charakteristická svým jehlanovitým tvarem je z hlediska počasí extrém a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, šest stupňů pod nulou, vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 70 km/h a v okolí leželo asi 20 centimetrů sněhu.

Témata:  Počasí sněžka Vichřice Krkonoše EuroZprávy.cz Jihomoravský kraj Vysočina (kraj) Olomoucký kraj Pardubický kraj

Související

Léto POČASÍ

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

Včela

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v předešlých letech. Ubylo také včelařů, kteří v zimních měsících přišli o všechna včelstva. Přesto asi deset procent oslovených včelařů na konci zimy evidovalo více než padesátiprocentní ztráty.

před 24 minutami

před 34 minutami

před 43 minutami

před 50 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před hodinou

před hodinou

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Testování na přítomnost koronaviru

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama