Z Česka je kluziště: Výstraha rozšířena, kalamita na Přerovsku, ven raději nechoďte

Celá ČR - Odpolední pokles teplot způsobuje námrazu na silnicích v celé zemi. Hlášeny jsou hromadné nehody osobních i nákladních aut, převrácený kamion a dokonce i havarovaný vůz hasičů. Na Přerovsku silničáři vyhlásili kalamitní stav a doporučují řidičům vůbec nevyjíždět. Přednostně se budou starat o silnice první třídy. Kromě silnic a chodníků namrzají také stromy a elektrická vedení. ČTK to dnes řekl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který rozšířil svou původní výstrahu. Potrvá až do úterý 18:00.

Ilustrační foto

Meteorologové rozšířili výstrahu kvůli tvorbě ledovky a námrazy na téměř celé území České republiky. Mrznoucí déšť je nejsilnější na celé Moravě, kde je situace vážná.

"Rozšiřujeme výstrahu do dalších krajů, určitě o Hradec Králové, Pardubice, Prahu, střední Čechy a Plzeň. Srážky padají, povrch je prochlazený, takže to namrzá na většině území republiky," uvedl Hanzlík. Meteorologové podle něj uvažují i o varování pro severní Čechy, ale tam by srážky neměly dorazit. "Dá se říct, že až na výjimky v jižních a severních Čechách jde o celou republiku," dodal.

Meteorologové předpokládají, že v noci bude na většině území zataženo s mrznoucím deštěm. Postupně budou srážky částečně slábnout. V úterý bude opět zataženo místy se slabým deštěm nebo deštěm se sněhem. Ojediněle se mohou vyskytnout mrznoucí srážky. Situace s tvorbou ledovky a námrazy se má zlepšit až během úterý.

Dispečer správy silnic dnes řekl, že na Přerovsku byl vyhlášen 2. kalamitní stupeň, což znamená, že ledovka se tvoří na více než polovině okresu. "Jsou místa, která jsou relativně průjezdná a některá jen s velkými obtížemi. Situace je špatná na hodně místech," uvedl dispečer, podle něhož jsou v terénu všechny sypače, jejichž posádky nyní soustředí síly hlavně na silnice první třídy. "Stále prší a vozovky namrzají, takže nestíháme. Řidiči by raději měli zůstat doma," dodal.

Psali jsme:  

Mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová ČTK řekla, že silničáři na Přerovsku kvůli ledovce uzavřeli pět úseků silnic třetí třídy. Uzavřena je silnice mezi Bukem a Lazníky, Pavlovicemi a Hradčany, Pavlovicemi a Šišmou, Pavlovicemi a Sušicemi a Sušicemi a Osekem. Obyvatelka Přerova dnes ČTK řekla, že kvůli náledí byl ve městě z celké části zastaven provoz autobusů MHD. Kluzké jsou i chodníky, takže zejména starší lidé zůstali doma.

Dopravu na Pražském okruhu dnes odpoledne zkomplikovala série nehod dohromady 11 aut nedaleko Lochkovského tunelu. Jedna z nehod si vyžádala zranění. Na řadě míst Česka dnes působí problémy ledovka. Zda i havárie na okruhu souvisí s počasím, ale zatím podle policie není jasné. Silničáři ovšem varují před deštěm na okruhu.

Záchranáři dnes podle ředitelky Vladislavy Filové zasahovali u pěti úrazů souvisejících s náledím. "Lidé utrpěli převážně naraženiny a zlomeniny," řekla Filová. Nejvíc problémů bylo s náledím během dopoledne na Třebíčsku. Podle mluvčího třebíčské nemocnice Petra Palovčíka vyhledalo dnes ošetření několikanásobně víc lidí, než obvykle. "Čekáme, že se počet ošetřených pacientů zvýší k večeru. Lidé často ráno uklouznou, zraní se a přijdou až odpoledne," řekl Palovčík.

Témata: Silnice | Počasí | náledí

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Předpověď počasí s varováním: Česko dnes potrápí vysoké teploty

17.06.2021 07:00 Meteorologové na dnešní odpoledne vydali varování před vysokými teplotami. Ty zasáhnou většinu Čech…

Předpověď počasí do začátku prázdnin: Kdy nás čekají největší vedra?

16.06.2021 22:05 Aktualizováno Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může…

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Počasí: V sobotu zasáhnou část Česka bouřky, může se přidat i krupobití

04.06.2021 11:18 V jihozápadní polovině České republiky se v sobotu odpoledne budou místy vyskytovat bouřky s…

Související:

Právě se děje