Půda na Moravě je promrzlá až do půl metru

Praha - Na jihu Moravy, Kroměřížsku a Ostravsku je promrzlá půda až do hloubky půl metru, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav na svém webu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Promrzání by mělo pokračovat ještě do větší hloubky, takto byla naposledy ve větším měřítku promrzlá půda v 60. letech. Podle Agrární komory ČR by mohly dlouhodobé mrazy poškodit některé plodiny. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha zatím od zemědělců nedostal informace, že by byl problém zásadní.

"Na jihu Moravy, Kroměřížsku a Ostravsku se hloubka promrznutí již pohybuje v intervalu 30 až 50 centimetrů, v horských oblastech je to pouze od 0 do pěti centimetrů," napsali meteorologové. Promrzání je podle nich větší v obcích a ve městech, kde se pravidelně odklízí sníh. "Promrzání půdy způsobuje velké finanční škody, například dochází k poškozování staveb, praskání vodovodního potrubí, vymrzání ozimů a snižování infiltrace srážek," uvedli. Nejnižší promrzání půdy je podle ČHMÚ v Čechách.

Problém by mohly mít ozimy, které byly už dříve poškozeny například suchem. "Na přesné odhady škod je nyní ale ‎dost brzy, záleží na dalším průběhu, síle a délce mrazů. Dále na předjarním a jarním počasí, tedy možnostech optimální regenerace, potřebě agrotechnických zásahů, velikosti poškozených ploch nebo vyplývající nutnosti přesevů," sdělil ČTK za Agrární komoru Jiří Felčárek.

Zemědělský svaz zatím obavy nemá. "Plodiny by to měly ustát. Největší problém by byl, kdyby rostliny nasály vodu a do toho potom rychle přišel mráz, který by trhal pletiva buněk," řekl ČTK Pýcha.

Témata: zemědělci | Počasí | mráz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Předpověď počasí na noc a pondělí 17. prosince

16.12.2018 09:19 Do střední Evropy bude pronikat poněkud teplejší vzduch od západu, informuje portal.chmi.cz.

Počasí na Vánoce: Vydrží sníh? Meteorologové nemají dobré zprávy.…

15.12.2018 21:47 Aktualizováno Období od 17. prosince 2018 do 13. ledna 2019 bude teplotně průměrné. I jednotlivé týdny budou…

Chystáte se o víkendu na sjezdovky? Podívejte se na předpověď, ať vás…

15.12.2018 09:28 Lyžařská sezóna začíná. Horské areály hlásí dostatek sněhu nejen pro běžkaře, ale i na sjezdovkách.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama