Česko opět zahalil smog, některé podniky musí omezit výrobu

Celá ČR - Meteorologové dnes po poledni odvolali smogovou situaci pro Jihomoravský kraj. Smogová situace stále platí v Jihočeském, Ústeckém, Plzeňském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Tam dnes večer odvolali smogovou situaci jen na Třinecku, platila od čtvrtečního večera.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Meteorologové vyhlašují smogovou situaci v době, když alespoň na polovině stanic překročí dvanáctihodinový průměr polétavého prachu hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a ve 24hodinovém výhledu se neočekává pokles.

V Brně začala smogová situace platit v pátek dopoledne, potom se rozšířila na celý kraj. Zatímco v sobotu byla vyšší hodnota na několika místech v Brně, ale také ve Znojmě, Mikulově a Hodoníně, v noci na dnešek klesly hodnoty pod 100 mikrogramů na metr krychlový.

Nejhorší situace byla dnes v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde ráno vykázala stanice průměrnou denní naměřenou koncentraci prašného aerosolu 137 mikrogramů na metr krychlový a do večera se tento údaj zvýšil na 165 mikrogramů. Aktuální hodinová koncentrace tam ale večer byla podstatně nižší, 78 mikrogramů na metr krychlový.

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s nejhorším ovzduším v Evropě. Vliv na to kromě průmyslu mají rovněž doprava, topení v domácnostech či škodliviny, které vítr přináší ze sousedního Polska. K současné smogové situaci přispěly mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří.

Lidé by měli kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám omezit jízdu auty i zvýšenou fyzickou zátěž spojenou s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti.

Protože se na zvýšených hodnotách významně podílí i emise z automobilů, doporučuje se řidičům zvážit, zda je jejich jízda nutná.

O stupeň horší než smogová situace je stav regulace. Vyhlašuje se v místech, kde se překročí hranice polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový. V takové chvíli musí například některé podniky dělat opatření, aby se situace nezhoršovala. Stav regulace dnes platí v Olomouckém a Středočeském kraji a také v Praze.

Témata: Počasí | Smog
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílé Vánoce? V nížinách spíš mýtus, než realita, ukazují data

18.12.2018 10:50 Kdo chce zažít bílé Vánoce, měl by vyrazit na hory. V nížinách zpravidla okolo Štědrého dne sníh…

Předpověď počasí na noc a středu 19. prosince

18.12.2018 09:20 Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude proudit ve vyšších…

Kdy se přižene další sníh? Předpověď počasí na nový rok

18.12.2018 08:48 Kdo se těšil na Vánoce na sněhu, bude podle meteorologů zklamán. Po teplotně nadprůměrných svátcích…

Počasí: Štědrý den opět bez sněhu? Nová předpověď na vánoční svátky

18.12.2018 07:36 V Česku se Štědrému dni zimní počasí a sněhová nadílka v posledních letech vyhýbá. Nejinak tomu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama