Do Česka dorazil orkán: Vichr přes 100 km/h, výpadky proudu, roste počet nehod

Plzeň/Špindlerův Mlýn - Silný vítr od rána zaměstnává hasiče v Karlovarském i Plzeňském kraji, přibývá i nehod způsobených větrným počasím. Horská služba v Krkonoších upozorňuje případné zájemce o túry na sněhové závěje a silný vítr. V Libereckém kraji je od půlnoci pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavřená silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska.

Silničáři - posypový vůz
doporučujeme

"Policisté doporučují řidičům v Karlovarském kraji nevyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. Na několika místech po celém kraji jsou uzavřené silnice z důvodu popadaných stromů. Popadané stromy jsou v současné době například na silnici z Kraslic na Sokolov, ve Staré Roli, na silnici z Bečova na Krásno, na výjezdu z Karlových Varů na Prahu a na dalších místech po celém kraji," informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Zcela uzavřená je od nočních hodin silnice z Božího Daru na Klínovec. Prakticky neprůjezdné jsou i obě silnice z Karlovarského kraje na Plzeň.

Zhruba od 7:00 řeší energetici v západních Čechách poruchy elektrického vedení. Situace se ale dopoledne uklidnila, poruchy v jednotlivých oblastech technici postupně odstraňují a dalších přibývá jen málo. "Krátce před 14. hodinou jsme měli hlášeny nové výpadky na Domažlicku. V Karlovarském kraji byly poruchy především na Chebsku, zhruba polovinu se již podařilo vymezit a řeší se," řekla ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová.

Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla dnes ČTK Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Psali jsme:  

V Krásném údolí dosáhl vítr rychlosti 94 kilometrů za hodinu a v Aši devadesátikilometrové rychlosti. V Plzeňském kraji je největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 83 kilometrů za hodinu.

"U Žlutic narazil do spadlého stromu projíždějící vlak. Nehoda se obešla bez zranění," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Vítr například v Sokolově trhal talíře satelitních televizních přijímačů.

Na hřebenech Krkonoš leží zhruba 90 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Kvůli silnému větru byl ráno mimo provoz horní úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku, spodní úsek lanovky spojující Pec a Růžovou horu fungoval bez omezení. Podle horské služby průměrná rychlost větru na hřebenech přesahuje 80 kilometrů v hodině, proto se na mnoha místech tvoří sněhové jazyky a závěje.

Neprůjezdná je silnice 9 u Jestřebí na Liberecku, kde havaroval kolem 5:00 kamion. Podle dopravního webu policie leží kamion přes celou komunikaci, objízdná trasa na Prahu pro osobní vozidla vede přes Doksy do Dubé. Objížďka není vhodná pro nákladní dopravu. Policie odhaduje, že uzavírka úseku silnice první třídy potrvá do 10:00.

Silný vítr komplikuje dnes dopravu také na Jesenicku. Na mnoha vozovkách se kvůli němu tvoří sněhové jazyky, správci silnic doporučují zvýšenou opatrnost. Na sněhové jazyky mohou narazit řidiči i na Šumpersku. V obou okresech napadl v noci na dnešek další sníh.

Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až zataženo, sněžení nebo sněhové přeháňky, v noci a dopoledne pod 300 m i srážky smíšené nebo mrznoucí. Odpoledne postupně sněhové přeháňky jen místy, četnější na horách. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, během noci v Čechách oteplování. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s bude během odpoledne od západu slábnout. Od vyšších poloh se budou nadále tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Na východě území vítr mírný, zpočátku jihozápadní, 3 až 7 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách četnější. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při slabém větru, zejména na východě a severovýchodě území kolem -10°C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s bude během dne slábnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

12.06.2021 07:00 V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Počasí: V sobotu zasáhnou část Česka bouřky, může se přidat i krupobití

04.06.2021 11:18 V jihozápadní polovině České republiky se v sobotu odpoledne budou místy vyskytovat bouřky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama