Česko se dusí: Na řadě míst je vyhlášena smogová situace, omezte pohyb venku

Celá ČR - Do Česka se opět vrátil inverzní charakter počasí, při němž se zhoršuje kvalita ovzduší v nížinách. V Praze byla vyhlášena smogová situace kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší. Situace je velmi špatná ale i na Moravě a ve Slezsku.

Smog
doporučujeme

Smogová situace pro Prahu byla vyhlášena před čtvrteční půlnocí. Situace je vyhlašována, když 12hodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. "Upozorňujeme, že v blízké době je možnost vyhlášení regulace," sdělili meteorologové.

Při smogové situaci doporučuje ČHMÚ, aby lidé více využívali městskou hromadnou dopravu a nevyjížděli auty, pokud to není nutné. Řidiče k tomu dnes vyzval i pražský magistrát. Emise ze spalovacích motorů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích prachu. Lidé by se pak měli vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

Smogovou situaci meteorologové v Královéhradeckém kraji vyhlásili ve čtvrtek odpoledne. Například na měřicí stanici v Hradci Králové u Brněnské třídy dnes ráno čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu téměř trojnásobně překročily limit a dosáhly 130 mikrogramu na metr krychlový.

Meteorologové vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu také v Ústeckém kraji smogovou situaci. Podle aktuálních hodinových dat je nejhorší situace na Ústecku a Teplicku. Vyšší koncentrace jsou i v Lomu na Mostecku. Hodinové koncentrace prachu v Ústí nad Labem dosahují 170 mikrogramů.

Psali jsme:  

Meteorologové vyhlásili po Třinecku smogovou situaci na celém území Moravskoslezského kraje. Limit, který pro průměrnou denní koncentraci polétavého prachu PM10 činí 50 mikrogramů na metr krychlový, dnes ráno hodnoty ze všech 14 měřicích stanic v kraji překračovaly více než dvojnásobně. Nejhorší situace byla v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde stanice vykázala hodnotu 201 mikrogram na metr krychlový, tedy čtyřnásobek povoleného limitu.

V Olomouckém kraji se opět výrazně zhoršilo ovzduší. Nejhorší situace je nyní v olomoucké části Hejčín, kde jsou aktuální hodnoty překročeny až čtyřnásobně. V aktuálních hodnotách je kromě olomouckého Hejčína, kde byla dnes v 07:00 naměřena hodinová hodnota 213 mikrogramů, je nyní situace nejhorší v Přerově, kde se koncentrace pohybovaly na 177 mikrogramech. Naopak nejlépe se již tradičně v Olomouckém kraji lidem dýchá v Jeseníku, kde denní koncentrace dosahují hodnoty 17 mikrogramů na metr krychlový.

Ve Zlínském kraji je nejhorší situace na Vsetínsku. Ve Valašském Meziříčí byla v 5:00 podle meteorologů naměřena denní koncentrace polétavého prachu 138,6 mikrogramu na metr krychlový. Špatně se dýchá také lidem v Uherském Hradišti, kde ve stejném čase naměřili 117,5 mikrogramu, a ve Zlíně, kde bylo v 5:00 zjištěno 113,2 mikrogramu na metr krychlový.

Meteorologové v Brně vyhlásili smogovou situaci. Platí od dnešní noci do odvolání. Nejhorší je situace u dětské nemocnice, kde meteorologové naměřili v 6:00 denní koncentraci polétavého prachu 107,2 mikrogramu na metr krychlový. Situace je zhoršená například i v Tuřanech, kde ve stejnou dobu naměřili 103,6 mikrogramu.

"Vyhlášení smogové situace je upozornění, že koncentrace poletavého prachu dlouhodoběji překračuje určité hranice. Aby lidé věděli, že ovzduší není úplně v pořádku, a ti, co jsou na to citliví, se zbytečně nepřepínali, nesportovali a podobně. A aby třeba i paní učitelky z mateřských škol nechodily s dětmi zbytečně ven," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Témata: Počasí | Smog
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama