Prosinec? Spíš jaro. V Česku padaly teplotní rekordy

Jihlava/Lednice - Letošní prosinec je opravdu mimořádně teplý. Na Vysočině dnes padly teplotní rekordy na 12 stanicích. Nejvíc naměřili meteorologové v Havlíčkově Brodě, a to 12,3 stupně Celsia. Dosavadní rekordní teplota tam byla naměřena v roce 1965, kdy teploměr ukázal deset stupňů. Nejtepleji ale bylo v Lednici a Pohořelicích na jihu Moravy, kde rtuť vystoupala až na 14,8 stupně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Přes 12 stupňů na hodnotu 12,2 dnes vystoupily teploty také v Dukovanech na Třebíčsku a Velkém Meziříčí na Žďársku. V sobotu by měla na Vysočině převládat proměnlivá oblačnost, přes den bude většinou zataženo. Místy se objeví přeháňky, v polohách nad 700 metrů nad mořem sněhové. Večer budou srážky četnější, nad 500 metrů sněhové, ojediněle se může objevit bouřka. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou dvou až šesti stupňů. Čerstvý západní vítr postupně dosáhne rychlosti 25 až 40 kilometrů za hodinu s nárazy až 70 kilometrů v hodině.

Kromě Lednice na Břeclavsku a Pohořelic na Brněnsku byl rekord překonán také v Brodě nad Dyjí rovněž na Břeclavsku, kde bylo naměřeno 14,6 stupně, i v samotném Brně, kde teplota vystoupala na 14,1 stupně. Lednice patří navzdory svému jménu k místům, kde šplhá rtuť vysoko velmi často. Rekordní teploty zaznamenala lednická meteorologická stanice i letos v létě, kdy se rtuť vyšplhala na 34,8 stupně.

Na jižní Moravě bylo dnes podle ČHMÚ nejtepleji z celé republiky. Všechny zmíněné nové rekordy byly naměřeny na stanicích, kde se teploty sledují po nejméně 30 let. Všechny původní rekordy pro 19. prosinec byly z roku 1989.

Rekordně teplý byl dnešek i na některých stanicích, které fungují déle než 100 let. Třeba v Českých Budějovicích, kde se měří teploty již 130 let, bylo 13,2 stupně, v Teplicích s tradicí měření dlouhou 118 let zaznamenali 13,1 stupně a v Havlíčkově Brodě, kde sledují počasí 102 let, 12,3 stupně.

El Nino?

Zatím je El Nino spíše slabý a mnoho extrémních projevů počasí nepřinesl. Zato ale dokázal ohřát region i celou zeměkouli natolik, že rok 2014 má našlápnuto k tomu, aby se stal nejteplejším v dějinách pozorování. El Nino přišel po pěti letech a zatím je slabší než předchozí verze z přelomu let 2009/10, informuje meteocentrum.cz.

S teplým podzimem a začátkem zimy na našem území ale nemá El Nino mnoho společného. My už zaznamenali i velice studené zimy, pokud zrovna El Nino vládl. Větší vliv na nás totiž mají jiné oscilační cykly, a to hlavně Severoatlantická oscilace. I její stávající stav ale nahrává teplejšímu počasí ve střední Evropě. Bohužel se mnohem hůře předpovídá, a tak na prohlášením že nás čeká další teplá zima, je přeci jen ještě trochu brzy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

12.06.2021 21:58 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Počasí: V sobotu zasáhnou část Česka bouřky, může se přidat i krupobití

04.06.2021 11:18 V jihozápadní polovině České republiky se v sobotu odpoledne budou místy vyskytovat bouřky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama