Sníh komplikuje dopravu v Česku + PŘEHLED ČR

Praha - Na většině území Středočeského kraje sněží. Sníh nebo sněhové přeháňky jsou hlášeny z dálnice D8, D11 i D4, z Pražského okruhu, Mělnicka, Kladenska, Rakovnicka, Mladoboleslavska, Nymburska, Benešovska, Berounska, Příbramska, Prahy-východ a Prahy-západ. Na D4 leží nová neošetřená vrstva sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Zasněžená auta

České dráhy hlásí problémy na trati Praha-Kolín, kde kvůli zavátým výhybkám v Kolíně nabírají vlaky až čtyřicetiminutová zpoždění. Komplikace se očekávají až do 10:30.

Nová vrstva sněhu leží také na některých silnicích první třídy na Mělnicku. Zbytky sněhu po pluhování jsou hlášené z dálnice D8, zbytky rozbředlého sněhu pak ze silnic prvních tříd na Kladensku, Rakovnicku, Mladoboleslavsku a Nymbursku. Nová vrstva sněhu leží také na silnicích nižších tříd na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Praze-východ.

Psali jsme:  

Sjízdné pouze se zvýšenou jsou silnice prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kladensku, Rakovnicku a Mělnicku a silnice nižších tříd v celém kraji.

Místy je podle silničářů snížená dohlednost vlivem srážek, a to například na dálnici D8 a na silnicích prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Mělnicku, Rakovnicku, Kladensku Benešovsku, Berounsku či Příbramsku.

U Hradešína na Kolínsku v noci havaroval sypač. Jeho řidič byl vyproštěn až ráno. "Řidič utrpěl vážná zranění horních končetin, ztratil velké množství krve. Po ošetření byl vrtulníkem převezen do vinohradské nemocnice," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová.

Teploty v kraji se ve středu ráno pohybují mezi minus šesti až minus dvěma stupni Celsia. Na většině území Středočeského kraje je zataženo a fouká slabý vítr. Pro střední Čechy není v platnosti žádná výstraha před nebezpečnými jevy.

Na silnicích Vysočiny je rozbředlý nebo ujetý sníh, jsou sjízdné
 
Na Vysočině jsou chemicky ošetřované hlavní tahy mokré nebo s rozbředlým sněhem. Vozovky nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu. Sjízdné jsou s opatrností, řekl Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby. Oproti úterý, kdy v kraji místy hustě sněžilo a tvořily se sněhové jazyky, je podle něj dnes situace na silnicích podstatně lepší.

V noci sněžilo jen drobně, připadlo asi do centimetru sněhu a vítr se utišil. Silničáři obnovovali posyp a vyjelo všech 118 sypačů. Přes den bude technika pokračovat v čištění silnic nižších tříd.

K ránu byl na Vysočině i šestistupňový mráz. Přes den bude zataženo, místy ještě může slabě sněžit. Odpoledne a večer by podle předpovědi meteorologů mělo postupně od západu srážek ubývat. Nejvyšší odpolední teploty se budou držet mezi minus třemi stupni Celsia a nulou. Vát bude slabý vítr.

V hradeckém kraji v noci sněžilo, cesty s opatrností sjízdné
 
V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo, všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Hlavní silniční tahy byly ráno mokré po chemickém ošetření, místy na nich zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na cestách ošetřovaných posypem zůstávala vrstva uježděného sněhu, například ve vyšších polohách na Rychnovsku byl sníh na silnicích místy zledovatělý.

Na většině území bylo ráno zataženo, teploty klesly až šest stupňů Celsia pod bodem mrazu, sněhové přeháňky byly hlášené například z Trutnovska či Jičínska. Podle předpovědi meteorologů bude dnes zataženo, během dne může ojediněle sněžit. Nejvyšší teploty dosáhnou bodu mrazu.

Po celém Pardubickém kraji leží na silnicích nový sníh
 
V celém Pardubickém kraji dnes leží na silnicích nový sníh. Na větších komunikacích je většinou po solení rozbředlý, jinde vozovky pokrývá jeho uježděná vrstva. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

Zvolnit by měli řidiči na všech cestách v regionu. V okolí Vysokého Mýta se místy tvoří na menších silnicích sněhové jazyky. Vozovky mohou být také zledovatělé.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Někde se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus sedmi do minus tří stupňů.

Pozor na Liberecku

V Libereckém kraji napadly do rána až tři centimetry sněhu a místy se stále objevují sněhové přeháňky. Teploty klesají až k minus osmi stupňům. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření, místy ale mohou být zbytky sněhu, které kloužou. Všechny silnice jsou dnes ráno průjezdné a sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost.

Psali jsme:  

Plně průjezdná je znovu i silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy, která byla od začátku ledna uzavřena pro kamiony nad šest tun. ČTK to řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic v Libereckém kraji na starost. "Silnice se ale nesolí a kamiony tam často mají problémy," upozornil. Doporučovaná alternativní trasa vede po silnici 13 přes Frýdlant, ta se v zimě udržuje chemicky.

Pozor by si měli dát řidiči na Českolipsku, kde na silnici 268 mezi z Mimoně na Zákupy ráno havarovalo nákladní auto a další tři osobní vozy. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, její vyšetřování tam ale komplikuje dopravu.

Opatrní by měli být motoristé v horách, kde je na silnicích nižších tříd zledovatělá vrstva ujetého sněhu, v níž se mohou tvořit vyjeté koleje. Silnice hlavně v horských oblastech jsou navíc zúžené vysokými sněhovými mantinely, které ztěžují výhled.

Pozor v Jihomoravském kraji, potíže jsou na dálnicích

Ve všech okresech jsou sněhové přeháňky a místy mlha, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus šesti do minus tří stupňů Celsia.

Na silnicích je rozbředlý sníh a je nutná zvýšená opatrnost, upozorňují silničáři na svém webu. Silnice z Drnovic do Podomí na Vyškovsku je uzavřena pro vozidla nad 12 tun. MHD v Brně má problémy, kvůli počasí nabírá zpoždění až půl hodiny, informuje Dopravní podnik města Brna (DPMB) na internetových stránkách.

Kvůli haváriím byly neprůjezdné i dálnice, kde se tvořily dlouhé kolony. Týkalo se to dálnice D1 ve směru na Prahu i na Ostravu i dálnice D2 směrem na Brno i Bratislavu. Hasiči na D2 odstraňovali v noci následky nehody cisterny, která se vzpříčila a zablokovala podle mluvčího Filipa Venclovského vozovku.

Nad ránem byla D2 zase zablokovaná kvůli nehodě kamionu, ze kterého se vysypaly trubky. Kolem 6:00 byla dálnice znovu průjezdná.

Ve Zlínském a Olomouckém kraji stále sněží

Silnice na Zlínsku jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Pokrývá je ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Sněžení přináší komplikace v dopravě, některé úseky jsou sjízdné obtížně. Problémy jsou už od úterního odpoledne například v buchlovských horách, ve stoupáních tam ráno uvízly kamiony.

V kraji je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř do minus dvou stupňů Celsia. Odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus jeden stupeň Celsia. Podle předpovědi bude dnes v regionu po celý den trvale, místy občasně sněžit.

Sněžení v noci po krátké přestávce opět zasáhlo většinu území Olomouckého kraje. Dispečer přerovské správy silnic odhadl, že za posledních 24 hodin napadlo až 15 centimetrů sněhu. Správci silnic poslali v noci do terénu veškerou techniku. "Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, všude je ale sněhová kaše. Lepší situace je na silnicích první třídy, kde je větší provoz automobilů. Nyní už sněží jenom drobně," řekl ČTK dispečer přerovské správy silnic.

Podle mluvčího policie Petra Piňose řeší policie dopravní nehodu na 12. kilometru dálnice D46. "V pravém pruhu ve směru na Vyškov se nachází havarované nákladní vozidlo s návěsem. Došlo k úplné uzavírce ve směru na Vyškov a doprava je odkloněna," řekl ČTK Piňos. S komplikacemi musejí řidiči počítat i na 308. kilometru dálnice D1, kde se střetlo nákladní vozidlo s návěsem a osobní vozidlo. "Místo je průjezdné ze zvýšenou opatrností," doplnil Piňos.

Hasiči podle své mluvčí Vladimíry Hacsikové dnes zasahovali již u šesti nehod. Museli jet například k nehodě osobního auta u Biskupovic na Prostějovsku, kde byli zraněni dva lidé. Další nehody řešili také například u obce Březce na Olomoucku a u Bratrušova na Šumpersku, kde skončilo osobní vozidlo na střeše.

Podle policie je nejčastější příčinou nehod nepřizpůsobení rychlosti jízdy s ohledem na počasí. Policie nabádá řidiče, aby při jízdě byli opatrní a přizpůsobovali rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám.

Témata: sníh | Zima | Dálnice

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na další víkend: Nízké teploty a přeháňky

19.09.2021 07:00 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

Předpověď počasí slibuje první noční mrazíky. Naměříme i dva stupně

18.09.2021 22:01 Aktualizováno Pokud nejste vyloženě milovníky zimy, je na čase začít se připravovat na topnou sezónu. Podle…

Předpověď počasí na příští týden: Ochladí se až na 13 stupňů, pak přijde…

17.09.2021 07:00 Příští týden se v Česku citelně ochladí. Denní teploty spadnou až na 13 stupňů, ke konci týdne ale…

Předpověď počasí na víkend: Teploty spadnou až na 15 stupňů

16.09.2021 07:00 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Teplé počasí překazí déšť, hrozí i bouřky

15.09.2021 07:00 Ačkoliv Česko bude v následujících dnech až letní teplo, počasí se může místy rychle zkazit. Podle…

Předpověď počasí: Česko čekají poslední dva teplé týdny. Pak přijde podzim

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

Předpověď počasí na příští víkend slibuje oproti tomu uplynulému ochlazení

13.09.2021 07:00 Zatímco uplynulý víkend byl na řadě míst v Česku stále ještě teplý, ten příští se ochladí. Teploty…

Předpověď počasí na příští týden: Léto s námi zůstane, bude až 27 stupňů

12.09.2021 22:00 Aktualizováno Příští týden bude v Česku ještě teplý. Místy dokonce teploty vyšplhají až na 27 stupňů. Vyplývá to…

Počasí: Nad Vysočinou stojí mraky, hrozí velmi silné bouřky

11.09.2021 22:04 Aktualizováno Na jihozápadě Vysočiny se dnes vpodvečer vytvořily velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, které…

Počasí o víkendu může být rozlučkou s letošním létem

11.09.2021 07:00 Možná poslední letní víkend letošního roku právě začíná. Meteorologové z Českého…

Související:

Právě se děje

reklama