Méně sněhu a intenzivnější srážky. Expert prozradil, co nás čeká

Praha - Tropické dny se budou v Česku vyskytovat častěji než dříve, v zimě bude průměrně padat méně sněhu a srážky budou zejména v létě intenzivnější. Tak vidí následující léta klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radim Tolasz.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v minulosti se horké vlny vyskytovaly jednou za několik let, za 20 let se očekávají každoročně. "Ale nemusí to být nutně s teplotami přes 37 stupňů, to už je opravdu extrém," poznamenal Tolasz. Experti horké léto, jako je to letošní, očekávali spíše na polovinu nebo konec století. Z toho, že Česko zasáhly letos, ale není třeba vyvozovat zásadní závěry. "Předpokládáme, že je to výkyv, který může nastat," uvedl klimatolog.

Ve scénáři vývoje klimatu do roku 2100, který byl zpracován, před pěti lety, se očekává častější výskyt extrémů v počasí. Tuto tendenci Tolasz považuje za významnější než růst průměrných teplot, které se zvyšují o 0,5 stupně až jeden stupeň Celsia. Odhady klimatologů se nijak výrazně nemění. "Tendence vývoje podnebí je známá už hodně dlouho, jen si to nyní více uvědomujeme a dáváme si to více dohromady," řekl Tolasz.

V zimě se musí Česko připravit celkově na méně sněhových srážek, podobně jako tomu bylo v posledních dvou zimních sezonách. "Ale to neznamená, že bychom se nemohli dočkat ladovské zimy," uvedl klimatolog.

Loading...
Témata: Počasí
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 18. října

17.10.2019 09:05 Na přední straně brázdy nízkého tlaku nad západní Evropou bude postupovat z Německa do Čech zvlněná…

Příští týden přinese počasí velké překvapení

17.10.2019 08:27 Oteplení, které v Česku panuje v posledních dnech, se o víkendu pokazí. Teploty padnou až na…

Počasí do konce roku: Kdy Česko zasype sníh?

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Bílé Vánoce jsou v posledních letech spíše nesplněné přání milovníků zimy. Dočkáme se jich letos…

Předpověď na noc a čtvrtek 17. října

16.10.2019 09:13 Po zadní straně oblasti vyššího tlaku vzduchu nad jihovýchodní a východní Evropou k nám bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama