Vydatný déšť rozvodňuje řeky, na několika místech vyhlášen první stupeň

Praha/Ostrava - Vytrvalý a vydatný déšť, který se přihnal do Česka, začíná zvedat hladiny řek. Pršet bude zejména na horách na severu a severozápadě země, kde za 12 hodin může spadnout 35 milimetrů srážek na metr čtvereční. Pozor také na silný vítr.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Výstrahu na velmi vydatný déšť a povodňovou pohotovost vydali meteorologové pro Liberecký kraj a Ústecký kraj, povodňová bdělost spojená se silnými srážkami platí pro Jihočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj. Hodně pršet má dnes také na Vysočině, v Pardubickém, Středočeském a Karlovarském kraji.

"Na návětří Krušných, Jizerských hor a Krkonoš můžou ojediněle dosahovat úhrny i přes 50 milimetrů za 12 hodin," uvedli meteorologové.

První povodňový stupeň dosáhla nad ránem jihočeská Blanice ve stanici Blanický mlýn. Lužická Nisa v Liberci už podle informací meteorologů (ČHMÚ) dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, hladina překročila 85 centimetrů. Podle informací z geoportálu Libereckého kraje platí bdělost také na menších tocích na Frýdlantsku - na Řasnici v Horní Řasnici a Krásném Lese a také na Olešce v Dětřichově.

Po Smědé v Předláncích na Liberecku vyhlásili krátce kolem 20:00 stav ohrožení také na Jizeře v Jablonci nad Jizerou na Semilsku. Nejhorší je situace v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Smědá v Předláncích překročila 265 centimetrů, při povodních v roce 2010 byla ale ještě více než 60 centimetrů výš.

V Libereckém kraji od středy intenzivně prší, většina stanic Povodí Labe hlásí extrémní srážky, na většině z nich spadlo za posledních 24 hodin přes 40 milimetrů srážek. Nejvíc naměřili na Hřebínku, kde spadlo téměř 58 litrů na metr čtvereční. Více než 46 litrů na metr naměřila i stanice ČHMÚ na Smědavě a přes 44 litrů spadlo v Novém Městě pod Smrkem.

Zatím se ale řeky drží v korytech a hasiče zaměstnávají hlavně popadané stromy. "Z předchozím bouřek jsou některé stromy narušené a dlouhotrvající déšť s větrem udělají své. Už ve 2:25 vyjížděli s motorovými pilami profesionálové z Jablonného v Podještědí a odstraňovali dva stromy ze silnice mezi obcemi Černá Louže a Horní Sedlo," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Stromy odklízeli hasiči i v Jablonci nad Jizerou, u Košova na Lomnicku, Nové Vsi na Popelkou nebo v části obce Pihel na Českolipsku. Spadlý strom ráno zatarasil i silnici z Jeřmanic do Vratislavic nad Nisou.

Morava hladiny řek bedlivě sleduje

Na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a rovněž na Ondřejnici v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku byl zrušen první povodňový stupeň. Stav bdělosti na obou tocích platil od dnešního rána.

Na Moravě dosud nejvíce napršelo v Letovicích a Třešti, kde během posledních 24 hodin spadlo více než 40 milimetrů, tedy 40 litrů vody na metr čtvereční. V Hošťálkové, Bystřičce a Brně srážkový úhrn překročil 30 milimetrů. Hasiči v Jihomoravském kraji ale zatím k žádnému čerpání vody v této souvislosti nevyjížděli, řekl ČTK mluvčí Jaroslav Mikoška.

Průtok se zpětinásobil v Bečvě v Dluhonicích, kde v úterý protékalo 2,5 metrů krychlových za sekundu, nyní je to 13,6 metrů krychlových. Moravou v Olomouci proudilo ve středu v poledne 10 metrů krychlových za sekundu, nyní 15,7 metrů krychlových.

"Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dvou dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Podnik podle něj zvýšení hladiny řek využije k naplnění nádrží.

Předpověď na pátek (00-24):
Většinou oblačno, během dne místy přeháňky. K večeru od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):
Polojasno, na východě oblačno až zataženo a místy slabý déšť. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C, na severovýchodě kolem 17 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s bude k večeru slábnout.

Předpověď na neděli (00-24):
Polojasno, postupně až oblačno a místy přeháňky nebo občasný déšť. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s.

Loading...
Témata: Počasí | Déšť | řeky
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se do začátku prázdnin zlomí. Znepokojivá předpověď meteorologů

20.06.2019 06:30 Zatímco tento týden se teploty drží spíše při zemi, příští týden hravě překročí tropickou třicítku.…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama