Do Evropy přišla vlna veder, teploty atakují 40 stupňů. Pozor na dehydrataci

Praha - Meteorologové dnes varovali před vlnou veder, která od pátku zasáhne většinu republiky. O víkendu může teploměr vyšplhat až ke 34 stupňům Celsia. Současně se dostanou na vysokou úroveň hodnoty UV indexu. Extrémně horké dny zažívají také obyvatelé západní Evropy, kde teploty lokálně stoupají až ke 40 stupňům.

Přidejte svůj názor

Vodní osvěžení
doporučujeme

"Teploty vzduchu na našem území se budou postupně zvyšovat. V pátek očekáváme nejvyšší denní teploty od 27 do 31 stupňů a v Čechách místy až 33 stupňů Celsia. Nejtepleji by mělo být o víkendu s nejvyššími teplotami od 29 do 34 stupňů. Období s tropickými teplotami bude ukončeno přechodem studené fronty od západu pravděpodobně v průběhu pondělí," uvedli meteorologové na svém webu.

Předpověď na pátek (00-24):
Jasno. K ránu ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, v Čechách místy až 33 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 26 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):
Jasno. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 29 až 33 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s, v západní polovině Čech vítr slabý proměnlivý do 3 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Jasno nebo skoro jasno. Odpoledne a večer na západě při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C. Mírný jižní vítr 2 až 5 m/s se bude v Čechách měnit na jihozápadní.

Lidé by se měli snažit předejít přehřátí a dehydrataci organismu tím, že omezí fyzickou zátěž, nebudou pobývat na slunci zejména přes poledne a odpoledne a budou pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, nejlépe neperlivé.

Velmi nebezpečné je nechávat děti i zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech. Při pobytu na přímém slunci doporučují odborníci používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Ve Španělsku jsou teploty 40 stupňů ještě relativně normální, ale například ve Francii mohou působit nemalé zdravotní komplikace, neboť na ně nejsou zdejší obyvatelé zvyklí.

Mezi oblasti, do kterých se teplý vzduch z Afriky nedostane, patří sever Britských ostrovů, Dánsko a Skandinávie, informuje meteocentrum.cz. V těchto místech se nachází rozhraní vzduchových hmot, které se bude dále do Evropy nasouvat teprve během neděle. K nám se dostane v noci z pondělí na úterý nebo v úterý a přinese značný pokles teplot.

Loading...
Témata: Počasí | Léto
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí do konce prázdnin: Má smysl plánovat další dovolené?

16.07.2019 22:06 Aktualizováno Česko prožívá poměrně chladné léto a situace se nezlepší ani v jeho druhé polovině, naopak. Ke…

Předpověď na noc a středu 17. července

16.07.2019 09:13 Nad střední Evropou se bude nacházet nevýrazné tlakové pole, uvedl portal.chmi.cz

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama