Česko opět zahalil smog, některé podniky musí omezit výrobu

Celá ČR - Meteorologové dnes po poledni odvolali smogovou situaci pro Jihomoravský kraj. Smogová situace stále platí v Jihočeském, Ústeckém, Plzeňském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Tam dnes večer odvolali smogovou situaci jen na Třinecku, platila od čtvrtečního večera.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Meteorologové vyhlašují smogovou situaci v době, když alespoň na polovině stanic překročí dvanáctihodinový průměr polétavého prachu hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a ve 24hodinovém výhledu se neočekává pokles.

V Brně začala smogová situace platit v pátek dopoledne, potom se rozšířila na celý kraj. Zatímco v sobotu byla vyšší hodnota na několika místech v Brně, ale také ve Znojmě, Mikulově a Hodoníně, v noci na dnešek klesly hodnoty pod 100 mikrogramů na metr krychlový.

Nejhorší situace byla dnes v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde ráno vykázala stanice průměrnou denní naměřenou koncentraci prašného aerosolu 137 mikrogramů na metr krychlový a do večera se tento údaj zvýšil na 165 mikrogramů. Aktuální hodinová koncentrace tam ale večer byla podstatně nižší, 78 mikrogramů na metr krychlový.

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s nejhorším ovzduším v Evropě. Vliv na to kromě průmyslu mají rovněž doprava, topení v domácnostech či škodliviny, které vítr přináší ze sousedního Polska. K současné smogové situaci přispěly mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří.

Lidé by měli kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám omezit jízdu auty i zvýšenou fyzickou zátěž spojenou s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti.

Protože se na zvýšených hodnotách významně podílí i emise z automobilů, doporučuje se řidičům zvážit, zda je jejich jízda nutná.

O stupeň horší než smogová situace je stav regulace. Vyhlašuje se v místech, kde se překročí hranice polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový. V takové chvíli musí například některé podniky dělat opatření, aby se situace nezhoršovala. Stav regulace dnes platí v Olomouckém a Středočeském kraji a také v Praze.

Loading...
Témata: Počasí | Smog
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na víkend: Zajistěte okna, venku se moc nezdržujte. Bude to stát za…

22.11.2019 17:16 Aktualizováno O víkendu teploty během dne sice překročí desetistupňovou hranici, Česko ale potrápí silnější vítr.…

Počasí bude řádit. Meteorologové vydali výstrahu před vichřicí

22.11.2019 12:01 Ve střední části České republiky a na severu Čech bude od dnešní noci foukat silný vítr, který v…

Předpověď na noc a sobotu 23. listopadu

22.11.2019 09:11 Mezi brázdou nízkého tlaku nad jihozápadní Evropou a rozsáhlou tlakovou výší nad Ruskem bude nad…

Předpověď počasí: Kdy v Česku udeří zima?

21.11.2019 22:21 Aktualizováno Počasí se v příštích týdnech přehoupne z podzimního na zimní. Největší zima bude v prvním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama