Celou Moravu zahalil dusivý smog, v Brně zvažují MHD zdarma

Praha/Brno/Olomouc - Na celé jižní Moravě trvá smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili v pondělí dopoledne nejdřív jen pro Brno, večer ji rozšířili na celý kraj. Špatně se dýchá také v Praze, Olomouckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Přidejte svůj názor

Smogová situace
doporučujeme

Na všech měřicích stranicích na jižní Moravě je překročen limit pro koncentraci polétavého prachu v ovzduší, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Smogová situace se vyhlašuje, pokud aspoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

"Situace je důsledkem dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále jižněji," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Brněnští radní mají dnes od 12:00 jednat o tom, zda bude městská hromadná doprava v krajském městě v obdobích smogu zdarma. Dnes ale podle primátora Petra Vokřála (ANO) MHD v Brně zdarma ještě není a nebude.

"Celé toto opatření má být motivací, aby lidé nepoužívali individuální automobilovou dopravu. V okamžiku, kdy to (dnes) vyhlásíme, tak poškodíme jedině dopravní podnik a z hlediska ekologického to bude mít nulový dopad. Kdo (dnes) ráno odjel autem do práce, odjede jím i odpoledne," uvedl Vokřál. Náměstek primátora Martin Ander (SZ) v pondělí uvedl, že dnes navhrne mimořádné opatření, které by umožnilo co nejrychlejší zavedení MHD zdarma v době smogu.

Brněnský primátor Vokřál uvedl, že lidé mají sledovat webové stránky města. Brněnská radnice dnes ráno k tématu svolala mimořádnou tiskovou konferenci, chtěla prý zabránit chaosu. Podle Vokřála totiž řada lidí městskou dopravou jezdí už nyní v domnění, že je jízda zadarmo.

V Prostějově i Olomouci dnes denní koncentrace polétavého prachu překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový trojnásobně. "Smogová situace v Olomouckém kraji trvá. Zatím je výhled nepříznivý na dnešek a středu, od čtvrtka by se rozptylové podmínky mohly zlepšovat, ale výraznější změnu lze zřejmě očekávat až od pátku," řekl dnes ČTK Roman Volný z ostravského pracoviště ČHMÚ. V Přerově kvůli množství prachu v ovzduší dnes od 09:00 začala opět jezdit MHD zdarma.

Psali jsme:  

Smogová situace je na celé Moravě, ale i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. "Očekává se, že rozptylové podmínky mírně nepříznivé až nepříznivé budou pokračovat. Zatím to vypadá, že až do pátku," uvedl hradecký meteorolog Imrich  Drapák. Vyhlášení regulace nepředpokládá.

Také v Praze vyhlásili meteorologové kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci. Současně nevyloučili to, že by v blízké době mohl být vyhlášen i signál regulace, kdy musejí například podniky omezit výrobu. V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února. Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Při smogové regulaci v polovině ledna vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala.

Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Podle doporučení meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli využívat městskou hromadnou dopravu.

Loading...
Témata: Smog | Počasí | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a úterý 18. června

17.06.2019 09:05 Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou začne do střední Evropy proudit…

Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

17.06.2019 06:00 Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se…

Ničivé bouřky se přehnaly přes Olomoucký kraj, hasiči mají pohotovost

16.06.2019 15:30 Aktualizováno Přes Olomoucký kraj se dnes odpoledne opět přehnaly silné bouřky. Hasiči už zaznamenali více než…

Druhá Afrika? Počasí zásadně mění Česko, na vodu si nezvykejte, varuje…

16.06.2019 15:15 Aktualizováno Vysoké teploty a sucho opět začínají trápit celé Česko. Problém rozebral odborník z Ústavu pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama