Meteorologové jsou překvapeni. Varují před letošním podzimem

Praha - Ještě v pátek padaly teplotní rekordy na dvaceti stanicích a rtuť teploměru dosahovala třiceti stupňů, pak ale přišlo rapidní ochlazení o 15 stupňů. Teplotním propadem jsou meteorologové překvapeni a tvrdí, že k podobným hodnotám se už počasí nevrátí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Západ slunce, ilustrační fotografie

Příchod víkendové studené fronty teploty z minulého týdne srazil až o patnáct stupňů a podle meteorologů České televize se nezdá, že by se k podobně vysokým hodnotám mělo počasí letos ještě vůbec vrátit, mírou teplotního propadu jsou navíc překvapení.

"Teploty v těchto dnech jsou nižší, než by se na druhou polovinu září slušelo. Ochlazení způsobila zvlněná studená fronta a tlaková níže, která přes české území přešla během víkendu. V jejím týlu teď proudí do střední Evropy od severovýchodu podstatně chladnější vzduch – očekávali jsme, že se obnoví západní až jihozápadní proudění," vysvětlil meteorolog České televize Michal Žák.

Ochlazení ale nekončí, právě naopak. Mezi nejchladnější rána tohoto týdne by mělo patřit to páteční. "Noc na čtvrtek a na pátek bude velmi chladná, teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů, můžeme se dočkat přízemních mrazíků. Dalo by se říct, že podzim udeří s plnou silou," vysvětlil Žák.

Meteorologové sice očekávají, že by o víkendu mohlo být skoro jasno nebo polojasno a teploty mezi patnácti a dvaceti, v neděli dokonce až třiadvaceti stupni, v příštím týdnu se ale opět dočkáme přeháněk.

Podle meteoroložky ČT Marie Odstrčilové se s koncem týdne počasí vrátí k dlouhodobému průměru. V noci mezi čtvrtkem a pátkem může teplota při vyjasnění padnout na východě republiky dokonce až na tři stupně.

Témata: Počasí
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívaly sněhu v Alpách? Dle expertů nic mimořádného. VIDEO medvěda se…

17.01.2019 16:42 Aktualizováno Přívaly sněhu, s nimiž se v uplynulých dnech potýkali lidé v německých a rakouských Alpách, jsou…

V Jeseníkách se utrhla lavina. Největší za posledních 20 let, odhaduje…

17.01.2019 16:08 Jeseníky hlásí hodně sněhu, v nejvyšších partiích je ho průměrně až 180 centimetrů a na hřebenech…

Krkonoše dostaly další sněhovou nadílku, stále platí čtvrtý lavinový stupeň

17.01.2019 10:57 Krkonošská horská služba kvůli vysokému lavinovému nebezpečí nadále nedoporučuje vstupovat do…

Předpověď počasí na noc a pátek 18. ledna

17.01.2019 08:51 Po zadní straně tlakové níže nad Finskem a severozápadním Ruskem k nám pronikne studený vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama