Počasí zlobí. Proč je letos tak teplo?

Praha - Počasí v letošním roce si s námi pěkně pohrávalo. Z 11 měsíců, které máme za sebou, bylo hned devět teplotně nadprůměrných, z toho hned čtyři dokonce extrémně.

Polední slunce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Několikrát padly i teplotní rekordy, dokonce i ty, které odolávaly sto let. A jak to vypadá, ani Vánoce nebudou takové, jaké bychom si asi přáli.

Už začátek roku byl nejteplejší za posledních 80 let. V lednu po sněhu ani památky. Někde se rušily lyžařské závody a v únoru to nebylo lepší. Na jihu Čech dokonce padl teplotní rekord, v Černé v Pošumaví naměřili 18 stupňů.

Hned první jarní den padaly teplotní rekordy, a to celkem na 68 stanicích. V pražském Klementinu naměřili nejvíc za posledních 130 let - 19,4 stupně Celsia. Duben byl také extrémně teplý a ve znamení rekordů. Nejvyšší teplotu zaznamenaly v Plzni-Bolevci, kde vystoupala rtuť na čtyřiadvacítku.

Květen byl naopak mokrý a studený. Radost nám udělal začátek června - to udeřila tropická vedra. V pražském Klementinu padl 129 let starý rekord. Bylo tam přes 32 stupňů a v Plzni naměřili dokonce 35.

Léto bylo jako na houpačce. Tropické teploty střídalo prudké ochlazení a bouřky. Srpnové přívalové deště způsobily na řadě míst v republice velké problémy.

A následující měsíce? Podle meteorologů nejteplejší podzim za poslední desítky let. Některé stromy už opadaly, některé naopak kvetou. A v listopadu opět padaly rekordy. Na Moravě a ve Slezsku teploty odpovídaly hodnotám pro letní noc. Meteorologové naměřili neuvěřitelných 16 stupňů Celsia.

Témata: Počasí
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama