Počasí na Vánoce? Meteorologové upřesnili předpověď

Praha - Po čtyřtýdenním období, kdy se průměrné denní teploty pohybovaly nad dlouhodobým průměrem, se v závěru tohoto týdne teploty vzduchu konečně dostávají k hodnotám, které jsou pro tuto roční dobu obvyklé. Během prosince se neočekávají výrazné teplotní výkyvy a teplota by se měla udržovat kolem dlouhodobého průměru. Naopak relativně sušší charakter počasí z minulých týdnů bude pokračovat i v průběhu prosince. O něco více srážek lze očekávat začátkem prosince, informuje chmi.cz. Na Vánoce se teploty přes den udrží těsně pod nulou a sněžit bude minimálně.

Ilustrační foto

Průměrné denní teploty budou v prosinci postupně klesat, příští týden by se mohly denní maxima přiblížit čtyřem stupňům nad nulou, o Vánocích už budou pouze jeden stupeň nad nulou.

Mrznout bude pouze v noci, příští týden by rtuť teploměru měla v noci klesnout v průměru na minus dva stupně. Ve vánočním týdnu už by to měly být minus čtyři stupně, což by mohlo potěšit například vlekaře.

Astronomická zima začíná sice až zimním slunovratem, jenž letos připadá na 22.12. v 00:04 min SEČ, kdy Slunce vstupuje do znamení Kozoroha, přesto celý prosinec lze svým charakterem nazvat zimním měsícem. V porovnání s listopadem průměrné denní teploty v prosinci klesají o další 3 až 4 °C. Den se zkracuje, podobně jako délka slunečního svitu. Slunce má na začátku prosince deklinaci –21° 45´, na konci měsíce –23° 07´.

Teplý charakter prosince v roce 2013 potvdil 24. prosinec, kdy na mnoha místech České republiky padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Bohumíně, kde meteorologové zaznamenali +13,2 °C. V Ostravě - Porubě bylo naměřeno +12,3 °C a teplo bylo i na Šumavě. V Kašperských Horách meteorologové zaznamenali +12,4 °C, informuje treking.cz.

Předpověď na příští týden

Pondělí:
Převážně zataženo, zpočátku ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Postupně od jihozápadu na většině území déšť, na severovýchodě území i srážky mrznoucí. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, na severu a severovýchodě Moravy a Slezska až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, na severu a severovýchodě Moravy a Slezska kolem 0 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na severovýchodě Moravy vítr slabý do 4 m/s.

Úterý:
Zataženo, místy déšť, ojediněle mrznoucí. Na severu území postupně částečné ubývání oblačnosti a srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, na severu a severovýchodě území až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný východní vítr 2 až 5 m/s.

Středa:
Oblačno až zataženo, místy slabý déšť, nad 1000 m srážky smíšené nebo sněhové. Na severu a severozápadě území oblačno až polojasno a srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, na severu a severovýchodě území až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Čtvrtek:
Zataženo až oblačno, místy slabý déšť, ojediněle mrznoucí. Nad 1000 m srážky smíšené nebo sněhové. Postupně od severozápadu místy oblačno až polojasno. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, při zmenšené oblačnosti až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný východní až jihovýchodní 2 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od pátku do neděle:
Zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle, postupně srážky místy a ojediněle srážky mrznoucí. Ojediněle polojasno. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C, při zmenšené oblačnosti až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 5 °C.

Témata: Počasí | Vánoce

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Předpověď počasí s varováním: Česko dnes potrápí vysoké teploty

17.06.2021 07:00 Meteorologové na dnešní odpoledne vydali varování před vysokými teplotami. Ty zasáhnou většinu Čech…

Předpověď počasí do začátku prázdnin: Kdy nás čekají největší vedra?

16.06.2021 22:05 Aktualizováno Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může…

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Počasí: V sobotu zasáhnou část Česka bouřky, může se přidat i krupobití

04.06.2021 11:18 V jihozápadní polovině České republiky se v sobotu odpoledne budou místy vyskytovat bouřky s…

Související:

Právě se děje