Vichřice zastavila lanovku na Ještěd, potíže hlasí další regiony. Silný vítr čekejte i v pondělí

Liberec/Olomouc - Turisté, kteří se dnes odpoledne vydali na Ještěd, museli po svých. Velmi silný vítr totiž opět zastavil kabinovou lanovku na vrchol dominanty Liberce. Větrné počasí zaměstnalo hasiče i na Olomoucku.

Přidejte svůj názor

Ještěd (1012 m), hora na severu Česka, jižně od Liberce, nejvyšší vrchol a jediná tisícovka Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů (převýšení od sedla v Jeřmanicích, které ho odděluje od Jizerských hor) jde o jednu z 10 nejprominentnějších hor v Česku.
doporučujeme

Rychlost nahoře na budově přesahovala v nárazech sto kilometrů v hodině, shodilo to hromosvod. Sílu větru po cestě nahoru ale není možné změřit. "Před budovou nám téměř nefouká, dál na trati se nám to ale rozhoupe a my se nemůžeme v podstatě trefit kolem podpěry a do vjezdu. Jsou to náhlé nárazy větru, které jsou nebezpečné," vysvětlil problémy přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Lanovka už podle něj dnes jezdit nebude.

Lanovka na Ještěd stojí letos kvůli větru častěji než v jiných letech. Mimo provoz byla několik dní v říjnu i v listopadu. Vítr ji naposledy zastavil 2. prosince, i tehdy jeho rychlost v nárazech přesahovala sto kilometrů. V únoru ale na Ještědu naměřili dokonce nárazy o rychlosti 130 km/h. "Provoz je povolen do rychlosti větru 16 metrů za sekundu (58 km/h)," dodal Štěpán.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd je v provozu už více než 80 let, loni na vrchol vyvezla 291.070 lidí. Je to nejvíce za posledních osm let.

Hasiči na východě Čech dnes odpoledne vyjížděli zhruba ke dvěma desítkám událostí v souvislosti se silným větrem.  Více zásahů měli hasiči v Pardubickém kraji, kteří vyjížděli například ke stromu spadlému přes polovinu silnice v Sebranicích na Svitavsku, v Radiměři odstranili strom hrozící pádem na vozovku. Odstranit spadlý strom bylo nutné také v Krouně na Chrudimsku.

Psali jsme:  

V hradeckém kraji hasiči během dne vyjeli kvůli silnému větru k dvěma událostem. Odstraňovali větve z hlavní silnice I/35 mezi Hradcem Králové a Hořicemi a v Sedloňově na Rychnovsku pomáhali odstranit strom, který spadl na elektrické vedení.

Vítr v Olomouckém kraji dnes od odpoledních hodin strhává stromy, vítr může foukat rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Hasiči aktuálně zasahují u stržené části střechy a komínu v obci Raková u Konice na Prostějovsku. "Aktuálně zde jednotky provádí provizorní zaplachtování a bezpečnostní zajištění," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Vítr také zablokoval kolem 16:30 dálnici D46 mezi sedmým a třináctým kilometrem ve směru na Olomouc. Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR se na vozovku vysypal náklad - igelitové plachty. Silnice byla kvůli úklidu uzavřená, vytvořila se dlouhá kolona aut. Podle policejní mluvčí Marie Šafářové se na dálnici nestala nehoda, ale za omezení mohou povětrnostní podmínky.

Předpověď na pondělí (00-24):
V noci zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, v polohách nad 700 m srážky sněhové. Na horách sněžení trvalejší. Přes den zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, v polohách nad 700 m, v severovýchodní polovině území nad 400 m srážky sněhové. Odpoledne srážky jen ojediněle a částečné ubývání oblačnosti, večer na severovýchodě ojediněle náledí, upozorňuje chmi.cz.

Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C, odpoledne od severovýchodu ochlazování.

V noci čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na hřebenech hor kolem 20 m/s. Přes den čerstvý severozápadní, postupně severní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s bude později odpoledne a večer slábnout. K ránu a ráno od vyšších poloh na severu a severovýchodě zpočátku místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno až polojasno, odpoledne od západu přibývání oblačnosti, večer na západě Čech místy déšť, nad 1000 m sněžení. Ve východní polovině území místy i skoro jasno a ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty V Čechách +2 až -2 °C, na Moravě a ve Slezsku -4 až -8 °C. Ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C, v Čechách místy až 5 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Zataženo až oblačno, od severozápadu na většině území občas déšť nebo přeháňky, zpočátku ojediněle, na východě místy srážky mrznoucí. Postupně od severu v Čechách nad 800 m, na Moravě a ve Slezsku nad 400 m srážky smíšené nebo sněhové. Později ustávání srážek. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, na Moravě a ve Slezsku -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty v Čechách 2 až 6 °C, na Moravě a ve Slezsku -2 až +2 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 5 m/s se bude měnit na severozápadní.

Loading...
Témata: Vichřice | Ještěd | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 08:29 Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama