Na Česko se ženou prudké deště a vichřice, hrozí povodně

Praha - Zima je námi a do Česka se postupně dostává jaro. To se projeví nejen vyššími teplotami v průběhu dne, ale také prudkým táním napadaného sněhu, které může vyústit až v povodně. Podle meteorologů nás také čeká prudký vítr.

Přidejte svůj názor

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle meteorologů aktuálně není v platnosti žádná výstraha na nebezpečné hydrometeorologické jevy, od pondělí ale bude zesilovat vítr, který ve druhé polovině týdne bude i v nižších polohách dosahovat rychlosti 75 km/h, na horách kolem až 90 km/h.

Český hydrometeorologický ústav také upozornil, že na horách se rovněž vyskytnou vydatnější srážky s úhrny až 30 mm za den. Hladiny řek tedy budou stoupat na horních tocích a hrozí povodně.

Psali jsme:  

Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress záleží při tvorbě povodní na tom, jak rychle bude sníh odtávat. "Pokud teplota půjde nahoru jen pozvolna a sníh bude postupně odtávat od nížin po hory, voda může krásně doplnit stav podzemních vod," uvedla pro EuroZprávy.cz. 

Česko se ale připravuje na opačný případ, tedy na prudký nárůst teplot. "Pokud přijde výrazná obleva s rychlým nárůstem teplot, vydatným deštěm a silným větrem, potom je odtávání sněhu rychlé," vysvětlila Honsová.

Oproti mrazivým teplotám, se kterými se některé části Česka potýkaly minulý týden, přijde v průběhu tohoto týdne prudké oteplení. Mrazy už se navíc neočekávají ani v noci. Nejvyšší denní teploty budou v pondělí dosahovat 5 až 9 °C a dále porostou.

Teplý týden proprší, o víkendu se ochladí

V úterý se objeví pozvolné přeháňky a déšť, nejnižší noční teploty stoupnou na 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 6 až 10 °C.

Ve středu se většině území objeví déšť nebo přeháňky, na horách se mohou ještě objevit srážky sněhové. Nejnižší noční teploty se budou opět pohybovat v rozmezí 6 až 2 °C, nejvyšší denní teploty stoupnou na 7 až 11 °C.

Ve čtvrtek bude déšť a přeháňky pokračovat, teploty ale nadále porostou. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové 7 až 3 °C, nejvyšší denní teploty dokonce 8 až 12 °C.

Mírné ochlazení přijde v pátek, kdy se nejnižší noční teploty budou držet na hranici 6 až 2 °C, nejvyšší denní teploty ale klesnou na 4 až 8 °C. O víkendu se očekávají nejnižší noční teploty +1 až -4 °C, nejvyšší denní teploty poté 1 až 6 °C.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká předpověď do léta: Počasí se ještě pořádně zkazí

24.04.2019 16:10 Aktualizováno V nadcházejících týdnech nás velké oteplení nečeká. Rtuť teploměru v průběhu května jen málokdy…

loading...

Nad Česko se dostal písek ze Sahary. Páteční déšť vám auto rozhodně neumyje

24.04.2019 11:19 Už o víkendu se do ovzduší nad Evropou dostaly částice písku z africké Sahary. Během dneška…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 25. dubna

24.04.2019 08:48 Před studenou frontou, která se bude vlnit nad Německem, k nám bude proudit velmi teplý vzduch od…

Letní počasí utne studená fronta: Bouřky, teploty prudce klesnou. Nová…

24.04.2019 07:19 Kolem hluboké tlakové níže nad východním Atlantikem bude na naše území proudit teplý vzduch od jihu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama