Vyprahlé Česko: Sucho je nejhorší za posledních 12 let, města zakazují brát vodu z řek

Praha - Česko postihlo nejhorší sucho za posledních 12 let, uvedl dnes náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro hydrologii Jan Daňhelka. Už tak kritická situace se bude nadále zhoršovat, protože vydatný déšť se v dohledné době nečeká. V některých středočeských městech by se už neměla brát voda z řek.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Dosavadní sucho má podobný průběh jako v roce 2003, kdy bylo suché a horké léto. Rychle vyschla půda, klesly řeky, což se s určitým zpožděním projevilo i na podzemních vodách. Zatím to ale určitě není stoleté sucho, to tady byly jiné situace," uvedl meteorolog.

Sucho nyní trápí všechny oblasti republiky. "Je to v podstatě celoplošná záležitost," řekl. Upozornil ale, že ohledně stavu půdy je situace vždy horší na jižní Moravě a v Polabí a mezi řekami jsou více postiženy střední a dolní toky a malé řeky.

Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák dodal, že pod hranicí sucha je nyní přibližně polovina měrných profilů na českých a moravských řekách, před týdnem byl tento stav zhruba na čtvrtině stanic. U podzemní vody je situace z hlediska sucha podle Daňhelky o něco horší na severovýchodě Čech. Suché vrty lze ale najít v každé oblasti Česka.

Následující čtyři týdny mají být podle meteorologů srážkově jen normální až slabě podnormální a převažovat mají bouřky, nikoliv trvalý déšť. "Průtrž mračen ale neřeší srážkový deficit na celém území od Aše po Jablunkov," doplnil mluvčí.

Například Městský úřad Nymburk až zakázal veřejnou vyhláškou odběr povrchových vod z vodních toků na celém území obce s rozšířenou působností, a to s okamžitou platností až do odvolání.

Podobné nařízení vydala minulé pondělí kolínská radnice, která rozhodla o tom, že nakládání s povrchovými vodami bude omezeno v celém správním území obce s rozšířenou působností. "Apelujeme nejen na firmy, ale i na občany, aby omezili odběry povrchových vod z vodních toků," uvedla mluvčí radnice Jiřina Holubová.

Pokud to bude nezbytné, zavede podle mluvčího města Miloše Navrátila stejné opatření Mníšek pod Brdy u Prahy. Podobně se vyjádřila i mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.

Témata: Sucho | Počasí | Voda
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po horkém pátku se ochladí. Příští týden tropické počasí nečekejme

09.07.2020 22:10 Aktualizováno Česko má před sebou nejteplejší den tohoto a možná i příštího týdne. Zatímco v pátek teploty…

Počasí na víkend: Prudce se ochladí. Během dne budou teploty jako na konci…

09.07.2020 22:08 Aktualizováno Česko zažije o víkendu ne až tak běžný úkaz. Zatímco v pátek se v noci dočkáme teplot až kolem 16…

Předpověď na noc a pátek 10. července

09.07.2020 13:00 Před studenou frontou, která bude postupovat přes Německo nad naše území, k nám vyvrcholí příliv…

Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let

08.07.2020 14:12 Letošní červen byl nejdeštivější za posledních zhruba 60 let. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy