Většina Moravy je bez smogové situace, v Čechách trvá

Praha - Dnes byla odvolána smogová situace ve Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje. Ve větší části Moravy už smog není, na většině území Čech ale smogová situace pokračuje.

Přidejte svůj názor

Smog
doporučujeme

Trvá v osmi krajích, v Moravskoslezském kraji pak platí pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek bez Třinecka. Ve třech krajích pokračuje i takzvaná regulace, při které musí některé podniky omezovat výrobu. Meteorologové většinou neočekávají, že se stav ovzduší v regionech zasažených smogem v nejbližší době výrazně změní.

Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil postupně od čtvrtka smogovou situaci v deseti krajích a Praze. V neděli poté situaci odvolal na Třinecku a v Jihomoravském kraji a dnes ráno ve Zlínském a Moravskoslezském kraji kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Psali jsme:  

Aktuálně smogová situace stále platí kromě zmíněné části Moravskoslezského kraje také v Olomouckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji a Praze. V Olomouckém a Středočeském kraji a Praze navíc trvá i regulace, která se vyhlašuje, když dvanáctihodinový průměr koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů.

Výrazné zlepšení kvality ovzduší v nejbližších dnech meteorologové ve většině regionů, kde je nyní smogová situace, neočekávají. Například v Ústeckém kraji může smog podle předpovědi vydržet několik dní a v Plzeňském kraji celý týden. V Moravskoslezském kraji budou během dnešního odpoledne dobré rozptylové podmínky, ale 24hodinové koncentrace prachu budou dál většinou nad imisním limitem.

V jižních Čechách sice koncentrace prachu ráno klesaly, ale vzhledem k vývoji počasí ČHMÚ smogovou situaci během dneška patrně neodvolá. V Pardubickém kraji dokonce meteorologové předpokládají, že se během 24 hodin rozptylové podmínky zhorší, ovzduší se tak zlepší asi až koncem týdne.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letní počasí vydrží i příští týden. Pak se ochladí a čekejte i vydatný déšť

21.04.2019 03:50 Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle…

Rizikové počasí: V celém Česku hrozí požáry. Nová předpověď na týden

20.04.2019 21:58 Aktualizováno Kvůli přetrvávajícímu nedostatku srážek hrozí v Česku vznik požárů. Nízký stupeň nebezpečí požáru…

Nedočkavci už se koupají, nejteplejší je přehrada Nové Mlýny III

20.04.2019 13:16 Slunečné počasí s odpoledními teplotami přes 20 stupňů Celsia láká už některé nedočkavce ke koupání…

V Praze se nesmí rozdělávat ohně, platí i zákaz kouření v parcích a…

20.04.2019 13:04 Praha dnes v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigaret. Obává se vzniku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama