Rychlé tání sněhu zvedá hladiny řek, Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni

Varnsdorf/Chomutov - Na řece Mandavě v severočeském Varnsdorfu platí druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina v 08:40 dosahovala 98 centimetrů, stav pohotovosti se tu vyhlašuje při 90 centimetrech. Zvýšená hladina říčky potíže zatím nezpůsobila.

Přidejte svůj názor

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

První stupeň povodňové aktivity platil na Mandavě ve Varnsdorfu od pondělních 20:00. Přes noc hladina vystoupala o více než 25 centimetrů. Zatím nejvyšší byla mezi 7:00 a 8:10, a to 99 centimetrů.

Hasiči podle krajského mluvčího Lukáše Marvana neměli kvůli Mandavě žádný výjezd. "Situaci jen monitorujeme na základě aktuálních údajů ČHMÚ," řekl ČTK Marvan. Před půl devátou hasiči vyjížděli jen k laguně ve Šluknově. Ta podle Marvana vznikla zřejmě ucpáním kanálu.

"Mandava je taková hodně živá, má malé koryto, takže stačí trochu víc srážek a spolehlivě bude mezi prvními, kde bude nějaký povodňový stupeň, ale dokud tam není trojka (třetí povodňový stupeň), moc to neznamená," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Bdělost, tedy první stupeň, platí na Libockém potoku ve Vilémově na Chomutovsku.

Nějaké stupně povodňové aktivity během tání sněhu očekávají vodohospodáři na tocích pod Krušnými horami, kde je aktuálně nejvíce sněhu z celého území Povodí Ohře. "Čekáme pozvolné odtávání, žádné povodně," zdůraznil mluvčí.

Psali jsme:  

Na větší objem vody jsou připraveny nádrže. "Pokud leží souvislá vrstva sněhu, lze spočítat, kolik v ní je vody, podle toho odpouštíme nádrže," řekl Svejkovský. Sníh zároveň doplní zásoby na sušší období. Sněhová pokrývka napadla na ne příliš promrzlý povrch, půda není zledovatělá, část tajícího sněhu se proto vsákne.

Dnes se slunce většinou nedočkáme a také s deštěm musíme počítat na většině území. Vyskytovat se však bude zejména dopoledne a později by měl postupně ustávat. Trvalejší srážky čekáme pouze v jihozápadních Čechách. Poměrně nepříjemně bude ale sílit vítr. Jeho rychlosti se budou pohybovat mezi 5 a 9 m/s a v nárazech budou dosahovat zhruba k 15 m/s (54 km/h). Denní teploty pak budou nejčastěji v rozmezí 6 až 10 °C.

Zataženou oblohu a větší srážkové úhrny můžeme očekávat také ve středu a ve čtvrtek. Zatím však nelze spolehlivě říct, zda bude pršet spíš dopoledne nebo odpoledne. Vše bude záviset na přesném načasování průchodu front. Jistý je však silnější vítr o rychlostech 6 až 10 m/s, s nárazy kolem 15 až 20 m/s (54 až 72 km/h), upozorňuje meteocentrum.cz. Také u teplot je situace jasná a v těchto dnech budou dokonce nejvyšší z celého týdne. Denní maxima by se totiž měla pohybovat mezi 7 a 11 °C.

Loading...
Témata: Počasí | řeky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká předpověď do léta: Počasí se ještě pořádně zkazí

24.04.2019 15:11 V nadcházejících týdnech nás velké oteplení nečeká. Rtuť teploměru v průběhu května jen málokdy…

loading...

Nad Česko se dostal písek ze Sahary. Páteční déšť vám auto rozhodně neumyje

24.04.2019 11:19 Už o víkendu se do ovzduší nad Evropou dostaly částice písku z africké Sahary. Během dneška…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 25. dubna

24.04.2019 08:48 Před studenou frontou, která se bude vlnit nad Německem, k nám bude proudit velmi teplý vzduch od…

Letní počasí utne studená fronta: Bouřky, teploty prudce klesnou. Nová…

24.04.2019 07:19 Kolem hluboké tlakové níže nad východním Atlantikem bude na naše území proudit teplý vzduch od jihu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama