Počasí s námi žertuje, minulé dny připomínaly říjen. Jak bude dál?

Praha - Uplynulé dny byly svým způsobem unikátní. Teploty od úterý do pátku jen velmi výjimečně překračovaly 20 °C, což se v první polovině srpna stává velice ojediněle, uvedlo meteocentrum.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V pátek se pak objevovalo mrholení na přecházející teplé frontě, rovněž velmi vzácný úkaz, neboť teplé fronty bývají v létě obvykle dost neviditelné. A mrholení je jev patřící spíše do podzimu.

Podzimní počasí to skutečně bylo - ranní minima spadla ve čtvrtek ráno téměř všude pod 10 °C, a rovných 10 °C zaznamenaných v pražském Klementinu bylo minimálním teplotním rekordem překonaným poprvé po 18 letech - naposledy zde minimální rekord padl 1. září roku 1998 a vzhledem k postupujícímu rozšiřování Prahy (a tedy zesilování městského tepelného ostrova) i postupnému globálnímu oteplování klimatu už leckterý meteorolog tvrdil, že minimální rekord už v Klementinu nikdy nepadne. A on padl tento týden!

Průměrné teploty v minulých třech dnech odpovídaly normálu pro začátek měsíce října. Jaký to kontrast oproti stejnému období loňského roku, kdy bylo ve stejnou dobu mezi 9. a 12. srpnem naměřeno v průměru o 15 °C více, a maxima vyšplhala až na 38,8 °C na stanici Řež u Prahy. Letos byla v těchto dnech evidována nejvyšší teplota 21,9 °C v Ostravě.

A jak bude v dalších dnech?

Předpověď na pondělí:
V noci polojasno až oblačno, na jihu a východě ojediněle přeháňky nebo i bouřky. K ránu ojediněle mlhy. Přes den oblačno až polojasno a ojediněle, na horách místy, přeháňky, informuje chmi.cz. Na Šumavě ojediněle možnost bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C, na jižní Moravě až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C, na Šumavě kolem 18 °C. V noci slabý severní vítr 1 až 4 m/s nebo klidno. Přes den mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na úterý:
Převážně polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti na horách ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C. Slabý severní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na středu:
Polojasno, během dne postupně oblačno a místy přeháňky nebo občasný déšť, zejména na severu a východě území. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C. Slabý severní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na čtvrtek:
Polojasno, během dne postupně oblačno a místy přeháňky nebo občasný déšť. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Předpověď na pátek:
Převážně oblačno, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. Mírný jižní vítr 2 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:
V sobotu polojasno, během dne od západu přibývání oblačnosti s přeháňkami, místy i bouřkami. V dalších dnech zataženo až oblačno a na většině území přeháňky, zpočátku ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty zpočátku 17 až 13 °C, postupně 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty v sobotu 26 až 30 °C, v dalších dnech 20 až 25 °C.

Loading...
Témata: Počasí | Podzim | Léto
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a sobotu 24. srpna

23.08.2019 09:13 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám bude proudit teplejší vzduch od jihovýchodu.…

Počasí čeká o víkendu radikální zvrat. Meteorologové vydají varování

23.08.2019 08:32 Už o víkendu mohou do Česka dorazit mohutné bouřky. Meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama