Smogová situace v části Česka byla zrušena, MHD v Praze zdarma nebude

Praha - V Česku ubývá krajů se smogovou situací. Dnes byla situace odvolána v pěti regionech včetně metropole. Pražští radní proto rozhodli, že zatím nezavedou MHD zdarma. Není však vyloučeno, že se vyšší koncentrace prachu v následujících dnech vrátí.

Přidejte svůj názor

Smogová situace
doporučujeme

V neděli meteorologové smogovou situaci odvolali na Třinecku a v Jihomoravském kraji a v pondělí ve Zlínském a Moravskoslezském kraji kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. Také byla v Praze odvolána regulace, při níž musejí podniky kvůli znečištění ovzduší omezovat výrobu, v Plzeňském kraji byla naopak vyhlášena.

Dnes ráno ČHMÚ odvolal smogovou situaci v Královéhradeckém, Pardubickém a Jihočeském kraji a Praze, regulaci i smogovou situaci ve Středočeském kraji a pouze regulaci v Olomouckém kraji.

Třeba ve Zlínském kraji byla smogová situace dnes znovu vyhlášena po pouhém jednom dni od odvolání. Za leden tak byla v regionu vyhlášena již potřetí. Kromě Zlínského je aktuálně smogová situace ještě v Ústeckém a Olomouckém kraji a aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji, v Plzeňském kraji platí regulace.

Regulace kvůli smogu byla v metropoli naposledy vyhlášena v listopadu 1996. V Praze dnes jednali radní o tom, zda by měla být MHD kvůli smogu zdarma. Po zrušení smogové situace se rozhodli, že toto opatření zatím nezavedou.

"Měli jsme připraveno, že MHD bude zdarma, a to mimo jiné v součinnosti s Českými drahami. Město bylo připraveno zavést MHD zdarma od dnešních 12:00 do čtvrteční noci. Teď máme dobrou zprávu, že se situace zlepšila. Jsme připraveni kdykoliv svolat radu, která by hlasovala o bezplatné MHD a jsme připraveni to vždy udělat až do odvolání. Nyní rozhoduje počasí a my na to musíme reagovat," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Psali jsme:  

Pokud by město vyhlásilo veřejnou dopravu zdarma, vyšlo by to město denně na asi čtyři miliony korun. Náklady by Praha uhradila z rozpočtové rezervy a neplatil by je dopravní podnik (DPP). Podnik má podle Dolínka připraveno přes čtyřicet autobusů a také dvě soupravy metra, které by dopravu posílily. "MHD zdarma jsme schopni zavést do dvou hodin," řekl Dolínek.

Smogovou situací se radní zabývali asi po pěti dnech, kdy v Praze začala. "Koalice (primátorky) Adriany Krnáčové tak dlouho řešila, co dělat, až se smog rozpustil sám," řekl předseda pražské ODS a opoziční zastupitel Filip Humplík. S tím nesouhlasí radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), podle ní radní jednali včas.

K zavedení MHD zdarma přistoupil třeba Přerov a dnes o tomto opatření jednají plzeňští radní. Plzeňský krajský úřad se již v minulých dnech dohodl s Plzeňskou teplárenskou, Plzeňskou energetickou a hutěmi a kovárnami Pilsen Steel na omezení provozu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes kvůli problémům se smogem navštíví Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Loading...
Témata: Smog | Praha | MHD Praha
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Bude až 37 stupňů, platí vysoký stupeň nebezpečí. Kdy se ochladí?

26.06.2019 12:16 V celém Česku dnes teploty zřejmě vystoupají nad 31 stupňů Celsia, a na většině území Čech dokonce…

Předpověď na noc a čtvrtek 27. června

26.06.2019 09:02 Přes naše území bude postupovat slabá studená fronta k jihovýchodu, informuje portal.chmi.cz.

Raději ani nevycházejte. Počasí bude tak extrémní, že na něj meteorologové…

26.06.2019 08:25 Česko dnes čeká pravděpodobně jeden z nejteplejších dní za poslední roky. Teploty by podle…

Vedro sevřelo Evropu: Teplota dramaticky stoupá, praskají dálnice, hoří…

25.06.2019 20:23 Aktualizováno Velkou část západní, střední a jižní Evropy dál trápí vlna extrémních veder, která bude podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama