Přes den letní teploty, rána se už ale zdají chladnější. Proč tak tomu je?

Praha - Vstoupili jsme do měsíce září, a i když denní teploty stále dosahují na velmi příjemné letní hodnoty, leckomu se nejspíš zdá už docela chladno po ránu, a vlastně stejně tak i později večer.

Přidejte svůj názor

Letní počasí

Ranní minimum bývá dosahováno v mnohem pozdějších hodinách, než třeba na začátku léta. Minimální teplota totiž bývá v době svítání, jakmile se slunce vyhoupne nad obzor, tak dochází k prudkému oteplování. A stačí se pak podívat, v kolik vychází slunce na konci června - ještě před pátou ranní, a v kolik nyní - zhruba ve čtvrt nad sedm.

Kdo se vydává třeba do práce vždy v sedm ráno, ten chodil v červnu a červenci za už silného slunce, a tedy i podstatně vyšší teploty než bylo ranní minimum. Navíc sluneční paprsky pomáhají k vyšší pocitové teplotě. Nyní na začátku září je v sedm ráno slunce teprve těsně nad obzorem.

I když jsou tedy předpovídány např. stejné minimální teploty jako v červnu, pocitově bude pro většinu lidí ráno mnohem chladnější, protože tyto stejné teploty bývají nyní v době, kdy už jsme vzhůru a venku, zatímco na začátku léta jsme tou dobou ještě spali, vysvětluje meteocentrum.cz.

Po dlouhé době nehezkým dnem se stane pondělí. Velká oblačnost, zpočátku asi úplně zatažená, občasný déšť a přeháńky na většině území. Jedině odpoledne může vykouknout trochu slunce. A teploty se propadnou na 18/22 °C, pokud by pršelo dopoledne déle, bude ještě chladněji. Začátek podzimních sychravých dnů? Ale kdeže.

Už od úterý se počasí razantně vylepší. Samotný úterek bude ještě se mírně větší oblačností, ale srážky už by měly být menší, a pokud, tak hlavně na jihu Čech a na východě republiky. Odpoledne se má postupně vyjasnit. Teploty se ale nahoru ještě nedostanou, počítáme s 17/21 °C. A pak už nastane zase dlouhá série zcela slunečných dní s maximálními teplotami znovu v rozmezí většinou 24/28 °C (ve středu to tedy ještě bude méně, jen 22/26 °C), nebo lokálně i vyššími.

Takové dny potrvají podle současných předpokladů do konce příštího týdne, čili do 11. září. Pak už asi budou klesat, ale zřejmě jen mírně a nadále bude mít letní nádech.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a sobotu 19. ledna

18.01.2019 09:33 Tlaková výše ustoupí ze střední Evropy dále k východu, informuje portal.chmi.cz.

Zima jako když praští: Denní teploty klesnou o víc než 10 stupňů, v noci…

18.01.2019 08:23 Zatímco čtvrtek byl teplotně velmi příjemný a na mnoha místech země se teploty pohybovaly kolem 10…

Přívaly sněhu v Alpách? Dle expertů nic mimořádného. VIDEO medvěda se…

17.01.2019 16:42 Aktualizováno Přívaly sněhu, s nimiž se v uplynulých dnech potýkali lidé v německých a rakouských Alpách, jsou…

V Jeseníkách se utrhla lavina. Největší za posledních 20 let, odhaduje…

17.01.2019 16:08 Jeseníky hlásí hodně sněhu, v nejvyšších partiích je ho průměrně až 180 centimetrů a na hřebenech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama