Smogová situace v části Česka byla zrušena, MHD v Praze zdarma nebude

Praha - V Česku ubývá krajů se smogovou situací. Dnes byla situace odvolána v pěti regionech včetně metropole. Pražští radní proto rozhodli, že zatím nezavedou MHD zdarma. Není však vyloučeno, že se vyšší koncentrace prachu v následujících dnech vrátí.

Smogová situace

V neděli meteorologové smogovou situaci odvolali na Třinecku a v Jihomoravském kraji a v pondělí ve Zlínském a Moravskoslezském kraji kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. Také byla v Praze odvolána regulace, při níž musejí podniky kvůli znečištění ovzduší omezovat výrobu, v Plzeňském kraji byla naopak vyhlášena.

Dnes ráno ČHMÚ odvolal smogovou situaci v Královéhradeckém, Pardubickém a Jihočeském kraji a Praze, regulaci i smogovou situaci ve Středočeském kraji a pouze regulaci v Olomouckém kraji.

Třeba ve Zlínském kraji byla smogová situace dnes znovu vyhlášena po pouhém jednom dni od odvolání. Za leden tak byla v regionu vyhlášena již potřetí. Kromě Zlínského je aktuálně smogová situace ještě v Ústeckém a Olomouckém kraji a aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji, v Plzeňském kraji platí regulace.

Regulace kvůli smogu byla v metropoli naposledy vyhlášena v listopadu 1996. V Praze dnes jednali radní o tom, zda by měla být MHD kvůli smogu zdarma. Po zrušení smogové situace se rozhodli, že toto opatření zatím nezavedou.

"Měli jsme připraveno, že MHD bude zdarma, a to mimo jiné v součinnosti s Českými drahami. Město bylo připraveno zavést MHD zdarma od dnešních 12:00 do čtvrteční noci. Teď máme dobrou zprávu, že se situace zlepšila. Jsme připraveni kdykoliv svolat radu, která by hlasovala o bezplatné MHD a jsme připraveni to vždy udělat až do odvolání. Nyní rozhoduje počasí a my na to musíme reagovat," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Psali jsme:  

Pokud by město vyhlásilo veřejnou dopravu zdarma, vyšlo by to město denně na asi čtyři miliony korun. Náklady by Praha uhradila z rozpočtové rezervy a neplatil by je dopravní podnik (DPP). Podnik má podle Dolínka připraveno přes čtyřicet autobusů a také dvě soupravy metra, které by dopravu posílily. "MHD zdarma jsme schopni zavést do dvou hodin," řekl Dolínek.

Smogovou situací se radní zabývali asi po pěti dnech, kdy v Praze začala. "Koalice (primátorky) Adriany Krnáčové tak dlouho řešila, co dělat, až se smog rozpustil sám," řekl předseda pražské ODS a opoziční zastupitel Filip Humplík. S tím nesouhlasí radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), podle ní radní jednali včas.

K zavedení MHD zdarma přistoupil třeba Přerov a dnes o tomto opatření jednají plzeňští radní. Plzeňský krajský úřad se již v minulých dnech dohodl s Plzeňskou teplárenskou, Plzeňskou energetickou a hutěmi a kovárnami Pilsen Steel na omezení provozu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes kvůli problémům se smogem navštíví Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Témata: Smog | Praha | MHD Praha

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky, krupobití a přívalový déšť.…

21.06.2021 12:05 Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 08:02 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

Česko zažilo o víkendu mimořádně tropické počasí. Předpověď na další dny…

21.06.2021 07:00 Česko prožilo mimořádně horký víkend. Teploty v sobotu poprvé v tomto roce na některých místech…

Vedra dnes ukončí silné bouřky. Předpověď počasí ale slibuje další tropy

20.06.2021 21:52 Aktualizováno Už dnes by se Českem měla přehnat vlna bouřek, která ukončí tropické dny. Přesto během dne…

Počasí dnes rekordy netrhalo. Nejteplejším dnem tohoto roku zatím zůstane…

20.06.2021 18:47 Nejteplejším dnem letošního roku zůstává sobota 19. června a zřejmě jím zůstane i v nejbližší době.…

Předpověď počasí na víkend: Přijdou ještě větší vedra, než dosud

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Česko v posledních dnech zažívá letní teploty. Dnes a zítra by ale podle Českého…

Česko zažilo supertropické počasí. V neděli bude ještě větší vedro

19.06.2021 18:41 Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů…

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

V Česku druhým dnem panují tropy, rekordů ale mnoho nepadlo

18.06.2021 18:15 Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo…

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Související:

Právě se děje