Většina Moravy je bez smogové situace, v Čechách trvá

Praha - Dnes byla odvolána smogová situace ve Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje. Ve větší části Moravy už smog není, na většině území Čech ale smogová situace pokračuje.

Přidejte svůj názor

Smog

Trvá v osmi krajích, v Moravskoslezském kraji pak platí pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek bez Třinecka. Ve třech krajích pokračuje i takzvaná regulace, při které musí některé podniky omezovat výrobu. Meteorologové většinou neočekávají, že se stav ovzduší v regionech zasažených smogem v nejbližší době výrazně změní.

Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil postupně od čtvrtka smogovou situaci v deseti krajích a Praze. V neděli poté situaci odvolal na Třinecku a v Jihomoravském kraji a dnes ráno ve Zlínském a Moravskoslezském kraji kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Psali jsme:  

Aktuálně smogová situace stále platí kromě zmíněné části Moravskoslezského kraje také v Olomouckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji a Praze. V Olomouckém a Středočeském kraji a Praze navíc trvá i regulace, která se vyhlašuje, když dvanáctihodinový průměr koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů.

Výrazné zlepšení kvality ovzduší v nejbližších dnech meteorologové ve většině regionů, kde je nyní smogová situace, neočekávají. Například v Ústeckém kraji může smog podle předpovědi vydržet několik dní a v Plzeňském kraji celý týden. V Moravskoslezském kraji budou během dnešního odpoledne dobré rozptylové podmínky, ale 24hodinové koncentrace prachu budou dál většinou nad imisním limitem.

V jižních Čechách sice koncentrace prachu ráno klesaly, ale vzhledem k vývoji počasí ČHMÚ smogovou situaci během dneška patrně neodvolá. V Pardubickém kraji dokonce meteorologové předpokládají, že se během 24 hodin rozptylové podmínky zhorší, ovzduší se tak zlepší asi až koncem týdne.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Předpověď počasí na noc a pondělí 17. prosince

16.12.2018 09:19 Do střední Evropy bude pronikat poněkud teplejší vzduch od západu, informuje portal.chmi.cz.

Počasí na Vánoce: Vydrží sníh? Meteorologové nemají dobré zprávy.…

15.12.2018 21:47 Aktualizováno Období od 17. prosince 2018 do 13. ledna 2019 bude teplotně průměrné. I jednotlivé týdny budou…

Chystáte se o víkendu na sjezdovky? Podívejte se na předpověď, ať vás…

15.12.2018 09:28 Lyžařská sezóna začíná. Horské areály hlásí dostatek sněhu nejen pro běžkaře, ale i na sjezdovkách.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama