Méně sněhu a intenzivnější srážky. Expert prozradil, co nás čeká

Praha - Tropické dny se budou v Česku vyskytovat častěji než dříve, v zimě bude průměrně padat méně sněhu a srážky budou zejména v létě intenzivnější. Tak vidí následující léta klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radim Tolasz.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v minulosti se horké vlny vyskytovaly jednou za několik let, za 20 let se očekávají každoročně. "Ale nemusí to být nutně s teplotami přes 37 stupňů, to už je opravdu extrém," poznamenal Tolasz. Experti horké léto, jako je to letošní, očekávali spíše na polovinu nebo konec století. Z toho, že Česko zasáhly letos, ale není třeba vyvozovat zásadní závěry. "Předpokládáme, že je to výkyv, který může nastat," uvedl klimatolog.

Ve scénáři vývoje klimatu do roku 2100, který byl zpracován, před pěti lety, se očekává častější výskyt extrémů v počasí. Tuto tendenci Tolasz považuje za významnější než růst průměrných teplot, které se zvyšují o 0,5 stupně až jeden stupeň Celsia. Odhady klimatologů se nijak výrazně nemění. "Tendence vývoje podnebí je známá už hodně dlouho, jen si to nyní více uvědomujeme a dáváme si to více dohromady," řekl Tolasz.

V zimě se musí Česko připravit celkově na méně sněhových srážek, podobně jako tomu bylo v posledních dvou zimních sezonách. "Ale to neznamená, že bychom se nemohli dočkat ladovské zimy," uvedl klimatolog.

Témata: Počasí
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 23. září

22.09.2020 12:34 Od jihozápadu bude přes naše území postupovat okluzní fronta, informuje portal.chmi.cz.

Léto se s Českem loučí. Denní teploty klesnou pod 10 stupňů

22.09.2020 08:30 Česká republika se loučí s letním počasím. Ke konci týdne se začne postupně ochlazovat a teploty…

Předpověď na noc a úterý 22. září

21.09.2020 12:46 Tlaková výše nad východní Evropou zeslábne. Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku a…

Předpověď na noc a pondělí 21. září

20.09.2020 11:48 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše nad východní Evropou, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama