Sníh komplikuje dopravu v Česku + PŘEHLED ČR

Praha - Na většině území Středočeského kraje sněží. Sníh nebo sněhové přeháňky jsou hlášeny z dálnice D8, D11 i D4, z Pražského okruhu, Mělnicka, Kladenska, Rakovnicka, Mladoboleslavska, Nymburska, Benešovska, Berounska, Příbramska, Prahy-východ a Prahy-západ. Na D4 leží nová neošetřená vrstva sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Zasněžená auta
doporučujeme

České dráhy hlásí problémy na trati Praha-Kolín, kde kvůli zavátým výhybkám v Kolíně nabírají vlaky až čtyřicetiminutová zpoždění. Komplikace se očekávají až do 10:30.

Nová vrstva sněhu leží také na některých silnicích první třídy na Mělnicku. Zbytky sněhu po pluhování jsou hlášené z dálnice D8, zbytky rozbředlého sněhu pak ze silnic prvních tříd na Kladensku, Rakovnicku, Mladoboleslavsku a Nymbursku. Nová vrstva sněhu leží také na silnicích nižších tříd na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Praze-východ.

Psali jsme:  

Sjízdné pouze se zvýšenou jsou silnice prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kladensku, Rakovnicku a Mělnicku a silnice nižších tříd v celém kraji.

Místy je podle silničářů snížená dohlednost vlivem srážek, a to například na dálnici D8 a na silnicích prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Mělnicku, Rakovnicku, Kladensku Benešovsku, Berounsku či Příbramsku.

U Hradešína na Kolínsku v noci havaroval sypač. Jeho řidič byl vyproštěn až ráno. "Řidič utrpěl vážná zranění horních končetin, ztratil velké množství krve. Po ošetření byl vrtulníkem převezen do vinohradské nemocnice," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová.

Teploty v kraji se ve středu ráno pohybují mezi minus šesti až minus dvěma stupni Celsia. Na většině území Středočeského kraje je zataženo a fouká slabý vítr. Pro střední Čechy není v platnosti žádná výstraha před nebezpečnými jevy.

Na silnicích Vysočiny je rozbředlý nebo ujetý sníh, jsou sjízdné
 
Na Vysočině jsou chemicky ošetřované hlavní tahy mokré nebo s rozbředlým sněhem. Vozovky nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu. Sjízdné jsou s opatrností, řekl Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby. Oproti úterý, kdy v kraji místy hustě sněžilo a tvořily se sněhové jazyky, je podle něj dnes situace na silnicích podstatně lepší.

V noci sněžilo jen drobně, připadlo asi do centimetru sněhu a vítr se utišil. Silničáři obnovovali posyp a vyjelo všech 118 sypačů. Přes den bude technika pokračovat v čištění silnic nižších tříd.

K ránu byl na Vysočině i šestistupňový mráz. Přes den bude zataženo, místy ještě může slabě sněžit. Odpoledne a večer by podle předpovědi meteorologů mělo postupně od západu srážek ubývat. Nejvyšší odpolední teploty se budou držet mezi minus třemi stupni Celsia a nulou. Vát bude slabý vítr.

V hradeckém kraji v noci sněžilo, cesty s opatrností sjízdné
 
V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo, všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Hlavní silniční tahy byly ráno mokré po chemickém ošetření, místy na nich zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na cestách ošetřovaných posypem zůstávala vrstva uježděného sněhu, například ve vyšších polohách na Rychnovsku byl sníh na silnicích místy zledovatělý.

Na většině území bylo ráno zataženo, teploty klesly až šest stupňů Celsia pod bodem mrazu, sněhové přeháňky byly hlášené například z Trutnovska či Jičínska. Podle předpovědi meteorologů bude dnes zataženo, během dne může ojediněle sněžit. Nejvyšší teploty dosáhnou bodu mrazu.

Po celém Pardubickém kraji leží na silnicích nový sníh
 
V celém Pardubickém kraji dnes leží na silnicích nový sníh. Na větších komunikacích je většinou po solení rozbředlý, jinde vozovky pokrývá jeho uježděná vrstva. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

Zvolnit by měli řidiči na všech cestách v regionu. V okolí Vysokého Mýta se místy tvoří na menších silnicích sněhové jazyky. Vozovky mohou být také zledovatělé.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Někde se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus sedmi do minus tří stupňů.

Pozor na Liberecku

V Libereckém kraji napadly do rána až tři centimetry sněhu a místy se stále objevují sněhové přeháňky. Teploty klesají až k minus osmi stupňům. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření, místy ale mohou být zbytky sněhu, které kloužou. Všechny silnice jsou dnes ráno průjezdné a sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost.

Psali jsme:  

Plně průjezdná je znovu i silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy, která byla od začátku ledna uzavřena pro kamiony nad šest tun. ČTK to řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic v Libereckém kraji na starost. "Silnice se ale nesolí a kamiony tam často mají problémy," upozornil. Doporučovaná alternativní trasa vede po silnici 13 přes Frýdlant, ta se v zimě udržuje chemicky.

Pozor by si měli dát řidiči na Českolipsku, kde na silnici 268 mezi z Mimoně na Zákupy ráno havarovalo nákladní auto a další tři osobní vozy. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, její vyšetřování tam ale komplikuje dopravu.

Opatrní by měli být motoristé v horách, kde je na silnicích nižších tříd zledovatělá vrstva ujetého sněhu, v níž se mohou tvořit vyjeté koleje. Silnice hlavně v horských oblastech jsou navíc zúžené vysokými sněhovými mantinely, které ztěžují výhled.

Pozor v Jihomoravském kraji, potíže jsou na dálnicích

Ve všech okresech jsou sněhové přeháňky a místy mlha, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus šesti do minus tří stupňů Celsia.

Na silnicích je rozbředlý sníh a je nutná zvýšená opatrnost, upozorňují silničáři na svém webu. Silnice z Drnovic do Podomí na Vyškovsku je uzavřena pro vozidla nad 12 tun. MHD v Brně má problémy, kvůli počasí nabírá zpoždění až půl hodiny, informuje Dopravní podnik města Brna (DPMB) na internetových stránkách.

Kvůli haváriím byly neprůjezdné i dálnice, kde se tvořily dlouhé kolony. Týkalo se to dálnice D1 ve směru na Prahu i na Ostravu i dálnice D2 směrem na Brno i Bratislavu. Hasiči na D2 odstraňovali v noci následky nehody cisterny, která se vzpříčila a zablokovala podle mluvčího Filipa Venclovského vozovku.

Nad ránem byla D2 zase zablokovaná kvůli nehodě kamionu, ze kterého se vysypaly trubky. Kolem 6:00 byla dálnice znovu průjezdná.

Ve Zlínském a Olomouckém kraji stále sněží

Silnice na Zlínsku jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Pokrývá je ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Sněžení přináší komplikace v dopravě, některé úseky jsou sjízdné obtížně. Problémy jsou už od úterního odpoledne například v buchlovských horách, ve stoupáních tam ráno uvízly kamiony.

V kraji je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř do minus dvou stupňů Celsia. Odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus jeden stupeň Celsia. Podle předpovědi bude dnes v regionu po celý den trvale, místy občasně sněžit.

Sněžení v noci po krátké přestávce opět zasáhlo většinu území Olomouckého kraje. Dispečer přerovské správy silnic odhadl, že za posledních 24 hodin napadlo až 15 centimetrů sněhu. Správci silnic poslali v noci do terénu veškerou techniku. "Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, všude je ale sněhová kaše. Lepší situace je na silnicích první třídy, kde je větší provoz automobilů. Nyní už sněží jenom drobně," řekl ČTK dispečer přerovské správy silnic.

Podle mluvčího policie Petra Piňose řeší policie dopravní nehodu na 12. kilometru dálnice D46. "V pravém pruhu ve směru na Vyškov se nachází havarované nákladní vozidlo s návěsem. Došlo k úplné uzavírce ve směru na Vyškov a doprava je odkloněna," řekl ČTK Piňos. S komplikacemi musejí řidiči počítat i na 308. kilometru dálnice D1, kde se střetlo nákladní vozidlo s návěsem a osobní vozidlo. "Místo je průjezdné ze zvýšenou opatrností," doplnil Piňos.

Hasiči podle své mluvčí Vladimíry Hacsikové dnes zasahovali již u šesti nehod. Museli jet například k nehodě osobního auta u Biskupovic na Prostějovsku, kde byli zraněni dva lidé. Další nehody řešili také například u obce Březce na Olomoucku a u Bratrušova na Šumpersku, kde skončilo osobní vozidlo na střeše.

Podle policie je nejčastější příčinou nehod nepřizpůsobení rychlosti jízdy s ohledem na počasí. Policie nabádá řidiče, aby při jízdě byli opatrní a přizpůsobovali rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám.

Témata: sníh | Zima | Dálnice
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 23. září

22.09.2020 12:34 Od jihozápadu bude přes naše území postupovat okluzní fronta, informuje portal.chmi.cz.

Léto se s Českem loučí. Denní teploty klesnou pod 10 stupňů

22.09.2020 08:30 Česká republika se loučí s letním počasím. Ke konci týdne se začne postupně ochlazovat a teploty…

Předpověď na noc a úterý 22. září

21.09.2020 12:46 Tlaková výše nad východní Evropou zeslábne. Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku a…

Předpověď na noc a pondělí 21. září

20.09.2020 11:48 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše nad východní Evropou, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama