V severních oblastech ČR napadl další sníh, změna počasí řidiče zaskočila

Jeseník/Ostrava/Pec pod Sněžkou - V noci na dnešek v nejvyšších polohách Jesenicka napadlo osm centimetrů sněhu. Držel se na Červenohorském sedle a na Videlském kříži, silniční tahy museli silničáři nad ránem ošetřit. Řada řidičů ještě nemá přezuto na zimní pneumatiky, potíže mají hlavně kamiony.

Přidejte svůj názor

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na vozovkách leží nyní zbytky sněhové břečky. "Na Jesenicku prší celou dobu, na Červenohorském sedle a na Videlském kříži to přešlo do srážek sněhových a sníh se drží. Vozovky jsme ošetřili nad ránem. Napadlo do osmi centimetrů, nyní je vozovka na sedle mokrá se zbytky břečky," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic.

Motoristé by měli být v nejvyšších polohách Jesenicka ještě obezřetní kvůli stromům, které se nad silnicemi nahýbají pod vrstvami těžkého mokrého sněhu.

Zima v nejvyšších polohách zaskočila především motoristy, kteří většinou ještě nemají přezuto na zimní sezonu a do hor se vydali na letních pneumatikách. Zatímco řidiči osobních aut situaci s opatrností zvládli, řidiči kamionů měli problémy. "Komplikovalo to nákladní dopravu, na Vidlích to asi hodinu stálo," dodal dispečer.

Podle dispečera jesenické horské služby Jiřího Hejtmánka v nejvyšších partiích již ve středu vpodvečer leželo zhruba deset centimetrů sněhu a další sníh přibýval. Podle něj sníh do víkendu zmizí, na asfaltové cestě směrem z Ovčárny na Praděd se podle něj však dá běžkovat.

Moravskoslezští silničáři museli v této sezoně poprvé se svými vozy vyrazit do terénu. Likvidovali sníh na silnici mezi Hvězdou a Ovčárnou na Bruntálsku a pomáhali i na olomoucké straně hor.

"Šlo opravdu jenom o vršky. V nižších polohách sníh hned odtaje," řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Na vrcholech hor podle ní napadlo okolo 15 centimetrů sněhu. "V Beskydech sněžilo jemně jenom nahoře, nemuseli jsme tam vyjíždět," řekla mluvčí.

V nejvyšších partiích Krkonoš v noci na dnešek napadlo až čtvrt metru sněhu. Silnice do Horní Malé Úpy, která leží na hřebenech, je sjízdná jen se zimními pneumatikami a s nejvyšší opatrností. ČTK to řekl dispečer trutnovských silničářů Milan Baxa. Ostatní silnice v Krkonoších a na Trutnovsku byly dnes ráno mokré a sjízdné. Již třetí den po sobě je kvůli silnému větru mimo provoz horní úsek lanovky na Sněžku.

"Mokrý a těžký sníh napadl v polohách nad 600 metrů nad mořem. Nejvíce jej leží v Horní Malé Úpě," uvedl dispečer. Tak silné sněžení na začátku října podle něj v posledních letech nebylo.

Maxima v rozmezí zhruba 8/12 °C se očekávají až do poloviny příštího týdne s tím, že pak mohou dále pokračovat, ale to už není tak jisté. Zatímco čtvrtek je ještě převážně zatažený a deštivý, v pátek čekáme menší oblačnost, objeví se i polojasno. S teplotami to nehne. Víkend nabídne spíše větší oblačnost, ale občas se ukáže i sluníčko. Pršet by nemělo. Teploty 8/12 °C se stanou evergreenem, informuje meteocentrum.cz.

Příštý týden začne teplotně stejně, tedy maxima nadále kolem +10 °C, ale oblačnosti by mělo být spíše více než o víkendu. Na druhou polovinu týdne modely naznačují možný příchod aspoň o něco teplejšího vzduchu.

Loading...
Témata: Počasí | Sněžení
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a sobotu 24. srpna

23.08.2019 09:13 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám bude proudit teplejší vzduch od jihovýchodu.…

Počasí čeká o víkendu radikální zvrat. Meteorologové vydají varování

23.08.2019 08:32 Už o víkendu mohou do Česka dorazit mohutné bouřky. Meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama