Méně sněhu a intenzivnější srážky. Expert prozradil, co nás čeká

Praha - Tropické dny se budou v Česku vyskytovat častěji než dříve, v zimě bude průměrně padat méně sněhu a srážky budou zejména v létě intenzivnější. Tak vidí následující léta klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radim Tolasz.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v minulosti se horké vlny vyskytovaly jednou za několik let, za 20 let se očekávají každoročně. "Ale nemusí to být nutně s teplotami přes 37 stupňů, to už je opravdu extrém," poznamenal Tolasz. Experti horké léto, jako je to letošní, očekávali spíše na polovinu nebo konec století. Z toho, že Česko zasáhly letos, ale není třeba vyvozovat zásadní závěry. "Předpokládáme, že je to výkyv, který může nastat," uvedl klimatolog.

Ve scénáři vývoje klimatu do roku 2100, který byl zpracován, před pěti lety, se očekává častější výskyt extrémů v počasí. Tuto tendenci Tolasz považuje za významnější než růst průměrných teplot, které se zvyšují o 0,5 stupně až jeden stupeň Celsia. Odhady klimatologů se nijak výrazně nemění. "Tendence vývoje podnebí je známá už hodně dlouho, jen si to nyní více uvědomujeme a dáváme si to více dohromady," řekl Tolasz.

V zimě se musí Česko připravit celkově na méně sněhových srážek, podobně jako tomu bylo v posledních dvou zimních sezonách. "Ale to neznamená, že bychom se nemohli dočkat ladovské zimy," uvedl klimatolog.

Témata: Počasí
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 7. srpna

06.08.2020 12:21 Počasí u nás bude svým okrajem ovlivňovat tlaková výše nad severovýchodní Evropou, informuje portal…

Počasí: Červenec se nevydařil, v Praze byl nejchladnější za posledních osm…

06.08.2020 12:17 Letošní červenec byl v pražském Klementinu s průměrnou teplotou 21,6 stupně Celsia nejchladnější za…

Tropické počasí je zpět. Česko čeká týden plný třicítek

06.08.2020 08:11 Příští týden si Češi opět užijí tropy. Teploty už o víkendu vystoupají na více než 30 stupňů a…

Podrobná předpověď počasí na srpen: Týdny veder vystřídá teplotní propad,…

05.08.2020 21:57 Aktualizováno Česko má před sebou několik týdnů s tropickými teplotami. Od poloviny srpna se ale začne ochlazovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama