Těšili jste se na sníh a bílé Vánoce? Máme pro vás špatnou zprávu

ROZHOVOR - Ačkoliv se zdá, že Vánoce jsou tradičně spojeny s bohatou sněhovou nadílkou, opak je pravdou. Podle meteoroložky ze společnosti Meteopress Dagmar Honsové je totiž v České republice až 70% pravděpodobnost, že Vánoce budou takříkajíc "na blátě". V rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradila, proč k tomuto jevu dochází, a nastínila, jaká nás čeká letošní zima.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Dagmar Honsová
doporučujeme

Světová meteorologická organizace oznámila, že rok 2016 bude tím nejteplejším v historii. Čím je to způsobeno?

Letošní rok bude už v řadě třetím nejteplejším v historii. Pokud zůstaneme u počasí, poté na to má svůj velký podíl jev El Niňo, který způsobil výrazné oteplení Tichého oceánu. Jinak na to má svůj podíl také vypouštění tzv. skleníkových plynů.

Můžeme očekávat, že následující rok bude ještě teplejší a letošní rekord překoná?

To se odhaduje velmi špatně. Nicméně další země slíbily snižování vypouštění skleníkových plynů, tak se to třeba na teplotách projeví.

Aktuální počasí by se dalo charakterizovat jako typický sychravý podzim. Jak dlouho nám vydrží?

Závěr listopadu přinese výrazné ochlazení, ale už po Mikuláši se do Česka opět vrátí sychravé počasí – takže mlh a rozbahněných chodníků si ještě užijeme.

Kdy bychom se mohli dočkat první velké sněhové nadílky i v nížinách?

Zatím to na sněhovou nadílku v nížinách nevypadá v nejbližších 14 dnech. Právě tam „vidí" numerické modely a má cenu o předpovědi počasí hovořit.

Lze už nyní předpovědět, jaké počasí bude přesně za měsíc, tedy na Vánoce? Jestli budou zasněžené, teplé a blátivé...

To, jak to bude vypadat na Štědrý den s počasím přesně, neví kolikrát meteorologové ani několik dnů dopředu, viz rok 2013, kdy se nad střední Evropou „praly" studený a teplý vzduch. Je to dáno tzv. předvánoční oblevou.

Za převážně Vánoce na blátě může tzv. předvánoční obleva, která je u nás pravidelným klimatickým jevem, který se v pražském Klementinu vyskytuje až se 70% pravděpodobností a je způsobena přílivem relativně teplého a vlhkého mořského vzduchu od jihozápadu nebo západu. Podle německé studie se předvánoční obleva ve středoevropských podmínkách vyskytuje se 72% pravděpodobností nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna a trvá v průměru 6 dnů. Po dnech babího léta je druhou nejspolehlivější singularitou u nás.

Předvánoční oblevy si všimli už naši předci, a tak najdeme spoustu pranostik pocházejících už ze 17. století. Zřejmě nejznámější z nich zní: Na Adama a na Evu čekej oblevu.

To, jaké přesně budou Vánoce 2016, zda bílé nebo na blátě, opravdu přesně nikdo neví. Dnes můžeme vycházet buď ze statistiky, která hovoří o 70% pravděpodobnosti výskytu oblevy u nás. Od roku 1971 ležela souvislá sněhová pokrývka na stanici Praha-Libuš na Štědrý den pouze v letech 1981 (9 cm), 1986 (3 cm), 1994 (5 cm), 1996 (6 cm), 1999 (2 cm), 2000 (1 cm), 2001 (5 cm) a 2003 3 cm). Průměrná denní teplota je pro 24. prosince v Praze-Libuši 1,0 °C podle dlouhodobého teplotního normálu. Nejvyšší průměrná denní teplota na Štědrý den byla od roku 1971 naměřena v roce 1977 9,4 °C. Naopak nejnižší průměrná denní teplota je z roku 1972 -6,6 °C.

Jakou meteorologové očekávají letošní zimu? Objevily se zprávy například britských odborníků, které tvrdí, že by měla být mírná, jiní meteorologové zase odhadují extrémně mrazivou zimu.

Anglické ECMWF a americké CFC klimatologické modely, které se rámcově snaží předpovědět počasí i na několik měsíců dopředu se přiklání k tomu, že zima bude v Česku teplotně nadprůměrná, ale i tuto prognózu musíme brát s rezervou.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové mění předpověď počasí. Po tropech přijde...

23.07.2019 22:48 Aktualizováno V sobotu, do Evropy dorazila z Afriky vlna veder. Teploty podle meteorologů vystoupají až na 34…

Kdy skončí tropické počasí? Nová předpověď vypadá zle

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Česko má před sebou další tropický týden, na jehož závěru teploty vystoupají až na 35 stupňů. Do…

Řídíte ve vedrech? Asociace definovala největší hrozby, dodržujte tyto…

23.07.2019 17:04 Jako největší hrozby pro řidiče ve vedrech označila Evropská asociace bezpečnosti silnic (EABS)…

Tropické počasí svírá Česko. Bude až 35 stupňů, varují meteorologové

23.07.2019 11:56 Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama