Rychlé tání sněhu zvedá hladiny řek, Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni

Varnsdorf/Chomutov - Na řece Mandavě v severočeském Varnsdorfu platí druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina v 08:40 dosahovala 98 centimetrů, stav pohotovosti se tu vyhlašuje při 90 centimetrech. Zvýšená hladina říčky potíže zatím nezpůsobila.

Přidejte svůj názor

Řeka, ilustrační fotografie

První stupeň povodňové aktivity platil na Mandavě ve Varnsdorfu od pondělních 20:00. Přes noc hladina vystoupala o více než 25 centimetrů. Zatím nejvyšší byla mezi 7:00 a 8:10, a to 99 centimetrů.

Hasiči podle krajského mluvčího Lukáše Marvana neměli kvůli Mandavě žádný výjezd. "Situaci jen monitorujeme na základě aktuálních údajů ČHMÚ," řekl ČTK Marvan. Před půl devátou hasiči vyjížděli jen k laguně ve Šluknově. Ta podle Marvana vznikla zřejmě ucpáním kanálu.

"Mandava je taková hodně živá, má malé koryto, takže stačí trochu víc srážek a spolehlivě bude mezi prvními, kde bude nějaký povodňový stupeň, ale dokud tam není trojka (třetí povodňový stupeň), moc to neznamená," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Bdělost, tedy první stupeň, platí na Libockém potoku ve Vilémově na Chomutovsku.

Nějaké stupně povodňové aktivity během tání sněhu očekávají vodohospodáři na tocích pod Krušnými horami, kde je aktuálně nejvíce sněhu z celého území Povodí Ohře. "Čekáme pozvolné odtávání, žádné povodně," zdůraznil mluvčí.

Psali jsme:  

Na větší objem vody jsou připraveny nádrže. "Pokud leží souvislá vrstva sněhu, lze spočítat, kolik v ní je vody, podle toho odpouštíme nádrže," řekl Svejkovský. Sníh zároveň doplní zásoby na sušší období. Sněhová pokrývka napadla na ne příliš promrzlý povrch, půda není zledovatělá, část tajícího sněhu se proto vsákne.

Dnes se slunce většinou nedočkáme a také s deštěm musíme počítat na většině území. Vyskytovat se však bude zejména dopoledne a později by měl postupně ustávat. Trvalejší srážky čekáme pouze v jihozápadních Čechách. Poměrně nepříjemně bude ale sílit vítr. Jeho rychlosti se budou pohybovat mezi 5 a 9 m/s a v nárazech budou dosahovat zhruba k 15 m/s (54 km/h). Denní teploty pak budou nejčastěji v rozmezí 6 až 10 °C.

Zataženou oblohu a větší srážkové úhrny můžeme očekávat také ve středu a ve čtvrtek. Zatím však nelze spolehlivě říct, zda bude pršet spíš dopoledne nebo odpoledne. Vše bude záviset na přesném načasování průchodu front. Jistý je však silnější vítr o rychlostech 6 až 10 m/s, s nárazy kolem 15 až 20 m/s (54 až 72 km/h), upozorňuje meteocentrum.cz. Také u teplot je situace jasná a v těchto dnech budou dokonce nejvyšší z celého týdne. Denní maxima by se totiž měla pohybovat mezi 7 a 11 °C.

Témata: Počasí | řeky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledovka, náledí, námraza a černý led. Jaký je mezi nimi rozdíl?

11.12.2018 10:05 Čtyři pojmy, které se nejčastěji skloňují v zimních měsících, jistě už slyšel každý. Jen málokdo…

Česko zasypává sníh. Komplikace v dopravě, roste počet nehod

11.12.2018 09:40 Aktualizováno Kvůli nočnímu občasnému sněžení na jižní Moravě jsou některé silnice druhé a třetí třídy sjízdné…

Předpověď počasí na noc a středu 12. prosince

11.12.2018 09:17 Ve studeném vzduchu se bude tlaková níže nad Polskem vyplňovat, informuje portal.chmi.cz.

Výstraha meteorologů: Česko pokryje náledí, přižene se sněžení

11.12.2018 08:17 Českou republiku v noci na středu zasáhne náledí a zmrazky. Dnes na to ve výstraze upozornil Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama