Letošní září patřilo k nejteplejším za posledních 55 let

Praha - Letošní září bylo v Česku druhé nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota vzduchu činila 15,8 stupně Celsia, a za rekordním zářím roku 1999 zaostala o pouhé dvě desetiny stupně.

Přidejte svůj názor

Podzimní den v areálu zámku Lednice
doporučujeme

"Průměrná denní teplota vzduchu na území ČR se v prvních dvou dekádách měsíce pohybovala většinou vysoce nad hodnotami normálu," zhodnotili letošní září meteorologové. Neobvykle horko bylo zejména mezi 8. a 16. zářím, kdy teplota vzduchu místy překračovala 30 stupňů Celsia.

Celkově bylo letošní září o tři stupně teplejší, než činí normál z let 1961 až 1990. Také průměrná délka slunečního svitu letos činila 136 procent dlouhodobého průměru.

Více se ohřáli lidé na východě republiky. Průměr teplot pro Moravu a Slezsko činil 15,9 stupně Celsia, zatímco v Čechách bylo o dvě desetiny stupně chladněji. Nejvyšší teplotu přesto naměřili ve středočeské Řeži, kde 12. září vyšplhala ručička teploměru až na 33,2 stupně Celsia.

Jistě se najdou mnozí, kteří se už nyní těší, až zase vytáhnou lyže či snowboardy. V České republice už sice trocha sněhu (do 30 cm) na hřebenech Krkonoš, Jeseníků, Beskyd a Krušných hor leží, ale na lyžování to zatím nestačí, uvedl meteocentrum.cz.

Kdo se tedy sportování tohoto typu nemůže dočkat, musí vyrazit za sněhem do Alp. I tam je pochopitelně v provozu jen hrstka středisek, ale pro netrpělivé to dozajista postačí. Konkrétně se dá lyžovat v Itálii ve dvou střediscích v oblasti Bolzano, ve Švýcarsku ve středisku Zermatt/Breuil-Cervinia/Valtournenche – Matterhorn a dále v několika lyžařských centrech v Rakousku.

Loading...
Témata: Počasí | Podzim
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se do začátku prázdnin zlomí. Znepokojivá předpověď meteorologů

20.06.2019 06:30 Zatímco tento týden se teploty drží spíše při zemi, příští týden hravě překročí tropickou třicítku.…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama